HP -kannettava simahtaa

uhuytfv

Sanokaapa mikä läppärillä vialla? Käynnistyy ihan normaalisti mutta noin puolen tunnin päästä pimenee yhtäkkiä. Vaikka siis on johdon päässä eli virran loppumisesta ei ole kyse.
Näyttö siis pimenee ja kone menee ikäänkuin taukotilaan ( samalla tavalla kun on pitkään aukiollessa käyttämättä ) - ainoa ero ettei se enää käynnisty. Käytettiin korjaamolla ja korjasivat/puhdistivat sen tuulettimen. Kuumenee ihan vartissa tosi kuumaksi.

7

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äläosta HP

      näytönohjain sökönä. HP tyyppivikoja, koneesi on korjauskelvoton. Valitan.

      voit kokeilla kytkeä laitehallinnasta näytönohjaimen kokonaan pois päältä. Omaa vanhaa Pavilionia pystyy käyttää vaan tuossa vga-tilassa.

    • Oletko varma, ettei jokin virus aiheuta tuota?

      • Totta, eihän Windowsin tapauksessa koskaan voi olla varma, kun joka oireelle löytyy mahdollinen pöpö. Käynnistys Ubuntu-Live-CD:ltä tuo siihen asiaan selvyyden. Tai Windowsin täysi uudelleenasennus.


    • Kun et kerro koneesta tarkemmin, niin esitän arvauksen. Oliskohan Pavilion dv2000-, dv6000- tai dv9000-sarjan tai Compaq Presario V3000- and V6000-sarjan kone, jossa on Nvidia G84 tai G86s grafiikka. Näissä 3-4 vuotta vanhoissa koneissa on vika, joka pahenee ajan mittaan.

      Ei muuten ole ainut HP:n koneita vaivaava tyyppivika. Työpaikalla on puolen tusinaa nc- ja nx-konetta, joista vain yksi on enää kelvollisessa kunnossa.

      • 38

        >> Ei muuten ole ainut HP:n koneita vaivaava tyyppivika. Työpaikalla on puolen tusinaa nc- ja nx-konetta, joista vain yksi on enää kelvollisessa kunnossa.

        Lähipiirissä taasen on erittäin hyviä kokemuksia HP Pro-versioista aktiivisessa liikkuvassa ammattikäytössä. Tainneet olla joitain "xxxxx - b" sarjan koneita.

        Nuo markettimallit ovat sitten aivan eri asia.


    • 2017

      HP vaan on merkkinä paska. Ei siihen auta mitkään selitykset.

      • Kyllä HP toimii

        Pöytäkoneena HP ja on toiminut paremmin kuin aiemmat kaksi pöytä-Delliä. HP on toiminut yli vuoden ilman vikoja, ja jos jotain säätöä tulee, niin kone hoitaa sen itse ja kertoo jotain tehdyn. Hyvin vähän on mitään ollut, eikä mitään mikä estäisi koneen käytön. Delleissä ei tuollaista hienoutta ollut, mutta pätkimistä ja ulkoisen avun tarvetta aika usein.

        Dellit olivat siis toista maata. Molemmat Dellit päättivät elinpäiväänsä niin, että menivät sellaiseen vikatilaan, että niitä ei saanut enää mitenkään auki ja käyttökuntoon. Huonoa tuuria tai kenties jotain muuta, ja se pani vaihtamaan merkkiä.

        Nyt on haussa uusi HP toisen kaveriksi ehkä juuri edellä kerrotun takia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      151
      13447
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9751
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      96
      9148
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      8086
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6773
    6. Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      149
      6186
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3365
    8. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      27
      1657
    9. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      397
      1265
    10. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1184
    Aihe