Naapuriin muutti uusi perhe, jolla on kaksi belgianpaimenkoiraa. Kummalliselta tuntuu, kun toista koiraa ulkoilutetetaan ja huomioidaan, mutta toista kohdellaan oudosti; sitä on pidetty kymmenenkin tuntia yhteen soittoon auton tavaratilaan tehdyssä 0,5x0,5m häkissä. Onneton pääsee juuri ja juuri kääntymään. Kymmenen tunnin häkityksen aikana ei koiralle annettu ruokaa tai vettä, eikä sitä ulkoilutettu kertaakaan. Perheen jäsenet kulkevat siitä koiran ohi monta kertaa päivän aikana, mutta eivät edes katso autoon päin eivätkä välitä koiran haukkumisesta. Auton sivuikkunoissa on jotain belgianpaimenkoiraharrastuksesta ja koiranäyttelytoiminnasta kertovia tarroja, että tälläista väkeäkö kennelihmiset sitten ovat?
näin Tampereella!
13
1885
Vastaukset
- ...
No mutta jos noin on, niin eikös sun pitäis ilmoittaa eläinsuojeluvalvojalle tuosta...
- poika17v.
Huono-vitsi:-(((((((((((((
- hihhei
Perhe, kaksi koiraa, harrastustarroja... kaiken provosoinnin kruunaa huomautus millaisia KENNELIHMISET ovat.
Tarinassa ei mikään viittaa kennelin pitoon.
Huono, tosi huono, huonoin kuukausiin! - Jenzku
Ei kaikki oo sellasii. Mulla on tällä hetkellä 5 belgianpaimenkoira tervuerenia ja mä pijän niistä kaikista hyvää huolta. Jotkut vaa on semmosia. Toivottavasti. Ainakaa kukaan mun tuntemat belgin omistajat ei oo sellasii.
- Joo
Päin Tamperetta tämä tapahtuu?
- tervuere
Siis jos asia on tosiaan näin niin minun mielestäni kannattaa ilmoittaa eläinsuojeluun tahi poliisille! Kyllä kennel ihmisetkin osaavat olla julmia,en provosoi.
- mapsu
Jos omistaa 2 koiraa, käy treeneissä ja näyttelyissä, niin se EI tarkoita kenneltoimintaa. Käytetään jookos sellaisia sanoja joita ymmärretään... =) ja kiitos provosta, olipas surkea!
- Nonna
Selvää eläinrääkkäystä! Ilmoita asiasta eläinsuojeluvalvojalle!-Tampereen valvoja löytyy esim, netistä Suomen eläinsuojeluyhdistyksen sivuilta. Jos asiat ovat todella näin, älä kummastele sivusta, vaan tee asialle muutos!
- varpunen
sun täytyy tehdä jotain!!
voi koira parkaa :(
sano niille jotain... ota vaikka koira itsellesi :P - belgin
asun lahdessa ja lähelläni asuu myös samanlainen tapaus. ensin perheellä oli vain vanha saksanpaimenkoira joka sai olla päivisin pihalla perheen kanssa.sitte he ottivat dobermannin pennun ja nyt tätä vanhaa koiraa ei enää lenkkeilytetä ja haukkuu kaiket päivät ja illat auton tavaratilassa(farmariauto) ja vaikka perhe on ulkona ja koira haukkuu autossa ei siihen kiinitetä huomiota! vein kirjeen heidän postilaatikkoon jossa ilmoitin tekeväni asialle jotai jos tilanne ei muutu. nyt perhe on hankkinut auntovaunun jossa koira asuu yksin.. kertaakaan en ole sitä pihalla nähnyt ja haukkuminen kuuluu yhä.. pitäiskö nyt sit tehä jotain ja kenelle ilmottaa??
- LadyLuck
Olisikohan Sinun, Maija, kenties syytä ottaa ensimmäisenä yhteyttä koirien omistajiin ja sen jälkeen tehdä ilmoitus asiasta eteenpäin, JOS se on tarpeen, sen sijaan, että päivittelet asiaa jossain keskustelupalstalla.
- Tessu
Kuinka kävi? Ilmoititko koirasta vai vieläkö se on häkissä?
- Ihmettelevä
Tessu kirjoitti:
Kuinka kävi? Ilmoititko koirasta vai vieläkö se on häkissä?
En voi kuin ihmetellä tekstiäsi Maija! On niin monta seikkaa, jotka ihmetyttävät satunnaista lukijaa, jolla myös itsellä koiria. Oletko todellakin seissyt auton vieresää sen 10 tuntia ja vahtinut ettei vaan missään välissä koiraa ole ulkoilutettu saati ruokittu??? Vaatii pitkäjänteisyyttä... Eivät ainakaan töissäkäyviä ihmisiä ole, kun koko päivän on kerran auto seissyt paikoillaan?!Ja toiseksi, eikö käynyt mielessäsi kysyä ko. ihmisiltä mikä on homman nimi??? Epäilen, että kaikki tossa jutussa ei oikein täsmää, mutta jos noin todella on tapahtunut niin toki varmasti teit ilmoituksen eteenpäin!!!?? Vieläkö olet tarkkaillut tilannetta ja jatkuuko sama vielä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2572018- 961869
- 911403
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!701100Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si131019Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46951Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38948- 47948
- 46912
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika39885