Voiko 9-ja 8v lapset olla 6-vkon ajan päivät kaksin n. klo07.30-

Neuvoton...yh

vai joudunko vaikeuksiin jos musta tehdään ilmoitus

9

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neuvoton..yh

      siis olisivat yksin kotona klo 7.30-16.30
      6 viikkoa

      • lakisanooyhtäjakunta

        Olisko syytä kysäistä vaikka kuntanne palveluista vastaavilta
        että mitä toimintaa on kesäksi
        (suurin osa suomalaisista koululaisista jää siis yksin kesäksi päiviksi kotiin ja vähintään ainakin siksi aikaa kun vanhemmat eivät ole lomalla!)
        on paikkakunnallanne kesäksi esimerkiksi pienille alakoululaisille järjestetty
        ja tietenkin järjestetyn toiminnan pitää olla ilmaista.

        Eli pyydät vaikka kunnan palvelutiskiltä esitteet kesäajan toiminnasta mukaasi
        ja jos joku tekee ilmoituksen ja paikkakunnallanne ei mitään ole kunnan taholta järjestetty niin voi kertoa ls. sossullekin saman asian. Eli jos joku menee ja tekee ilmoituksen teistä sen vuoksi että lapset ovat yksin kotona kun vanhemmat ovat töissä.
        Kunnan sosiaalitoimella ja lastensuojeluviranomaisillahan on lakien mukaan jo yleiselläkin tasolla järjestää lapsille ja perheille heidän tarvitsemiaan palveluita. Jos niitä ei esimerkiksi kesälomien ajaksi ole yleisellä tasolla järjestetty on sossulan väki siis katsonut että lapset voivat olla kesäajan yksikseen kotona kun vanhemmat ovat töissä.

        ______________
        *******************

        http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070417

        ---------------------------------
        2 §
        Vastuu lapsen hyvinvoinnista
        -------------------
        Lastensuojelun on tuettava vanhempia, huoltajia ja muita lapsen hoidosta ja kasvatuksesta vastaavia henkilöitä lapsen kasvatuksessa ja huolenpidossa järjestämällä tarvittavia palveluja ja tukitoimia.
        -------------------

        3 a § (12.2.2010/88)
        Ehkäisevä lastensuojelu

        Lastensuojelun lisäksi kunta järjestää lasten ja nuorten hyvinvoinnin edistämiseksi 2 luvun mukaista ehkäisevää lastensuojelua silloin, kun lapsi tai perhe ei ole lastensuojelun asiakkaana.

        Ehkäisevällä lastensuojelulla edistetään ja turvataan lasten kasvua, kehitystä ja hyvinvointia sekä tuetaan vanhemmuutta. Ehkäisevää lastensuojelua on tuki ja erityinen tuki, jota annetaan esimerkiksi opetuksessa, nuorisotyössä, päivähoidossa, äitiys- ja lastenneuvolassa sekä muussa sosiaali- ja terveydenhuollossa.
        __________________

        http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1982/19820710

        Sosiaalihuoltolaki 17.9.1982/710

        Sosiaalihuollolla tarkoitetaan tässä laissa sosiaalipalveluja, toimeentulotukea, sosiaaliavustuksia, sosiaalista luottoa ja niihin liittyviä toimintoja, joiden tarkoituksena on edistää ja ylläpitää yksityisen henkilön, perheen sekä yhteisön sosiaalista turvallisuutta ja toimintakykyä. (20.12.2002/1134)
        --------------------------
        3 LUKU
        Kunnan sosiaalihuolto
        Kunnan yleiset velvollisuudet (30.12.2010/1378)
        13 §
        1) sosiaalipalvelujen järjestämisestä asukkailleen;
        --------------------------------------------------
        Sosiaalipalvelut
        17 §

        Kunnan on jäljempänä säädetyin tavoin huolehdittava seuraavien sosiaalipalveluiden järjestämisestä:

        1) sosiaalityö;
        ------------------------
        3) kotipalvelut;
        ------------------
        18 §
        Sosiaalityöllä tarkoitetaan sosiaalihuollon ammatillisen henkilöstön suorittamaa ohjausta, neuvontaa ja sosiaalisten ongelmien selvittämistä sekä muita tukitoimia, jotka ylläpitävät ja edistävät yksilöiden ja perheen turvallisuutta ja suoriutumista sekä yhteisöjen toimivuutta.
        ---------------------
        20 §
        Kotipalveluilla tarkoitetaan asumiseen, henkilökohtaiseen hoivaan ja huolenpitoon,
        lasten hoitoon ja kasvatukseen
        sekä muuhun tavanomaiseen ja totunnaiseen elämään kuuluvien tehtävien ja toimintojen suorittamista tai niissä avustamista.
        21 §
        Kotipalveluja annetaan alentuneen toimintakyvyn,

        perhetilanteen,

        rasittuneisuuden, sairauden, synnytyksen, vamman tai muun vastaavanlaisen syyn perusteella niille, jotka tarvitsevat apua suoriutuakseen 20 §:ssä tarkoitetuista tehtävistä ja toiminnoista
        --------------------------------

        __________________________

        http://www.iltasanomat.fi/asuminen/paivi-lipponen-on-lahiolapsi/art-1288338628107.html
        ----------------------
        Nukkumalähiö ei kuulosta Päivi Lipposen korvissa yhtään pahalta, päinvastoin.
        Hänellä on Länsimäestä pelkästään hyviä muistoja.
        Koska Päivi oli perheen ainoa lapsi, hänestä oli mukavaa, että talossa asui paljon lapsia.

        - Olin jo kuusivuotiaana yksin kotona päivisin,
        sillä en viihtynyt päivähoidossa, hän muistaa.
        Myöskään avainkaulalapsena oleminen ei tuntunut hänestä ikävältä, sillä Länsimäki oli turvallinen paikka, jossa oli aina leikkikavereita seurana....


    • Lastenpsykiatri.
    • Järjen käyttöä?

      Huostaanotto vanhempia on perinteisesti syyllistetty lasten yksin pitämisestä ja - voi kauhea sentään - heitteille jättämisestä.

      Tällä palstalla jotkut ilkimykset ovat yrittäneet haukkua erästä vakiokirjoittajaa esim. siitä, että hän jätti vauvan nukkumaan kotiin siksi ajaksi kun kävi itse kovistelemassa sossuilta päivähoitopaikkaa lapselle, jota ei kuukausien pyynnöistä ja hausta huolimatta oltu järjestetty. Koti sijaitsi sossutoimiston naapuritalossa, mutta siitäkin piti jo nostaa hirveä huuto, että lapsen heitteillejättö on ihan perusteltu syy huostaanottoon, HAH!

      Vai heitteillejättö!
      Kyllä on idiooteilla välillä puurot ja vellit sekaisin, mitä järjen käyttöön ja kohtuuteen tulee näissä asioissa.

    • käymässä

      Kyllä tuo pitkältä ajalta kuulostaa. Onko teillä kodin lähellä leikkipuistoa, jossa lapset voisivat viettää aikaa ohjaajien valvonnassa. Helsingissä saa ilamisen puistoruuankin, mutta muissa kunnissa ei taida olla tuota ruokailu mahdollisuutta.

      Onko koulun kautta haettavat lastenleirit jo täynnä? Voisikohan sellaiselle vielä päästä. Onneksi heitä on kuitenkin 2, jotta on seuraa toisistaan.

    • 1+1

      Eivät tietenkään voi!

    • Ikuisesti käsikkäin

      Voi herranen sentään, kun koko Suomen historian tuon ikäiset lapset ovat olleet yksin koulujen loma-aikoina, kun vanhemmat ovat töissä, niin nyt he eivät enää voi olla sekunttiakaan keskenään! Hulluksi tämä maailma on mennyt joka suhteessa.

      Ensin vielä porvarien paskiaiset lopettavat kaikki kunnalliset palvelut, kuten kouluikäisten päiväkotipaikat, ja sen jälkeen kiristetään tuollaisia tolkuttomia määräyksiä, että lapsia on vahdittava kuin haukka joka sekuntti.

      Itse olin veljen kanssa kotona koulujen loma-ajan, kun vanhemmat olivat töissä ja niin meidänkin vanhin lapsi oli yksinään kun töihin oli pakko lähteä.

      MIHIN HELVETTIIN KAKARAT SITTEN LAITETAAN?
      Otetaan mukaan töihin vai? Lasten hyysäämisessä on menty jo liian pitkälle! Ei ihme, että kakaroist ei kasva oma-aloitteisia, kun pitäisi istua vieressä kädestä kiinni pitämässä vissiin täysi-ikäisyyteen asti.

      Ihan turha tulla lässyttämään, että "pyytäkää joku tuttu lapsen luo"!
      Kuka sinne tulisi muutaman euron tuntipalkalla ja kun lisäksi tuttavat ovat itsekin töissä!

      Pitääkö jättää työpaikka, että sitten palstan hullut pääsevät haukkumaan työttömydestä?!?!?!?!?!

    • mussun mussun

      Näin juuri erään amerikkalaisen isän haastattelun aiheesta.. Hän kertoi, miten kerrankin yksi heidän moni lapsisesta parvestaan oli unohtunut kirkkoon ja lapsi soitti sieltä kun perhe oli juuri aloittamassa sunnuntai lounastaan. Isä oli kehottanut pyytämään kyytiä joltain tutulta, jotka asuivat samalla suunnalla. Homma järjestyi ja lapsi ehti aterialle muun perheen kanssa.

      Tänä päivänä asiasta olisi noussut hirveä show, isä olisi joutunut keskeyttämään ateriana ja hakemaan lapsen kotiin ison häpeäleiman saaneena.

      Toinen esimerkki oli kun vanhemmat olivat alakerrassa askareissaan ja lapset leikkivät yläkerrassa kun äkkiä ovelle koputettiin. Isä avasi ja oven takana oli yllättäen heidän 3-vuotiaansa. Isä ihmetteli, että miten sinä siinä olet, kun hetki sitten olit toisten lasten kanssa yläkerrassa. No, hän putosi ikkunasta kuulema. Isä kysyi, oletko ehkä ja kun vastaus oli myöntävä, leikit pääsivät jatkumaan.

      Nyt vanhemmat saisivat vaikka mitä syytteitä ja totta kai jutusta nousisi hirveä haloo.

      Jutun juoni oli se, että tuokin vanhempi peräänkuulutti nimenomaan lasten omatoimisuutta ja itsenäisyyttä. Ei hyysääminenkään saa mennä liiallisuuksiin, kuten meillä vaikuttaa osittain menneen. Tärkeintä tuonkin perheen tapauksessa on, että lapset ovat jo aikuisia, ihan kunnollisia kansalaisia ja istuivat muuten katsomossa seuraamassa nauraen isän muisteloita.

      Edellisen kanssa olen samaa mieltä, että mihin ne lapset oikein pitäisi laittaa töissä käynnin ajaksi. Kun kerran vanhempien on pakko käydä töissä, niin ei olisi pahitteeksi kouluikäisten hoitopaikatkaan, jos ihan järkevästi ajatellaan. Mutta eihän porvarihallituksilla ole ollut varaa satsata lapsiin kuin korkeintaan huostaanottojen, jopa laittomien, osalta.

      Paljon on vaadittu viime aikoina lasten vanhemmille oikeutta osa-aikatyöhön, mutta se ei nosta perheen tulotasoa vielä toimeentulotuen yläpuolelle ainakaan yksinhuoltajien perheissä.

    • ranttalikka

      Haloo?! Eivät tietenkään voi. Missä lasten isä on? Entä isovanhemmat, palkattu hoitaja tms.?

      Joku kerskaili, että ainahan lapset on olleet keskenään. Silloin ennen vanhaan, ns. hyvinä aikoina lapsia myös kuoli paljon enemmän kotona tapahtuneissa tapaturmissa mitä nykyään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      257
      4156
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3394
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1771
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1630
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1411
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      910
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      851
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      808
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      773
    Aihe