Kollin ääni

Syytä huolestua?

Minulla on 8-vuotias leikattu kolli, joka on perusterve ja pirteä, kuten kissat yleensä. Olen kuitenkin huomannut, että välillä kun herra on ollut jonkin aikaa hiljaa ja viimein naukaisee, sen suusta ei välttämättä kuulu mitään. Vähän aikaa nau'uttuaan, alkaa ääntä kuulua. Mistähän tuo voisi johtua? Olisiko sillä niin kuiva kurkku, ettei saa ääntä kunnolla aikaiseksi. Kolli juo kuitenkin vettä ja olen joka ilta kuppiin vaihtanut raikkaan veden. Kiitos asiallisista vastauksista!

5

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syytä huolestua?

      Eli neuvoja/apuja kaipailisin edelleen.

      Tulin huomanneeksi hetki sitten, että kyseisen kissan korvissa on ruskeaa vaikkua. Pentuna sillä oli korvapunkki molemmissa korvissa, johon sai rokotuksen. Olisiko voinut tulla uudestaan?

    • tarkkaile kisua

      Voi tulla uudestaan korvapunkki. En tiedä liittyykö se äänen puutteeseen, mutta kannattaa tarkistaa.

      Ei kannata huolestua, tarkkaile asiaa

    • korvapunkin

      uloste onkun kuivanut kahvinporo tummaa ,vaikku on taas erite korvasta.

    • Syytä huolestua?

      Ei herran korvissa ilmeisesti ole punkkeja, oli vain vaikkua.

      Äskenkään ei tullut ääntä, kun oli ollut jonkin aikaa hiljaa.

    • kissan ääni

      Mäkin huomasin tänään saman jutun meidän pikku kissa pojalla. Ei ole ennen noin käynyt mutta tänään kun yritti huutaa ruokaa ensin kuului kummallinen maukaisu ja sen jälkeen ei enää mtn. Meilläkin kissa muuten täysin terve leikkii , syö ja juo normaalisti. Minäkään en keksinyt mistä voisi johtua?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      55
      2537
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1682
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1640
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1525
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1518
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1198
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1041
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1012
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1002
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      954
    Aihe