PCO?

voiko PCO:sta parantua? leikataanko sitä? voiko se laihduttamisesta huolimatta edetä?
1366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ei se mihinkään etene.Olen saanut lääkäriltäni sellaisen käsityksen,että kun munasarjat ovat sellaiset niin ne ovat eli siitä ei parannukkaan.Se itsessään aiheuttaa lihomista,joten laihduttamisesta ei ymmärtääkseni ole hyötyä.Olin niin tyhmä että teetin sterisaation ja nyt ovat oireet pahentuneet reippaasti kun ei käytä mitään hormonaalista ehkäisyä-ois voinu lääkäri vihjata tulevista ongelmista.Nyt sitten pitää mättää keltarauhashormonia ja jotain nesteenpoistolääkettä,mikä "ehkä vähentää"karvojen kasvua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mandariini kirjoitti:

voiko PCO:sta parantua? leikataanko sitä? voiko se laihduttamisesta huolimatta edetä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu