Käytössä ollut nyt pari viikkoa Tele Finlandin Huawei nettitikku. Yhteys on hyvä ja pelittää muuten hyvin, mutta kun kone menee ns. säästötilaan, internet yhteys katkeaa. Säästötilasta palattua täytyy yhdistää aina uudelleen mobile partnerilla, joskus jopa ottaa tikku pois ja kytkeä uudelleen ennen kuin internetiin yhdistäminen onnistuu. Missäköhän mahtaa olla vika? Kyselin Tele Finlandiltakin kuuluuko yhteyden katketa kun kone menee säästötilaan. Ei kuulemma pitäisi. Neuvoivat katsomaan koneen asetuksista onko vika siellä. Mutta mitä asetuksia? Tosi sekavasti selostettu, mutta jos joku tajuaa mitä tarkoitan ja osaa auttaa, olen hyvin kiitollinen :)
Nettitikku ongelma
3
214
Vastaukset
- fundamentalist
"Kyselin Tele Finlandiltakin kuuluuko yhteyden katketa kun kone menee säästötilaan. Ei kuulemma pitäisi."
Millainen tila koneessasi on "säästötila"?
Nimittäin eri koneissa tuolla voidaan tarkoittaa ihan eri asioita.
Minä kyllä väittäisin että on normaalia että yhteys katkeaa tuolloin.
Itse en päästä läppäriä jossa on mokkula kiinni milloinkaan
pois "normaali"tilasta niinkauan kun tarvitsen yhteyytä.- Polka
Tarkennan siis että kyseessä on pöytäkone. Ja säästötilalla tarkoitan sitä kun näytönsäästäjä menee päälle (näyttö on pimeä) ja avautuu taas hiiren klikkauksella. Tai jos kone on pidempään käyttämättä täytyy avata käynnistä-näppäimestä, joka on keskusyksikössä.
- fundamentalist
Polka kirjoitti:
Tarkennan siis että kyseessä on pöytäkone. Ja säästötilalla tarkoitan sitä kun näytönsäästäjä menee päälle (näyttö on pimeä) ja avautuu taas hiiren klikkauksella. Tai jos kone on pidempään käyttämättä täytyy avata käynnistä-näppäimestä, joka on keskusyksikössä.
"Missäköhän mahtaa olla vika? Kyselin Tele Finlandiltakin kuuluuko yhteyden katketa kun kone menee säästötilaan. Ei kuulemma pitäisi. Neuvoivat katsomaan koneen asetuksista onko vika siellä. Mutta mitä asetuksia? "
Kun et kerro käyttistä etkä koneesta paljoakaan niin oletan
että sinulla on joku Windows:
Aluksi voisi hiiren oikealla näpätä työpöytää ja katsoa ominaisuudet.
Sieltä näytönsäästäjä ja ottaa vaikka pois mokoma turhake kiusaamasta.
Sitten voisi käydä ohjauspanelista vilkaisemassa sieltä löytyviä asetuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3472969Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011463En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841292- 1081291
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991275Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591225- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781037Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24931- 33837