haluaisin myydä vanhan talomme lapselleni, mutten tiedä miten minun tulee toimia.
Talo on kaupungin vuokratontilla.
Olen vähän lueskellut näistä hinnoista ja kysyisinkin, voiko hintana olla 75% käyvästä hinnasta, kun ostajana on lapseni?
Minulle ei varmaan myyjänä koidu veroja, koska olen asunut aikanaan yli 20 vuotta talossani.
Miten kauppa muuten hoidetaan? Teenkö vain kauppakirjan ja vahvistutan jollain kaupanvahvistajalla ja miten tontin vuokran kanssa? Pitääkö mennä jonnekin kaupungin toimistoon tekemään jotain papereita? Voi kun tämä tuntuu niin vaikealta ja pelkään että tulee tehtyä jotain väärin.
myynti lapselle
3
313
Vastaukset
- Partnevia
Verottaja hyväksyy tuon 75% hinnalla myymisen, jolloin sitä ei katsota lahjaksi. PVL 18.3 "Kun kauppa- tai vaihtosopimuksen ehdoista selviää, että sovittu vastike on enintään kolme neljännestä käyvästä hinnasta, katsotaan käyvän hinnan ja vastikkeen välinen ero lahjaksi." Toisin sanoen tuo 75% on kriittinen raja ja näyttötaakka on verovelvollisella. Kannattaa pyytää muutama hinta-arvio tai virallinen arviokirja kohteen käyvän arvon määrittämiseksi. Verottajan ohjeen mukaan lahjavero nimittäin määräytyy koko käyvän arvon ja vastikkeen erotuksesta silloin, kun 75% raja alittuu.
Oman vaikituisen asunnon myynti on verovapaata, kun se on omistettu ja siinä on asunut yhtäaikaisesti vähintään kaksi vuotta.
Vuokratontilla olevan talon kauppa on irtaimen kauppaa, joten siinä ei tarvita kaupanvahvistajaa. Kauppakirja tehdään vuokraoikeuden siirtona ja irtaimen kauppakirjana. Kyseisellä sopimuksella siirretään tontin vuokraoikeus ja sillä sijaitsevat rakennukset. Tällä sopimuksella uusi omistaja hakee maanmittauslaitokselta erityisen oikeuden kirjaamisen (vuokraoikeus), joka on vastaava kuin kiinteistökaupassa lainhuudatus. Kaupungin tonttien vuokrasopimuksissa on pykälä, jonka mukaan vuokraoikeus voidaan siirtää kolmannelle vuokranantajaa kuulematta, joten vuokrasopimus sitoo sellaisenaan uutta omistajaa ja kaupunkia.
Voisin hoitaa "paperisodan" puolestasi. www.partnevia.fi- mummolan mummo
kiitos, mutta mielestäni otatte vähän turhan paljon korvausta. Teen ihan mielelläni aikani kuluksi paperit, täytyy vaan tarkistuttaa ne pankilla. Kiitos kuitenkin.
- Partnevia
Jaa? En ole kyllä antanut edes tarjousta tuollaisesta. Kaikesta huolimatta, kyllä ne varmasti itsekin saat tehtyä. Sukulaisluovutuksissa ei ehkä tarvitse olla niin tarkkana kaikkien ehtojen suhteen. Onnea kaupoille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t917465- 373967
- 453510
- 2352803
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402652- 452482
- 1322401
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292279Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna202228- 451972