Kaivinkone

aloitus....

Kaivinkone tarvis saaha ihan omiin hommiin harrastusmielessä. Koskaan en ole kaivanut koneella..olisko netissä joitain simulaattori ohjelmia et vois opetella? Ja sitten millanen kone olis hyvä? Tekeekö noilla minikaivureilla ts. n.1600kg koneilla mitään? esim pystyykö repiin kantoja irti maasta? Sitten mikä merkki on paras?

2

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaivaja-Veijo

      Paras konne on hanomag 66. Ostat semmosen nyt vaan kuule ja rupeet lappaamaan maata! Toinen kova juttu on Pröykt. Sillä härski kaivaa ku hyttä eri puolella, pitää olla pikku jurrissa kuten minä nyt juuri.

    • asiallisesti ottaen

      Vuokraa koe ,ja harjoittele ,saat vähän tuntumaa. Muutaman päivän vuokrakustannus ei varmasti taloutta kaada ,jos on varaa konetta hommata.Liikketä josta saa koneen vuokralle löytyy kyllä.
      Koneen kokoa voit sitten miettiä sen mukaan millaisia hommia on ,kantojakin on monen kokoisia.
      Kaikilla koneilla kaivaa. Kannattaa silti valita sellainen merkki jolta löytyy myös jälkimarkkinointi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      86
      5199
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      76
      4696
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2997
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      86
      2933
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2464
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      60
      2034
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      24
      1860
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      114
      1429
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1318
    Aihe