Täällä Vaasassa olen menossa lukioon ens syksynä. Yläasteella kavereita ollut koulussa aina vähintään 1 nykyään enemmänkin. Silti kaveripiirini ei ole laaja koulussakkaan ja olen todella ujo uusille ja puolituntemattomille ihmisille kuten luokkalaisilleni joiden kanssa ollu nyt melkee 3 vuotta samalla luokalla. Kaverilleni olen kuitenkin aika puhelias. Ongelma on se että nykyään en halua istua vapaa-aikaani sisällä koneella aina ja kaikki viikonloputki menevät sisällä istuessa. Asiaa pahentaa ajatus siitä että muut pitävät hauskaa toisten kavereiden kanssa eikä mua pyydetä ulos ikinä. Ja jos mä pyydän ulos kaveriini ni ei se ''ehi'' tai jotain sellasta.
Lukioon meno siis. Olen ujo, normaalin näköinen ihminen. Minkälaista lukiossa on? saako siellä kavereita helpommin kuin yläasteella? miten pääsen eroon tästä tuskallisesta ujoudesta mikä iskee aina kun pitää jutella. Myös esiintyminen on yhtä painajaista änkyttämisen takia.
Olkaa ystävällisiä ja vastatkaa!
Miten ujo saa kavereita?
4
1324
Vastaukset
- Samassa veneessä
Samaa kokemusta.
Veikkaanpa, että kannattaa kysyä syytä miksei ehdi. Jos se ei pysty vastaamaan totuudenmukaisesti, luultavasti sitä ei kiinnosta olla sinun seurassa. Näin se valitettavasti on. :(
Toiset taas väheksyttävät niitä, jotka tykkää istua koneella joku tarkoituksella tai seuran puuttuessa. Kannattaa myös muistaa, että on ihmisiä, jotka viihtyvät parhaiten yksin.
Ei kannata olla kavereita liikaa, yksi hyvä kaveri on parempi kuin sata huonoa. Löydä sellainen, johon voit luottaa ja kertoa mitä vain. Hänen kanssa voitte sitten etsiskellä muita seuraan?
Muuta en nyt keksi. - Tomi----.
kyllä sitä kiinnostaa se koulus aina tulee hengaa siihen mun kans yms ja pyytää kauppaan koulun jälkee yms
- Samassa veneessä
Minulla oli sama tilanne. Koulussa paras luokkakaverini aina meni kauppaan kanssani, kyyditti usein autolla koulusta kotiin kaupungin keskustaan asti, ammattikoulu lähiseudulla ja sitten koulussa oltiin aina hyvissä väleissä. Välillä halusi nähdä koulun ajan vapaa-ajallakin. Mutta sitten kun koulu loppui, ei pidä enää mitään yhteyttä, pyyntöihini tavata hänet pitkästä aikaa vastaa, että ei tiedä, katsoo. Katsonut jo kuukausia - ei näytä enää kiinnostavan.
Koulussa tosiaan oltiin hyviä kavereita, mutta se liene ollut siksi, kun ei ollut oikein muita kenen kanssa hengata... tai oli, mutta usein kuitenkin käytiin yhdessä esim. kaupassa just koulunkin jälkeen ennen bussiin menoa. Sitten tekstarillakin pidettiin yhteyttä, tosin vastaus siihen oli vaihtelevaa häneltä. Nykyään ei edes vastaa ja facebookissakaan ei juuri kommentoi.
Kannattaa oikeasti miettiä tätäkin. Jos se vaan halua koulussa olla sun kanssa, muttei sitten muuten? :(
- se vaiva paranee
hei ystävä, olet hyvätyyppi kun uskallat ottaa asian puheeksi.
juttele kavereille ujoudesta, se vapauttaa.. myös koulukuraattorille. yms
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as863450Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna253063- 512952
- 592813
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582618Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)492608On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle542379Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä802251- 692118
- 452112