Hei!
Onko kellään kokemusta ko. huoneistohotellista ja sen ympäristöstä. Olemme lähdössä matkalle alle 2-vuotiaan kanssa ja joidenkin tietojen mukaan Antillian ympäristössä on hankala liikkua rattaiden kanssa (kadut kapeita, ei jalkakäytäviä laisinkaan).
Huoneistohotelli Antillia
2
434
Vastaukset
On totta, että Antillian lähellä kulkeva katu (Rua do Mercado - Rua do Peru) ei ole ihanteeellinen jalankulkijan kannalta, sillä jalkakäytvät ovat kapeita, mutta sillä liikkuminen ei kuitenkaan ole mitenkään ylipääsemätöntä. Lapsen kanssa liikkuvalle annetaan tietä ja autoilijat varovat. Muita katuja te hotellin ympäristössä tuskin paljonkaan kävelette, koska niillä on vähän tekemistä. Tavallisin reittinne kulkenee todennäköisesti Mercado da Graçan ohi teatteriaukion vieritse (Largo de São João) alas kohti rantaa ja ydinkeskustaa ja takaisin. Teatteriaukiosta eteenpäin kohti liikekeskustaa ovat Rua do Mercadon jalkakäytävät (katu muuttaa nimeään useasti) jonkin verran leveämpiä.
Kapeilla kaduilla liikenne on yksisuuntaista. Kun autoja ei kulje, kävellään ajotiella. Auton lähestyessä mennään. Sopu antaa sijaa. On parasta katsoa mallia paikallisista asukkaista.Liikenneonnettomuudet Ponta Delgadan keskustassa ovat harvinaisia. Autoilijat pysähtyvät lähes sataprosenttista suojatien eteen, kun näkevät jalakulkijan olevan aikeissa ylittä katua. Tästä huolimatta on luonnollisesti syytä varmistaa, että auto pysähtyy ennen kuin lähtee ylittämään katua.- ideal
Moi!!
Olimme Antillia hotellissa 2v. sitten ja tykkäsimme kovasti itse hotellista. Kadulta katsoen ei vaan ihan heti olisi uskonut että semmoisessa paikassa voi hotelli ollakaan. Hyvä hotelli, palvelu ja huoneisto.
Hotellilta lähtevä katu molempiin suuntiin on hyvin kapea, mutta ei kovin pitkältä matkalta ja luulisinkin että on helpompi pitää lapsi sylissä kapemmalla kohdalla ja kantaa rattaita. Meidän lapset ovat jo isompia, joten rattaita ei tarvinnut. Peräkkäin kuljettiin kapeimmilla kohdilla ja yleensä paikalliset väistivät meitä ohittaessaan kadun puolelle.
Kaipaamme kovasti Azoreille!! Hyvä paikka ja 2 kertaa käyty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 944145
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.663403Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723054SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812529Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52336Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1992105Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302051- 41850
- 52756
- 70755