Opettajat kaikki jäävät Jutta Urpilaisen köyhyysrajan alapuolelle, joten eipä ihme, että vaihtoi suunsoittoon.
Häänellähän on jonkinlaiset opettajan paperit.
Jos tuolla puhetyylillä on oppilaisiinsa suhtautunut, niin varmaa on, ettei ole saanut heitä puolelleen.
Ja koulussa on kiirettä ja ongelmain ratkaisua koko ajan, on kuunneltava oppilasta ja hänen hätäänsä.
Kyllä siinä naaman puuteroinnit jäävät vähemmälle.
Puoluetoverinsa Paavo Lipponen vei pysyvästi meiltä vielä eläkkeemmekin.
Jutalle onkin nyt uusi lempinimi: Lippaska.
Siteeraan toista kirjoittajaa:
Jutta käänsi takin!
Lippaska !
Äänestin ensi kertaa SDP:tä, kun Jutta puhui niin jämäkästi pankkien vastuusta.
Mutta mitä näinkään. Kirjoitettiin jotakin pyyntöjä EU:lle, joille herrat pyyhkii perseensä ja jutta oli kuin morsian Kataisen vierellä menossa hallitukseen.
En ikinä äänestä SDP:tä enää.
Lisään tähän: Utta Jurpilainen puhui vain ääniä saadakseen!
SDP:n puheenjohtajat muistuttavat Berlusconia
1
119
Vastaukset 1
- Olisi paikka
kansanäänestykselle nyt!
Soini sanoi ei hallitukselle - Äänestä, oliko ratkaisu oikein!
Kuva: Kimmo Penttinen - Aamulehden arkisto Aamulehti, STT
Perussuomalaiset ei lähde hallitukseen.
Kokoomusjohtaja Jyrki Katainen pääsi keskiviikkona demarijohtaja Jutta Urpilaisen kanssa yhteisymmärrykseen EU:n talouskriisin hoidosta. Timo Soinin mielestä SDP:n ja kokoomuksen linjaus EU-tuista ei sovi puolueelle. Puolue vastustaa tukipaketteja ja vakausjärjestelyjä kaikissa muodoissaan.
Soinin mukaan yritys hallitusneuvotteluissa oli kuitenkin kovaa ja hallituksen ulkopuolelle jättäytyminen oli kova päätös. Perussuomalaisten eduskuntaryhmä teki päätöksen oppositioon jäämisestä yksimielisesti. Soinin mukaan EU-politiikka ei ollut ainoa kompastuskivi hallitusneuvotteluissa.
– Meistä tulee tiukka ja kova, asiallinen oppositiopuolue, Soini sanoi järjestämässään tiedotustilaisuudessa.
Katainen ja Urpilainen sopivat eilen, että Portugalin tuki hyväksytään. Väliaikaiseen rahoitusvakausvälineeseen Suomi haluaa kiristyksen. Portugalin jälkeen lainaa hakevat kriisimaat saavat Suomelta tukea vain, jos ne pystyvät antamaan Suomelle takausosuutta vastaavia vakuuksia.
Ehto on erittäin kova, eikä sen läpimeno EU:ssa ole varmaa.
Sdp:n eduskuntaryhmä hyväksyi linjaukset sekä tuesta että väliaikaisesta ja pysyvästä vakausmekanismista.
Katainen ja Urpilainen taas vakuuttivat tiedotustilaisuudessa keskiviikkona, että Suomen Eurooppa-myönteinen linja pysyy. Katainen oli keskiviikkoiltana selvästi huojentunut ja iloinen.
– Aika tiukkaan vedetty umpisolmu on avattu, hän sanoi ja kiitti pariinkin otteeseen neuvottelukumppani Urpilaista. Ilman kokoomuksen ja demareiden yhteisymmärrystä vyyhti ei olisi lähtenyt aukeamaan.
Urpilainen vakuutti tyytyväisyyttään lopputulokseen.
– Tältä pohjalta on hyvä lähteä neuvottelemaan hallitusohjelmasta, hän sanoi.
Katainen ei keskiviikkona suostunut linkittämään tukineuvotteluja hallituspohjaan. Hän suostui sanomaan, että keskustelee perussuomalaisten kanssa sovitusta EU-paperista.
Oliko oikein, että Timo Soinin johtamat perussuomalaiset, vaalien ehdoton voittajapuolue, jättäytyi lopulta ulos hallituksesta? Ota kantaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6161615Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44867Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl486751Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll12721- 45662
- 41614
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30566- 32533
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE160494