Olen hakemassa yliopistoon Ruotsissa. Sain pyynnön todistaa EU-kansalaisuuteni, jotta valituksi tullessani vältyn koulumaksujen maksamiselta. Saamassani viestissä oli kerrottu Migrationsverketistä ja oleskeluluvasta.
Mutta koska olen EU-kansalainen, tarvitseeko minun ottaa yhteyttä Migrationsverketiin hakiessani opiskelupaikkaa? Toimitin oppilaitokseen oikeaksi todetun kopion passistani, mutta tarvitseeko vielä jotain muutakin?
Asia stressaa, kun tieto tuli eilen perjantaina, ja tässä on viikonloppu välissä...
EU-kansalaisuuden todistaminen (Ruotsi)
6
231
Vastaukset
- malmöopiskelu
Eikö nettisivuilla lue tosta asiasta mitään?
Anteeks kun tuppaudun tänne sulta kysymään, mut haitko studera.nu kautta? Itse hain myöhässä eli just äsken, ja hakulomake oli mun mielestä jotenkin outo, ei kyselty mitään aikasemmista kouluista jne, mutta hakemus on kuitenkin lähteny sinne ihan normaalisti. - Ehkä opiskelija
Olen yrittänyt hakea tietoa useasta eri lähteestä. Kaikissa sanotaan, että pohjoismaiset opiskelijat eivät tarvitse opiskelulupaa tms. Mutta koululta saamani viesti on monitulkintainen, ja siitä saa sellaisen käsityksen, että kaikkien tulisi toimittaa jokin todistus.
En hakenut studera.nu:n kautta. - djjid993h93hf93
Mua pyydettiin toimittamaan vaan passista kopio. Milloin lähetit sun passikopion? Voisitko lähettää suoraan koululle sähköpostia tosta asiasta?
- Ehkä opiskelija
Lähetin passikopion pari päivää viestin vastaanottamisen jälkeen (viesti oli tullut sillä aikaa kun olin lyhyellä reissulla) eli reilu viikko sitten.
Sain lopulta selvyyden asiaan. Pohjoismaalaiselta riittää passikopio. Vastaanottamani sähköposti oli hieman monitulkintaisesti muotoiltu, ja siitä sai helposti käsityksen, että kaikkien pitäisi kansalaisuudesta riippumatta asioida Migrationsverketin kanssa. - hf8he80wfr093
Hyvä homma!
Hei kysyisin tässä samalla, että kun lähetit sun koulutodistukset ym, pitikö sun lähettää ne jotenkin tulkattuna? Studera.nu sivuilla lukee, että jos ne ei ole ruotsiksi, englanniksi tai saksaksi ne pitäisi lähettää tulkattuina. Onko muilla tietoa? - Ehkä opiskelija
Minä teetin englanninkieliset käännökset. Kolmen todistuksen kääntämiselle tuli hintaa veroineen n. 250 euroa. Ajattelin, että ne on muutenkin hyvä olla olemassa, sillä olen niin monta kertaa ollut tilanteessa, jossa niitä olisi tarvittu.
Olen kuullut useaan otteeseen, että Ruotsissa on ns. hyvä hallinto, eli moni asia on helppo sopia ja muotoseikoista voidaan keskustella. Mutta kannattaa varmaan teettää käännökset, jotta vältyt ylimääräiseltä säädöltä.
Mutta en siis usko, että toisen pohjoismaan ollessa kyseessä kouluun pääsy kaatuisi kääntämättömiin todistuksiin, jos muut asiat ovat kunnossa. :)
Ja paljon helpottaa se, että maistraatista saa kaikki leimat ja aitoustodistukset halutessaan ruotsiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532514Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362511Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle292487Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt921886Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle291758Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3111665- 1501486
- 731348
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231078Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.251060