Kannattaako luonnetestiin harjoitella jotain? / Oletteko treenanneet jotain?
luonnetesti
menopäällä
82091
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
jatkan vielä: kun siis puhutaan lähes harrastamattomasta kotikoirasta, jonka pitäisi käydä kasvattajan pyynnöstä testissä.
ja onko jotain mitä ei missään tapauksessa saa / kannata harjoitella?
pitää viedä luonnetestiin ?! Onko siinä jokin vika vai onko kasvattajassa vika?!
Pitääkö koiran kanssa harrastaa jotakin erikoista ja siksi testata
Kyse on tästä:
Luonnetestin tarkoitus on arvioida ja kirjata koiran käyttäytyminen tilanteissa, joissa sen hermosto joutuu
rasitetuksi. Testitulosta voidaan hyödyntää koiran luonnekuvan määrittämiseen ja koulutuskelpoisuuden
arviointiin. Testitulos antaa myös viitteitä koiran jalostuskelpoisuudesta rotujärjestöille ja kasvattajille.
http://www.kennelliitto.fi/FI/toiminta/kokeet/luonnetesti/ltetiedote/etusivu.htm
http://www.dogsports-online.com/lte/esittely.htm
Koiraa ei tarvitse etukäteen valmistaa, peruskäskyt pitää osata.
Ei tarvitse?! Jos haluaa todenmukaisen kuvan koirasta testissä, koiraa EI SAA treenata luonnetestiin! Metsässä ja pumpulissa kasvanut koira saa luonnollisesti huonommat pisteet tietyistä osa-alueista, mutta se on sitten omistajan vika jos koiraa ei ole totutettu normaaleihin asioihin.
Kouluttamalla koiralle on ihan mahdollista saada vaikka täydet 300 pistettä, mutta mitä se kertoo luonteesta jota koira PERIYTTÄÄ? Ei mitään!
Testeihin siis kylmiltään normaalisti kasvatetulla ja asioihin totutetulla koiralla, joka ei ole liian vanha ja kokenut, muttei liian nuori ja epävarma.
Ei kannata eikä pidä.
On tarkoitus testata koiran luontaisia ominaisuuksia, ei opetettuja. Testin tulos ei siis pidä paikkaansa, jos opetat koiran käyttäytymän tietyllä tavoin.
Lisäksi pätevä tuomari kyllä näkee, toimiiko koira luontaisesti viettiensä ohjaamana vai omistajan "käskyjen" mukaan eli opetteuna, pahimmillaan koe voidaan tuosta syystä hylätä.
Kasvattaja varmasti opastaa mielellään enemmän.
"Metsässä ja pumpulissa kasvanut koira saa luonnollisesti huonommat pisteet tietyistä osa-alueista, mutta se on sitten omistajan vika jos koiraa ei ole totutettu normaaleihin asioihin."
->tämäpä juuri asian ydin.
Harrastava koira on saanut kokemusta erilaisista asioista ja paikoista. Ehkäpä kotikoiran on syytä lähteä hieman hakemaan sitä, mutta en neuvoisi harjoittelemaan yhtään sen enempää mitään tiettyä. Jos haluat saada totuudenmukaisen arvostelun, ei sitä saa jos koira on totutettu testiin. Tätä et varmaan kysymykselläsi hakenutkaan? Sohvaperunalla voi kuitenki olla aika pieni elämänkokemus. Mielestäni testi sisältää osin sellaista jossa harrastava koira saa etua, esim. luoksetulo. Sehän kuuluu joka koiran taitoihin ja siinä mielessä sen voi harjoitella. Kannattaa mennä arkitottelevaisuuskursille jos ei sen enempää halua harrastaa. Itse olen käynyt testissä monta lajia harrastavien koirien kanssa.
... luoksetulo, piti kirjoittaa luoksepäästävyys tässä kohdin ... tämä on yksi asia mikä tulee vastaan esim. tokokokeessa, näyttelyissä jne. Itse olen ainakin harjoituttanut.
Onhan tuo luoksetulokin testissä ja sekin on perusjuttu harrastaville koirilla, mutta myös monelle kotikoirille.
Leikki vieraan ihmisen kanssa, luontuu ehkä paremmin jos on joskus leikkinyt vieraan kanssa. Tätähän kotikoira voi kyllä tehdä.
Kelkka sen sijaan saattaa olla tutumman näköinen kapistus perhekoiralle :-) ... ihan normaalissa elämässä.
Kiitos mielipiteistä.
Luulempa että me kertaamme noita tottelevaisuusjuttuja hiukkasen ja lähdetään enemmän liikenteeseen ennen testejä. Tuo koira nyt on vähän sohvachampion tällä hetkellä, että siinä mielessä ...
Niin siis kasvattaja tosiaan tykkäisi kovasti vertailutietona testauttaa, kun kuitenkin sisaruksia on testattu.
Ei oo tarkoituskaan totuttaa rämisevään kelkkaan tai päälle tulevaan ihmiseen.