Rakensin tuossa toisen foam-koneeni, joka on tällä kertaa 3D-kone. Entinen koneeni oli rauhallinen traineri, joten painosta ei tarvinnut huolehtia niin paljon, mutta nyt tuota 3D-konetta pitäisi saada kevyemmäksi. Jotkut olivat rakentaneet kyseisen koneen 140g painoisena ilman akkua. Omani painaa ilman akkua 228g, eli rutkasti enemmän. Kone ei tietenkään leiju nyt, laitoinkin tehokkaamman moottorin ja akut tilaukseen. Mutta millä ihmeellä porukat saa rakennettua noin painottomia koneita? Rakensin koneen siis kuumaliimalla noin 7mm Finnfoamista. Eihän kuumaliima paina paljon mitään, ja tuohon koneeseen sitä ei edes mennyt paljoa. Samoin foamin kanssa, lähes olemattoman painoista. Sitten jääkin enää elekroniikat ilman akkua; niistä tulee tasan 70g. Toiset 70g jäisi sitten foamille ja kuumaliimalle, jos minunkin koneeni paino olisi 140g. Mutta kun koneeni paino on 228 eli pyöristettynä 230g, jää foamille ja kuumaliimalle 160g. Miten ihmeessä saisin koneesta edes alle 200-grammaisen ilman akkua?
Vastaukset 6
- T-ope
Ensimmäiseksi unohdat sen kuumaliiman. Epoksiliimat ovat jo huomattava parannus. Niitä kun ei tarvitse uittaa saumoihin mahdottomasti. Rakenteessa on kohtia johon voidaan tehdä kevennysreikiä ja pintaan esim pakettiteippiä.Ihan ohuitakohtia ei tietenkään kannata tehdä näin koska teippikin painaa.
Mittasin tuossa moottoria vaile lentovalmiin siimaohjattavan taistelulennokin ja painoa oli 189g. Muut mitat kv 97cm "rungonpituus" 47cm ja siiven paksuus 42mm siiven leveys 26 cm. Rakennettu kestämään kisakäytössä 1,5hv moottoria eli sähkötehona n. 1kW. Materiaaleina on Pyökkiä (moottoripukki), mäntyrimoja, vaneri, balsa, styroksi, lasikuituteippi ja pakettiteippi.
Rakenna koneesi alustasaakka uudestaan. Mieti mihinkohtaan tarvitset vahvistuksi ja kuinka paljon. Joskus pienijousto on vahvempi kuin täysin jäykäksi liimattu ja rakenteet pitäisivät mennä ristiin ettei synny selviä katkoskohtia. - lennokkimies
Millaista epoksiliimaa suosittelisit? Ja tarkoitatko noilla kevennysreijillä että otetaan pala foamia pois vaikka rungosta ja lätätään teipit päälle? Eihän tuommoinen 10x10cm foampala paina kuin alle 2g, ja eihän tuosta rungosta voi mahdottomasti niin painoa poistaa, muutaman gramman ehkä.
Minulla on siivessä 15g hitsaustanko väliaikaisesti tukena kun muuten siipi on liian lötkö. Kannattaisiko tuohon ostaa jostain hiilikuitutanko niin ei painaisi paljoa, mutta kestäisi?
Eli jos rakennan uuden koneen epoksiliimalla, korvaan tuon hitsaustangon hiilikuitukepillä ja pyrin muutenkin rakentamaan kevyeksi niin tulisiko siitä yhtään kevyempi?
-Kiitos! :) - T-ope
Itse käytän superepoksi ja muita vastaavia 20min kovettuvia versioita käsittelyajan vuoksi. Liimauksessa riittää liima toisellepinnalle ja liitos kiinni.
Foami on hiukan eripainoista kuin käytössäni oleva styroksi. Se painaa 23g litra eli 2,8mm paksu levy painaa samanverran kuin reikä ja teippi molemmin puolin.
Teräksen korvaaminen hiilikuituputkella on varmasti asiaa painonpienentämiseen. samoin jos upotat balsarimat siiven ylä ja alavintoihin sekä etu ja takareunaan pintaan. Riippuu vielä siipiprofiilista kuinka paljon saat hyötyä rimoista. Hiilikuitu on tietenkin tämänpäivän materiaaleja, mutta ei sovi väheksyä puunkäyttöä. Balsa, mänty ja koivu (vanerimuodossa) ovat ihan hyviä materiaaleja kuin toisena yhteenliitettävistä materiaaleista on heikko kuten foam.
Keskikova balsa painaa luokkaa 120g litra joten 2mm levystä saa leikata aikaleveät listat jäykistämään siipeä ja runkoa myös. - dwdwdwdwdwd
Unoha perkel jo ne epoxsi liimat ja vaihda kuumaliimaan tulee paaljon parempi ja kevyempi.
- Ei kuumaliimaa
Mulla ei ainakaan toi kuumaliima kestämun liidokin siivissä (kv n. 60cm) jotka on jotain styroxin tapasta ja reunassa balsa vahvisteet. Se vaan taipuu kuumaliiman kohdalta. Erikeeperi on osoittautunut paremmaksi noissa siivissä.
- wdwdwdw
Kyllä sen kaikki tajuaa että ei se tollasessa kestä. Foamissa kestää ja hyvin.
ÄÄLIÖ
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212184Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko821352- 132948
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.142727- 54656
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv95652- 13597
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan96592Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11577- 65551
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44549Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298546- 42525
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas28498Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36490- 127487
- 76483
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51457- 58447
- 41444