Rajoittamistako?

mamma2009

Olen tässä pohtinut erään tapaamisen jälkeisiä tapahtumia, jotka jäivät vaivaamaan mieltäni. Mieheni lapsen sijaisisä sanoi tapaamisen lopussa, kun poika halasi isäänsä: "5 sekuntia meni jo", "poika roikkuu muutenkin liikaa kiinni".
Onko tämä laillista rajoittaa näin isän ja pojan hyvästejä? Yritän päästä jyvälle mikä tämän kuvion tarkoitus on, Pelkääkö ne että poika kiintyy liikaa oikeaan isäänsä? muutenkin tämä juttu tuntuu aivan uskomattomalta. Kun olen itse sivusta seurannut tilannetta, poika on halannut aivan normaalisti eikä ole roikkunut liikaa kiinni, niinkuin sijaisisä väittää. Mitä mieltä te olette?

12

59

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sijari väärässä

      Lastensuojelu lain mukaan lapsen suhdetta vanhempiin pitää tukea, koska huostaanotto on aina väliaikainen ratkaisu, siis LAKI EI TUNNE PYSYVÄISSIJOITUSTA. Siis lopullinen erottaminen vanhemista ja yleensäkin välien katkaiseminen on lakia rikkova erikoisuus Suomessa.

      Suuri osa sijaishuoltoa on kuitenkin omaksunut asenteen siitä, että kaikki paha lapsen elämässä on vain ja ainoastaan vanhemmista lähtöisin, eikä mitään lakien rikkomuksia huostaanottojen yhteydessä muka tapahdu, laittomia huostaanottoja ei muka ole olemassakaan, ja he katsovat toimivansa "lapsen parhaaksi", mitä enemmän lapselta kielletään oikeus rakastaa ja kaivata omia vanhempiaan. He katsovat olevansa huomattavasti biologisten vanhempien yläpuolella ja näkevät kaikki hankaluudet lapsen hoidossa (koti-ikäväitkun) olevan pahojen vanhempien aikaan saannosta.

      Ole varovainen, että et itse lähde mukaan sijareiden lapsen ihmisoikeuksia rikkovaan asenteeseen, kun kirjoitat tekstissäsi: "...poika on halanut aivan normaalisti eikä ole roikkunut liikaa kiinni."

      Kellään ulkopuolisella ei ole lapsen ihmisoikeuksien mukaan oikeutta määrätä, miten pitkään poika saa isäänsä halata, eikä sellaista määritelmää ajallisesti ole olemassakaan, että kukaan lapsi roikkuisi vanhemmassaan liikaa kiinni. Jokaisella maailman lapsella on oikeus roikkua vanhemmassaan niin tiiviisti kiinni kuin hänen tunne-elämänsä kehitys sitä tarvitsee. Joka lapsi kyllä oikealla ja lempeällä ohjauksella erkaantuu kasvattajasta sitten kun hänen tunne-elämänsä kehitys sen sallii.

      Kenelläkään tässä universumissa ei ole oikeutta riistää lasta liian aikaisin eroon omasta vanhemmastaan. Tämä on tärkeä pointti, joka suomalaisessa lastensuojelussa on unohdettu täysin, tämän alueen laiminlyönnillä lyödään laimin lapsen terveen emotionaalisen kehityksen tukemista.

      • mamma2009

        Pitää vissiin kerätä lisää näitä todisteita epäkohdista, joita olemme huomanneet sossujen ja sijaisperheen toiminnassa. Mutta vielä on liian aikaista mennä oikeuteen ym. Sijaisisän toiminta on välillä niin läpinäkyvää. Tarkoitan ettei hän aina huomaa paljastaneensa joitain asioita käyttäytymisestään.


    • Lapsen oikeudet.

      Lapsen oikeuksien tuki ry järjestö aloitti toimintansa tämän vuoden alusta, kun kolme miesjärjestöä yhdistyivät..

      Tähän saakka lapsen oikeudet ovat olleet lähinnä äitien oikeudet, mutta muutoksia on tapahtumassa.

      Esimerkiksi isyystutkimus on ollut tähän saakka kielletty, mutta nyt lakia on muustettu, siten, että äiti ei voi enään astää isyyden selvittämistä.

      Vuosittain tehdään noin 1500 isyystutkimusta.

      Erään tiedon mukaan Suomessa olisi 106.000 lasta, jotka eivät tiedä kuka on heidän biologinen isä.

      Lue lisää ja selaa aiheita.

      Yhteistyössä.

      Tapahtumat.

      Projektit.

      Linkit.

      Uutiset.

      http://www.lastenoikeuksientuki.fi/
      -----

    • Valehteleva pressa

      Suomessa on menty niin pitkälle, että jopa presidentti ja lapsiasiavaltuutettu valehtelivat ulkomaisille toimittajille (suomalais-venäläisen pojan tapauksen yhteydessä), että meillä on muka hyvä lastensuojelulaki, jota noudatetaan, samoin kuin niitä kansainvälisiä sopimuksia joihin on sitouduttu.

      Kumpikaan väitteistä ei pidä paikkaansa.

      Törkeän laittomia huostaanottoja tehdään ja paljon tehdäänkin. Sen lisäksi ls-lakia rikotaan koko huostaanottoprosessin monissa eri vaiheissa. Ja YK:n Lasten oikeuksien julistusta rikotaan pahimmillaan estämällä täysin lapselta suhde omiin vanhempiinsa.

      Edellä kirjoittava on siinä mielessä väärässä, että huostaanotto tosiaan pahimmillaan tuhoaa lapsen suhteen molempiin vanhempiinsa. Aivan samalla viivalla ovat siinä rikollisuudessa niin isät kuin äiditkin, ja eniten kaikesta tietysti kärsii lapsi, jonka suojaksi lait ja suositukset on alkujaan tehty. Edellisen kirjoittajan asiat liittyvät enemmän huostaanottojen ulkopuolisiin asioihin.

    • Lapsen oikeudet.
      • Vääristely isäkuva.

        "Valehteleva prsessa" kirjoitti juuri niin kuin aisiat ovat, väitetään jopa, että YK:n lapsen oikeuksien sopimusta olisi "rukaattu, toisinsanoen suomenkielielisä käännöstä olisi hieman "parannettu".

        Varatuomari Anja Hannuniemi on nostanut esiin joitakin epäkohtia, mutta ne ovat menneet " kuuroille korville, sokeille Reetoille ja Liehuiville liekinvarsille.", kuten Paavo lipponen jossakin asiaythteydssä totesi.

        Toivottavasti nämä kaksi mainittua "lastensuojelijaa" saavat joskus vielä "ansionsa" mukaan.

        Hannuniemen mielipidekirjoitus Väärä kuva isistä Keskisuomalaisessa 7.12.2009.

        http://www.ksml.fi/mielipide/mielipidekirjoitukset/väärä-kuva-isistä/510972
        ---


    • TÄRKEITÄ asioita

      Linkistä löydettyjä kultajyviä:

      "...nuorten pahoinvoinnin syistä. Niitä ovat usein vanhempien avioliiton rikkoutuminen ja rikkinäiset ihmissuhteet. Rahahuolet, köyhyys, syrjäytyminen ja elämän arki ovat myös tämän päivän ongelmia. Ongelmien keskellä lapsi jää helposti vanhemmilta huomaamatta ja jo viidennes Suomen nuorista on saanut psyykkistä hoitoa.

      Päätoimittaja Sari Savelan mukaan tänään lapsen sukupuolisuus ja oikeus isään ja äitiin kyseenalaistetaan. "

      Kiitos edelliselle linkistä!

    • Lastensuojelua?

      Isien ja perheiden oikeuksia on yritetty viimeiset prikymmentä vuotta rikkoa leimaamalla miehet ja isät väkivaltaisiksia vaimonsa hakkaajiksi ja omien lastensa seksuaalisiksi hyväksikäyttäjiksi.

      Tavoitteena ja päämääränä on ilmeisesti perheiden "jalostaminen" Sateenkaariperheiksi.
      Motto. Riittää kun lapsella on kaksi toisiaan rakastavaa isää tai äitiä.

      Sitävastoin homot, lesbot , bit, transut ja padofiilit ovat saaneet raiskata ja hyväksikäyttää lapsia, kuten viimeaikoina on paljastunut.

      Feministinen aikakausilehti Tulvassa oli Anne Moilasen mielenkiintoinen kirjoitus, joka kertoo omaa karua kieltään lastensuojelun mielivallasta.

      Lapsettomien isien maa.
      Äidit ( ja sossut?) osavat erotilanteessa temput, joilla isältä viedään yhteys lapsiinsa.

      Eikä siinä vielä kaikki. Yhteiskunta auttaa heitä siinä sanovat eroisät.

      Tarkoittaako Yhteiskunta Sossuja"?

      http://www.tulva.fi/index.php?k=15744
      ---

    • Tuholaiset?
    • Sisäpiiriläiset.
    • Holokausti?

      Varatuomari Anja Hannuniemi on tutkinut parikymmentä vuotta vieraannuttamisilmiötä, josta häneltä on valmistumassa väitöstutkimus.

      Aiheesta lisää Porin Sanomat lehdessä

      Lue myös kommentit.

      Onko kysymyksessä lastensuojelu, vai perheiden tuhoaminen?

      http://www.porinsanomat.fi/uutiset.php?id=997
      -----

      • Lapsiperheet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      160
      12256
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      152
      5436
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4600
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      135
      3653
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2758
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1926
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      107
      1656
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      363
      1611
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      102
      1516
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1461
    Aihe