1100 ZZr

mopokuume

Mietinnässä hankkia liikkeestä vm. 90 1100 ZZR jolla ajettu noin 60 th km. Huoltohistoria tiedosta ja keväällä säädetty venttiilit yms.? Mitä perusjuttuja tuollaisessa ZZR:ssä on mitä kannattaa ennen kaupan solmimista tarkistaa? Ilmeisesti 60 tuhatta km on suht. kohtuullinen kilometri määrä tuon kokoiselle koneelle mikä vain huollettu säännöllisesti. 20 vuotta kun viimeksi pyörällä kunnolla ajellut ja tuo sopisi kyllä hyväksi harjoittelupyöräksi jos vaikka sitten ensi kesänä ostaisi uudemman jos pyöräkärpänen oikein kunnolla puree. Toinen merkillinen juttu on että IF:in vakuutus laskurin mukaan liikennevakuutus on korkeampi 600 kuin 1100 ZZR:ään.

5

292

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • entinen IFisti

      IFiltä kannata vakuutusta hakea, eikä laskurit anna todellista vakuutuksen hintaa. Keskittämällä vakuutukset saa alennuksia.

    • vakuutuksista

      Vakuutukset kannattaa yhtiöstä riippuen kilpailuttaa vähintään 5 vuoden välein koko pakettina. Itsellä tällä hetkellä vakuutukset IF:ssä, josta parhaimman tarjouksen sain. Aiemmin Lähivakuutuksessa ja Tapiolassa. Tapiolassa moottoripyörien osalta vakuutuksien osalta tuntui olevan aivan omassa luokassaan, eroja saman pyörän välillä oli satasia.

    • pommihan tuo on

      Se vielä,että voit olla lähes varma ettei tuo kilometrimäärä pidä paikkaansa! Alle 3000km/v tällaisella pyörällä nou nou,voit huoletta ainakin tuplata tuon kilometrilukeman,ajettu varmasti pitkälle yli 100tkm! Jos halpa niin mitä välii osta pois.

    • alkup..

      Joo liikkeen käytetty. Onhan siinä käsittääkseni se 6 kk vastuuaika jos aivan pommiksi osoittautuu.

    • Erkki7

      Saman tyyppinen pyörä haussa. Tarjolle tuli alkupuolen C-malleja ja D-malli joka Suomi-pyörä ja ajettu 78 000 km. Parhaimmillaan noilla ajettu jopa 200 000 km mutta yksilönkunto riippuu suurelti siitä miten säännöllisesti huollettu ja pidetty. Hinnat kesimäärin 2500-3500 paikkeilla ja jos hyvä yksilö löytyy niin iloa rahalle saa kyllä erinomaisesti. Itsellä tulee kesässä ehkä 2000-3000 kilometriä ajokaudessa, joten siinä mielessä tuollainen 70 tuhattakin ajettu peli auttaisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      102
      1162
    2. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      51
      975
    3. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      119
      913
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      146
      903
    5. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      689
    6. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      687
    7. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      118
      681
    8. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      637
    9. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      609
    10. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      33
      604
    11. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      602
    12. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      561
    13. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      62
      544
    14. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      519
    15. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      494
    16. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      4
      493
    17. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      490
    18. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      479
    19. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      476
    20. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      42
      470
    Aihe