Miten IP-osoite jäljitetään...

???????

...jos se mokkulalla vaihtuu aina, kun pitää vähän taukoa?

27

2274

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Operaattorilla on lain velvoite ylläpitää ja säilyttää lokia siitä, mikä IP-osoite milläkin nettiyhteydellä on kulloinkin ollut. Poliisi siis pystyy jäljittämään.

      • 19

        MikroPC:

        Takaisku tekijänoikeusjärjestöille: IP-osoite ei riitä yksilöiväksi tunnisteeksi, linjaa oikeus

        Dailytechin mukaan Illinois'n osavaltiossa oikeuslaitos on linjannut, että ip-osoite ei riitä yksilöiväksi tunnisteeksi. Tämä on vastaisku tekijänoikeusjärjestöille, jotka ovat haastaneet käyttäjiä oikeuteen esimerkiksi tekijänoikeuslain alaista materiaalia ladanneiden ip-osoitteiden perusteella.

        Oikeuden päätös tarkoittaa sitä, että esimerkiksi tekijänoikeuslailla suojatun materiaalin lataamiseen syyllistyneet ip-osoitteet eivät riitä todisteeksi yksittäistä henkilöä vastaan.

        Päätös on myös maalaisjärjen mukainen: julkinen ip-osoite voi kuulua esimerkiksi langattomalle tukiasemalle, jonka takana voi olla useita eri tietokoneita. Lisäksi jokaisella tietokoneella voi olla useampia käyttäjätunnuksia.

        Langatonta tukiasemaa voivat käyttää myös muut kuin tukiaseman omistaja. Yhdysvalloissa onkin ollut tapauksia, jossa viattoman sivullisen kotiin on tehty ratsia esimerkiksi lapsipornoepäilyn takia, kun joku ulkopuolinen on käyttänyt hänen tukiasemaansa tiedostojen lataamiseen.

        Levy-yhtiöiden etujärjestö RIAA (Recording Industry Association of America) on haastanut oikeuteen esimerkiksi ihmisiä, jotka eivät edes omista tietokonetta, ja ainakin kertaalleen jopa kuolleen henkilön, Dailytech kertoo. Lisäksi ip-osoitteiden perusteella on lähetetty nootteja esimerkiksi Washingtonin yliopiston verkkotulostimelle (pdf).


    • öhöh..
    • keksa1

      Kun sen mokkulakin toimii simmillä tai vastaavalla ja aina voidaan linkata IP-osoite siihen mokkulaan lokien perusteella.

      Eli "tämä IP oli juuri tuossa mokkulassa, jossa oli simmi, joka on rekisteröity Penalle"

      • Rr

        Prepaid syö tuonkin tsäänssin.

        -Rr


      • Totta!
        Rr kirjoitti:

        Prepaid syö tuonkin tsäänssin.

        -Rr

        Prepaid-liittymä voi olla kenellä tahansa.


      • Siltikiinni
        Totta! kirjoitti:

        Prepaid-liittymä voi olla kenellä tahansa.

        Mutta jos windows, jäät silti kiinni waretuksesta.
        Windows vakoilee.


    • IMEI

      Laite (känny, mokkula) on identifioitavissa sarjanumeron mukaan. Kun otat 2g/3g-yhteyden, sen sarjanumero (IMEI) jää operaattorin logiin. SIMmin vaihto prepaidiin ei auta, IMEI on sama ja kaikki ko laitteella otetut yhteydet (kaikilla SIMmeillä) nähdään logeista. Sama asia toisin päin: epäillyn IP voidaan selvittää taaksepäin IMEIksi ja saada kaikki ko laitteella otetut yhteydet selville.

    • fddfbdfd

      mutta jos ensimmäinen yhteys on prepaid

      • faktahommeli

        juuri näin, minullakin on läppäri jossa ei ole koskaan ollutkaan muuta nettiyhteyttä kuin prepaid, ei sitä käyttävää henkilöä voi mitenkään jäljittää, fakta.


      • Ei tuossa tapauksess
        faktahommeli kirjoitti:

        juuri näin, minullakin on läppäri jossa ei ole koskaan ollutkaan muuta nettiyhteyttä kuin prepaid, ei sitä käyttävää henkilöä voi mitenkään jäljittää, fakta.

        Jos sulla olisi ollut joskus tavallinen liittymä kännykässä/tietokoneessa, silloin se IMEI-koodi olisi tiedossa, eikä prepaidiin vaihto auttaisi.
        Alusta asti kun on prepaid ja jos on ostanut tietokoneensakin vielä väärällä nimellä, kyllä sitä silloin on jokseenkin mahdotonta jäljittää. Luulisin.


    • Jaajaa..

      Kaikki mitä olet tehnyt sillä prepaidilla, voidaan selvittää. Jos olet tehnyt jonkin rikoksen sillä (IP->IMEI) ja sitten käynyt nettipankissa/sähköpostissa tai missä tahansa tunnistettavassa palvelussa sillä samalla prepaidilla, jäät kyllä kiinni. Lisäksi windows tallettaa (ainakin IE) koneellesi tiedostoja, missä olet käynyt ja mitkä voidaan selvittää jälkikäteen koneestasi kun poliisi takavarikoi sen (historianpoisto ei riitä).

      • faktahommeli

        kuka hullu nyt kävisi missään tunnistettavassa prepaidillä??? en minä ainakaan! Käytän siihen toista konetta.

        Prepaid, varma valinta anonyymille.


    • Jaajaa..

      Joka tapauksessa käytetty tukiasema (sijainti) näkyy aina. Joissain tapauksissa tämän ja muun lisätiedon perusteella voidaan sitten tutkia epäillyn kone.

      • ......

        Tukiasema antaa vain tietyn alueen, jolla yhteys on otettu. Rajaa tietenkin suurimman osan suomea pois.


    • 24

      Kylläpä on ujoa porukkaa!

      • anonymous666

        Vittu mitä paskaa...kaverilla itsekasattu läppäri eli anonyymi,prepaid nettimokkula ja on todellakin täysin tavoittamattomissa! kukaan eikä mikään taho poliisi mukaanlukien ei pysty ko yhdistelmää tavoittamaan tai tekemään mitään vitun kotietsintöjä! mitähän pellejä tekin olette!


      • asiantuntija(it)
        anonymous666 kirjoitti:

        Vittu mitä paskaa...kaverilla itsekasattu läppäri eli anonyymi,prepaid nettimokkula ja on todellakin täysin tavoittamattomissa! kukaan eikä mikään taho poliisi mukaanlukien ei pysty ko yhdistelmää tavoittamaan tai tekemään mitään vitun kotietsintöjä! mitähän pellejä tekin olette!

        anonymous olet täysin oikeassa! tuollainen yhdistelmä on anonyymi! kännykät eri juttu!


      • nubu olet...
        anonymous666 kirjoitti:

        Vittu mitä paskaa...kaverilla itsekasattu läppäri eli anonyymi,prepaid nettimokkula ja on todellakin täysin tavoittamattomissa! kukaan eikä mikään taho poliisi mukaanlukien ei pysty ko yhdistelmää tavoittamaan tai tekemään mitään vitun kotietsintöjä! mitähän pellejä tekin olette!

        ei ne lentokoneetkaan tutkassa ip:llä hehku, mut triangulaatio mittaus toimii 100% tehokkuudella... sen lisäksi usb donglessa on firmware ajureissa id:t ^^ piraatti dongle kiinasta ni alkaa olla hankalampi sanoa ettei ollu sun dongles mikä sinne asemaan connus... ainoa melko jäljittämätön keino olla yhteydessä on tehä se esim IR laitteella ilman et se vastaanotin loggailee mitään tai reitittää yhteytensä esim kiinan tai pohjoiskorean kautta. jälkimmäistä en kehoita kokeilemaan.


    • 100% anonymous

      1. Osta kaikki aina käteisellä ettei jää pankkikortti ym tietoja

      2. Osta läppäri esim kirpparilta ym, ja älä osta läppäriä jossa on integroitu kiinteä kamera & mikrofoni.

      3. Jos mahdollista niin käytä ostoihin jotain tuntematonta kolmatta osapuolta tai vähintäänkin varmistu ettei ostettaessa jää tunnistettavaa kuvaa valvontakameroihin ym.

      4. Osta se prepaid mokkula ja vaikka vielä ihan eri kaupungista kuin missä asut.

      5. Asenna piraatti käyttis ja älä koskaan tee koneella mitään sellaista mistä jää
      jälki omasta henkilöllisyydestä. Esim. ei omia tietoja koskaan mihinkään, eikä kirjaudu/käytä mitään palveluja mihin tarvitaan oikeita henk. koht. tietoja.

      6. Jos mahdollista niin käytä kyseistä läppäriä ja mokkulaa vain autoillessa ym. älä koskaan asunnossasi jottei kolmio mittauksellakaan voida määrittää pysyvää sijaintijasi.

      7. Irroita läppärin akku aina käytön jälkeen ja ennenkuin menet edes asuntoosi/olinpaikkaasi.

      • pr0mod

        8. Asu kerrostalossa. Jos joku kolmiomittauksella sinua etsisi, antaa se sinulle ainakin hetken turvaa. Tuskin mikään taho rupeaa raidaamaan jopa yhdeksää kerrosta asuntoja samanaikaisesti.


    • g5

      Noh, kyllähän sitä pärjää vähemmälläkin. Ei tartte ihan vainoharhaisuuteen mennä. Kyllä pelkkä prepaid riittää ja jos silläkin pelkää niin käytä jotain Tor-sovellusta lisäksi. Se on jo kuitenkin hätävarjelun liioittelua ja muuta hyperbolaa.

    • Anonymoous

      Käytä julkista tietokonetta siihen mitä ikinä teetkään.

    • paikkakunta selv

      Mene kirjastoon tai julkisiin yleensäkin.

    • varmanakkion

      kirppikseltä läppäri, kiskalta prepaidmokkula + simkortti.

      • eikö.mitään.uutta

        Tuo vaihtoehto oli jo kerrottu aiemmissa vastauksissa.

        Etkö tuo tähän mitään uutta???


      • nakkionvarma

        eiköhän tuo ole selvinnyt kuudessa vuodessa.


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4192
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3423
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1785
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1640
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1417
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      923
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      855
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      822
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      785
    Aihe