Miten ujo saa kavereita?

Tomi----.

Täällä Vaasassa olen menossa lukioon ens syksynä. Yläasteella kavereita ollut koulussa aina vähintään 1 nykyään enemmänkin. Silti kaveripiirini ei ole laaja koulussakkaan ja olen todella ujo uusille ja puolituntemattomille ihmisille kuten luokkalaisilleni joiden kanssa ollu nyt melkee 3 vuotta samalla luokalla. Kaverilleni olen kuitenkin aika puhelias. Ongelma on se että nykyään en halua istua vapaa-aikaani sisällä koneella aina ja kaikki viikonloputki menevät sisällä istuessa. Asiaa pahentaa ajatus siitä että muut pitävät hauskaa toisten kavereiden kanssa eikä mua pyydetä ulos ikinä. Ja jos mä pyydän ulos kaveriini ni ei se ''ehi'' tai jotain sellasta.

Lukioon meno siis. Olen ujo, normaalin näköinen ihminen. Minkälaista lukiossa on? saako siellä kavereita helpommin kuin yläasteella? miten pääsen eroon tästä tuskallisesta ujoudesta mikä iskee aina kun pitää jutella. Myös esiintyminen on yhtä painajaista änkyttämisen takia.

Olkaa ystävällisiä ja vastatkaa!

4

1398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samassa veneessä

      Samaa kokemusta.

      Veikkaanpa, että kannattaa kysyä syytä miksei ehdi. Jos se ei pysty vastaamaan totuudenmukaisesti, luultavasti sitä ei kiinnosta olla sinun seurassa. Näin se valitettavasti on. :(

      Toiset taas väheksyttävät niitä, jotka tykkää istua koneella joku tarkoituksella tai seuran puuttuessa. Kannattaa myös muistaa, että on ihmisiä, jotka viihtyvät parhaiten yksin.

      Ei kannata olla kavereita liikaa, yksi hyvä kaveri on parempi kuin sata huonoa. Löydä sellainen, johon voit luottaa ja kertoa mitä vain. Hänen kanssa voitte sitten etsiskellä muita seuraan?

      Muuta en nyt keksi.

    • Tomi----.

      kyllä sitä kiinnostaa se koulus aina tulee hengaa siihen mun kans yms ja pyytää kauppaan koulun jälkee yms

      • Samassa veneessä

        Minulla oli sama tilanne. Koulussa paras luokkakaverini aina meni kauppaan kanssani, kyyditti usein autolla koulusta kotiin kaupungin keskustaan asti, ammattikoulu lähiseudulla ja sitten koulussa oltiin aina hyvissä väleissä. Välillä halusi nähdä koulun ajan vapaa-ajallakin. Mutta sitten kun koulu loppui, ei pidä enää mitään yhteyttä, pyyntöihini tavata hänet pitkästä aikaa vastaa, että ei tiedä, katsoo. Katsonut jo kuukausia - ei näytä enää kiinnostavan.

        Koulussa tosiaan oltiin hyviä kavereita, mutta se liene ollut siksi, kun ei ollut oikein muita kenen kanssa hengata... tai oli, mutta usein kuitenkin käytiin yhdessä esim. kaupassa just koulunkin jälkeen ennen bussiin menoa. Sitten tekstarillakin pidettiin yhteyttä, tosin vastaus siihen oli vaihtelevaa häneltä. Nykyään ei edes vastaa ja facebookissakaan ei juuri kommentoi.

        Kannattaa oikeasti miettiä tätäkin. Jos se vaan halua koulussa olla sun kanssa, muttei sitten muuten? :(


    • se vaiva paranee

      hei ystävä, olet hyvätyyppi kun uskallat ottaa asian puheeksi.

      juttele kavereille ujoudesta, se vapauttaa.. myös koulukuraattorille. yms

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      40
      5582
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      160
      2783
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      109
      2284
    4. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      80
      1844
    5. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      18
      1826
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      26
      1807
    7. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      41
      1797
    8. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      98
      1705
    9. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      75
      1529
    10. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      67
      1515
    Aihe