Ensi auto olis hakusessa ja olen nyt katsellut VW Ventoja. Ei ole pahan hintasia, ja aika vähänajettuakin saa suht halvalla.
Minkälainen auto tuon on, en kaipaa nyt mitään mutu tietoa, vaan ihan Vento kuskien mielipidettä!
Tehoahan noissa ei ole nimeksikään mutta meneepä vähemmän menovettä.
Ja varmasti tulee kilometrejä parin vuoden aikana helvetisti, nii ei kannate mitään bensasyöppöä ostaa.
Eikä sen ensi-auton tarvikkaan mikää kärtynen olla, mopon jälkee tuntuu ventokin varmasti tehokkaalta.
Tyyppivikoja? Minne kertyy ruostetta?
Minkälainen talvella, lähteekö -30 asteen pakasesa tulille?
VW Vento hyvä vai paska auto?
7
985
Vastaukset
- Hyvä ostos on!
Minulla on ollut viimeiset 16 vuotta käyttö-autona 95 mallinen bensa vento. Tehoahan siinä ei ole paljoa, mutta koneen matalaviritteisyyden ansiosta sitä on lähes mahdoton saada rikki ajamalla. ja vento ei pakkasta pelkää. kerrankin se lähti käyntiin ensimmäisellä yrityksellä seisottuaan 2 viikkoa 30 asteen pakkasessa ilman lämmitystä! Ei ole vento muuten 350 000 kilometrin aikana jättänyt kertaakaan tielle!
- hyvä on
itellä vm-92 vento ja hyvin on palvellut mitä nyt muutamia kulutusosia on mennyt..
- Hyvä auto
Kaikissa Ventoissa menee virtalukon pohja, vaatii irrotustyökalun, jonka voit tehdä itse.
Takaluukun alareuna ruostuu.
Lattialla jalkatilan kohdassa olevien isojen kumitulppien ympäristöt ruostuu puhki.
Airbakin niin sanottu kellojosi uusittava 100–150 €. (airbakin merkkivalo palaa jatkuvasti).
Varsinkin punaisissa autoissa lakkapinta lähtee levyinä irti.
Jakohihna suhteellisen helppo vaihtaa itse.
Sähkövikoja ei juurikaan
Tarkista öljyvuodot vaihteistossa, on aika hankala ottaa vaihteisto alas koneesta.
Siinä ne huomioitavat ovatkin, itselläni nämä ilmenneet 370t/km aikana. - Felisia
TD:nä ehkä paras VW mitä tehty,
- moikk4
auto on ihan kikkeli
- Vetoakselin stefa
Tarkista vetoakselien vaihteiston stefat, nämä vuotaa helposti ja vaihteistossa öljyvajaus. Siis, onko vaihteiston kylki märkä öljystä vetoakselin kohdasta.
- volkisti
Kuskinpuolen oven lukko reistaa pakkasella! Onko kenelläkään mitään neuvoa tähän ongelmaan. Ostin muutama viikko sitten -96 Venton ja muuten aika ok. mutta jo pari pakkasastetta jumittaa lukon. Lukkosulaa on mätetty ilman suurempaa vaikutusta. Muut ovet toimivat normaalisti.
Lisäksi vikana että tuulilasin pyyhkijät lähtevät vähän väliä itsestään päälle ja myös pissapojan moottoria käyttää miten sattuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2725380- 704886
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1234365Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484006- 513800
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363697- 413378
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo853078Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv652938Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu222666