Huoneistohotelli Antillia

vinho verde

Hei!
Onko kellään kokemusta ko. huoneistohotellista ja sen ympäristöstä. Olemme lähdössä matkalle alle 2-vuotiaan kanssa ja joidenkin tietojen mukaan Antillian ympäristössä on hankala liikkua rattaiden kanssa (kadut kapeita, ei jalkakäytäviä laisinkaan).

2

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On totta, että Antillian lähellä kulkeva katu (Rua do Mercado - Rua do Peru) ei ole ihanteeellinen jalankulkijan kannalta, sillä jalkakäytvät ovat kapeita, mutta sillä liikkuminen ei kuitenkaan ole mitenkään ylipääsemätöntä. Lapsen kanssa liikkuvalle annetaan tietä ja autoilijat varovat. Muita katuja te hotellin ympäristössä tuskin paljonkaan kävelette, koska niillä on vähän tekemistä. Tavallisin reittinne kulkenee todennäköisesti Mercado da Graçan ohi teatteriaukion vieritse (Largo de São João) alas kohti rantaa ja ydinkeskustaa ja takaisin. Teatteriaukiosta eteenpäin kohti liikekeskustaa ovat Rua do Mercadon jalkakäytävät (katu muuttaa nimeään useasti) jonkin verran leveämpiä.

      Kapeilla kaduilla liikenne on yksisuuntaista. Kun autoja ei kulje, kävellään ajotiella. Auton lähestyessä mennään. Sopu antaa sijaa. On parasta katsoa mallia paikallisista asukkaista.Liikenneonnettomuudet Ponta Delgadan keskustassa ovat harvinaisia. Autoilijat pysähtyvät lähes sataprosenttista suojatien eteen, kun näkevät jalakulkijan olevan aikeissa ylittä katua. Tästä huolimatta on luonnollisesti syytä varmistaa, että auto pysähtyy ennen kuin lähtee ylittämään katua.

    • ideal

      Moi!!
      Olimme Antillia hotellissa 2v. sitten ja tykkäsimme kovasti itse hotellista. Kadulta katsoen ei vaan ihan heti olisi uskonut että semmoisessa paikassa voi hotelli ollakaan. Hyvä hotelli, palvelu ja huoneisto.
      Hotellilta lähtevä katu molempiin suuntiin on hyvin kapea, mutta ei kovin pitkältä matkalta ja luulisinkin että on helpompi pitää lapsi sylissä kapemmalla kohdalla ja kantaa rattaita. Meidän lapset ovat jo isompia, joten rattaita ei tarvinnut. Peräkkäin kuljettiin kapeimmilla kohdilla ja yleensä paikalliset väistivät meitä ohittaessaan kadun puolelle.
      Kaipaamme kovasti Azoreille!! Hyvä paikka ja 2 kertaa käyty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe