Vaasan AMK

VAMK

Kellään mitään tieto millainen se VAMK:in pääsykoe on? Meinaan papereissa luki että sinne ei saa ottaa mukaan laskinta, tarkoittaako se että kokeessa ei ole matematiikkaa?

Kirjeessä luki myös jotain että ne testaa soveltuvuutta alalle, motivaatiota yms.

2

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8+9

      Mille linjalle oot hakees?

      ainakin viime vuonna luki kans et ei saa olla laskinta mukana, mutta siinä kokees kyl oli matikkaa ja sit vissiin oliski yhtäkkiä saanu olla laskin mukana.. en sit tiiä.

      ja varmaan useimmis niis kokeis on kans haastattelu, missä sitten testataan soveltuvuutta alalle yms.

      • fdsfsfv

        Kai se laskin mukana saa olla, mutta sitä ei saa kokeessa käyttää. Kannattaahan se varmuuden vuoksi ottaan mukaan, ei siinä mitään häviä. Voi myös olla, että toisessa osiossa saa käyttää ja toisessa ei.

        Ja se, että ei saa olla laskinta, ei tarkoita etteikö voisi olla matematiikkaa. Laskut ovat kuitenkin tässä tilanteessa yleensä aika yksinkertaisia jos ne vain oivaltaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      87
      5439
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4722
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      3027
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      88
      2955
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2564
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      61
      2039
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      1976
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      114
      1439
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1328
    Aihe