Ostin Pakastimen, en tarkoita jääkaappia, jossa on automaattinen sulatus. Kyllästyin ainaiseen sulatusoperaatioon noin 3-4 kertaa vuodessa. Pakastin ei ole tullut minulle vielä, mutta Kuluttaja.fi linkissä on selostettu automaattisesta sulatuksesta, jota tarkoitan. Onko kellään tällä hetkellä käytössä pakastinta, jossa on kyseinen sulatus?
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:XSZyJvod8bwJ:www.kuluttaja.fi/fi-FI/ostajan-oppaat/kylmalaitteet/sanasto/ pakastin automaattisulatus&cd=5&hl=fi&ct=clnk&gl=fi&source=www.google.fi
Pakastin/sulatus
6
3314
Vastaukset
- hyvin toimii
Mutta Kuluttajalehti jakelee kyllä ihan silkkaa mututietoa.
"Esimerkiksi kulholliset irrallisia mansikoita ja jääpaloja ovat kahden viikon säilytyksen jälkeen edelleen irrallisia eivätkä yksi suuri könttä.!"
Eipä paljoa kannata jääpaloja avoimessa astiassa säilyttää automaattisulatteisessa pakastimessa, kun tuppaavat kutistumaan & häviämään "savuna ilmaan". Eikä taida mansikoiden kohtalo olla paljon parempi....
Eli rasioihin tai pakastepusseihin on kaikki syytä laittaa ja sitten ei olekaan eroa tavalliseen pakastimeen - rasian sisälle kyllä kertyy jäähilettä.
Toki *pakastaminen* kannattaa tehdä pakastustarjottimella, jolloin marjat eivät jäädy yhdeksi köntiksi ... mutta tämä(kin) onnistuu tavallisellakin pakastimella.
Se todellinen ero on tosiaan siinä, ettei kerry 1-3 cm jääkerrosta hyllyihin vuoden mittaan.- automaattinen.
Kyselin sentakia pakastimen automaattisesta sulatuksesta, kun asun ASO-asunnossa, jossa on tällä hetkellä 10 vuotta vanha jääkaappi ja pakastin. Isännöitsijä ei suostunut hankkimaan meille uutta vaikka pakastimessa on parin kuukauden päästä sulatuksesta paksu jääkerros. Ostamme omilla rahoilla uudet, jääkaapin ja pakastimen, jossa on automaattinen sulatus, vaikka emme ole asuneet asunnossa kuin vasta kolme ja puoli vuotta. Talo rakennettu vuonna 2001 ja jääkaappi ja pakastin on alkuperäisiä. Uudet laitteet, jääkaappi ja pakastin meidän täytyy jättää asuntoon, jos muutamme pois vaikka olemme ne ostaneet.
- hyvin toimii
automaattinen. kirjoitti:
Kyselin sentakia pakastimen automaattisesta sulatuksesta, kun asun ASO-asunnossa, jossa on tällä hetkellä 10 vuotta vanha jääkaappi ja pakastin. Isännöitsijä ei suostunut hankkimaan meille uutta vaikka pakastimessa on parin kuukauden päästä sulatuksesta paksu jääkerros. Ostamme omilla rahoilla uudet, jääkaapin ja pakastimen, jossa on automaattinen sulatus, vaikka emme ole asuneet asunnossa kuin vasta kolme ja puoli vuotta. Talo rakennettu vuonna 2001 ja jääkaappi ja pakastin on alkuperäisiä. Uudet laitteet, jääkaappi ja pakastin meidän täytyy jättää asuntoon, jos muutamme pois vaikka olemme ne ostaneet.
Itselläni on automaattisulatteinen toiminut moitteetta jo reilut 3 vuotta, vaikka on "laatumerkki" Roselew kyseessä. Ei ole vielä kertaakaan tarvinnut edes pistää pakastinta pois päältä. Siivouksen olen hoitanut tyhjentämällä kunkin laatikon vuorollaan muihin & pesemällä ne yksitellen.
Tuon toisen änkyrän viestit voit unohtaa. Reppana elää yhä viime vuosituhatta. KAIKKIEN kodinkoneiden laatu on ruuvattu viimeisten 15 vuoden aikana sellaiseksi, että hyvä jos edes takuuajan kestää. Ihan näitä perinteisen mallisiakin (=ei automaattisulatusta) jääkaappipakastimia on tuttavapiirissä paukahdellut 3-7 vuoden ikäisinä. Merkistä riippumatta (ml. Miele, mitä täällä yksi provikkapalkkainen kehuu 24/7).
Eli jos/kun "laatumerkki" tai perinteinen tekniikkakaan ei mitään takaa (kun on penninvenytysosastot niihinkin näppinsä iskeneet), voi ihan yhtä hyvin ostaa automaattisulatteisen ja sitten ei enää tarvitse ihmetellä, kun pakastimeen kertyy niin paljon huurretta, ettei laatikot enää mahdu liikkumaan. Normimallin pakastin tosiaan pitäisi sulattaa 2x vuodessa, mutta kesällä on vähän hankalaa saada pakasteet säilymään 3-4 tunnin ajan, mitä operaatio ottaa, kun pitää isot jääköntit sulatella, sisuskalut pestä & kuivata ja jäähdyttää uudelleen.
- oseb
Niin se sisälle kertyvä jäähän sulatellaan sitten sähkövastuksella sieltä kennostosta pois. Kaikki jos ei toimikaan kunnolla niin sitten sulatellaan jo hiustenkuivaajallakin... Kenno kun jäätyy umpeen niin pakastin sitten sulaa mitä normaali pakastin ei tee. Toimivat yleensä aikansa. Näitähän oli jo ennen muinoin tehty, mutta onneksi lopettivat valmistuksen kun niin paljon ongelmia. Nyt ne sitten tulee taas riesaksi...
- Hieno laite
Kolme vuotta Miele No frsot hyrrää made in germany ja on hiljaisin Jkp ja vielä No Frsotilla, en ole kertaakaan sulattanut, jääkaapilla ja pakastimelle oma säätö
Miele no frost on hyvä.
- poppalooooora
Tulihan se Mielen provikkamyyjäkin esiin.
Automaattinen sulatus on jääkaapissa. Pakastimessa on NoFrost, eli järjestelmä, minkä ansiosta pakastinta ei tarvitse välillä "sulattaa". Eli kaappiin ei kerry huurretta.
No-Frosteja on jääpakkasissa ja pakastinkaapeissa. Tekniikka toimii kohtuullisen hyvin jo useammalla merkillä, mutta valitettavasti ihan kaikilla ei ole käytössään sitä viisainta tekniikkaa. Ja se viisain tekniikka löytyy merkeiltä: Miele, Gorenje ja Upo. Upollakin vain noissa "design-kylmissä", jota ovat sitten samalta tehtaalta kuin Gorenjekin. Muitten merkkien no-frost tökkii enemmän taikka vähemmän. Jäähdytyskoneistot jäätyy, mutta kaappi pysyy kyllä huurteettomana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 475875
- 495361
- 513746
- 143695
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1003441- 313146
- 592894
- 592766
- 552413
- 381864