Hieman ihmettelen..

Ihan utelias ..

Selailin tuossa aikani kuluksi Hypnoosiliiton terapeuttilistaa. Sieltähän ovat hävinneet monet alan tekijät muutaman vuoden aikana. Liekkö luonnollista poistumaa vai muut syyt? Esim. Ranta, Henttonen, Pertamo..tosin Ranta on kuulemma palaamassa Liiton piiriin, ainakin luennoi viime päivillä, kuten myös Tyynismaa, molemmat siis Valviran listoila olevia psykoterapeutteja. Luulisi Valviran säännösten ja ohjeistusten koskevan heitäkin?
Se mikä ilahdutti, on se, että Valviran alaisten henkilöiden ilmoitukset ovat poistuneet, tosin muutama on jäljellä, henkilöitä jotka tarjoavat myös kivi- ja enkeliterapia yms. Valitettava ilmiö!
Sitä ihmettelen, miksi entinen Pj Antti Rimaaja on poistunut listalta, kuten myös hänen elinkumppaninsa Mia Huhtanen.
Kiintoisaa on myös se, miten Hypnoosiliitto suhtautuu SHY:n tarjoamaan yhteityöhön, tuostahan voi lukea Pertamon blogista. Viitaten siis SHY:n Pj:n Olavi Tennin kirjoitukseen Hypnologia-sivulla.
Kun molemmissa yhdistyksissä on jäsenkato, niin mikseivät yhdisty...onko syynä sitten koulutus asiat?
Kysymyksiä, joihin tuskin saan vastauksia?

5

678

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jo entinen

      Pertamo erotettiin sopimattoman käytöksensä takia jo ajat sitten yhdistyksestä YKSIMIELISELLÄ ÄÄNTEN ENEMMISTÖLLÄ!

      Rimaaja / kumppaninsa ovat asuneet jo jonkin aikaa pysyvästi Espanjassa. Muista en tiedä.

      • myös jo entinen

        Voisitko kertoa kuinka monta ääntä se enemmistö käytännössä oli? Se Väiskin sopimaton käytös oli sitä, että hän uskalsi kyseenalaistaa yhdistyksen tai lähinnä silloisen hallituksen asioita.


      • Joo......

        Tietääkseni heidän suhteensa on poikki?
        Kun Rva Huhtanen löysi nuoremman miehen, näin se elämä menee...


    • Samadhi

      Eikö sinulla tosiaankaan ole parempaa tekemistä?

    • Humadhi

      "Sitä ihmettelen, miksi entinen Pj Antti Rimaaja on poistunut listalta, kuten myös hänen elinkumppaninsa Mia Huhtanen"

      Mikä on elinkumppani ? Ja Samadhi, onko jo vuosi kulunut ? Katsoppa kalenterista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      275
      15355
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      141
      10594
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      110
      9452
    4. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      167
      8918
    5. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      68
      8507
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      29
      7805
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      27
      7244
    8. 186
      6625
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      193
      6343
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      35
      5948
    Aihe