Huoneistohotelli Antillia

vinho verde

Hei!
Onko kellään kokemusta ko. huoneistohotellista ja sen ympäristöstä. Olemme lähdössä matkalle alle 2-vuotiaan kanssa ja joidenkin tietojen mukaan Antillian ympäristössä on hankala liikkua rattaiden kanssa (kadut kapeita, ei jalkakäytäviä laisinkaan).

2

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On totta, että Antillian lähellä kulkeva katu (Rua do Mercado - Rua do Peru) ei ole ihanteeellinen jalankulkijan kannalta, sillä jalkakäytvät ovat kapeita, mutta sillä liikkuminen ei kuitenkaan ole mitenkään ylipääsemätöntä. Lapsen kanssa liikkuvalle annetaan tietä ja autoilijat varovat. Muita katuja te hotellin ympäristössä tuskin paljonkaan kävelette, koska niillä on vähän tekemistä. Tavallisin reittinne kulkenee todennäköisesti Mercado da Graçan ohi teatteriaukion vieritse (Largo de São João) alas kohti rantaa ja ydinkeskustaa ja takaisin. Teatteriaukiosta eteenpäin kohti liikekeskustaa ovat Rua do Mercadon jalkakäytävät (katu muuttaa nimeään useasti) jonkin verran leveämpiä.

      Kapeilla kaduilla liikenne on yksisuuntaista. Kun autoja ei kulje, kävellään ajotiella. Auton lähestyessä mennään. Sopu antaa sijaa. On parasta katsoa mallia paikallisista asukkaista.Liikenneonnettomuudet Ponta Delgadan keskustassa ovat harvinaisia. Autoilijat pysähtyvät lähes sataprosenttista suojatien eteen, kun näkevät jalakulkijan olevan aikeissa ylittä katua. Tästä huolimatta on luonnollisesti syytä varmistaa, että auto pysähtyy ennen kuin lähtee ylittämään katua.

    • ideal

      Moi!!
      Olimme Antillia hotellissa 2v. sitten ja tykkäsimme kovasti itse hotellista. Kadulta katsoen ei vaan ihan heti olisi uskonut että semmoisessa paikassa voi hotelli ollakaan. Hyvä hotelli, palvelu ja huoneisto.
      Hotellilta lähtevä katu molempiin suuntiin on hyvin kapea, mutta ei kovin pitkältä matkalta ja luulisinkin että on helpompi pitää lapsi sylissä kapemmalla kohdalla ja kantaa rattaita. Meidän lapset ovat jo isompia, joten rattaita ei tarvinnut. Peräkkäin kuljettiin kapeimmilla kohdilla ja yleensä paikalliset väistivät meitä ohittaessaan kadun puolelle.
      Kaipaamme kovasti Azoreille!! Hyvä paikka ja 2 kertaa käyty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      79
      4323
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      18
      2766
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2628
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      16
      2455
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2414
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      110
      2204
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2161
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      625
      2003
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1955
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      32
      1756
    Aihe