Ihmettelen kun en muuta voi....

rosvo-robert

Ihmettelen jälleen kerran kuinka finnairin koneisiin riittää matkustajia...Hinnat ovat niin paljon muita lentoyhtiöitä kalliimmat,etten pysty ymmärtämään miten koko pulju voi olla edes olemassa.Useilla yhtiöillä lentäneeni voin sanoa,että vinnairin palvelut ovat täyttä kuraa ja hinnat pilvissä.vastatkaa nyt oikeesti joku joka vielä viitsii finnairin hinnoilla lentää,että MIKSI!!!!!Jatkuvasti koneet seisoo milloin minkäkin lakon vuoksí,ja palveluja (niitä vähäisiäkin) karsitaan entisestään.

9

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harvalakki

      Riittäähän niitä. Matkustajat haalitaan ulkomailta halpoja lippuja myyden. Suomalainen sukankuluttaja on out, pysyköön kotona. Yritysasiakkaat vielä kelvannevat kun maksavat kovaa hintaa lipuista.

      • on se hienoa

        Myyhän ne suomalaisellekin jos joku urpo maksaa roimaa ylihintaa siitä että saa "suomeksi lentää".


    • mulonpaluu

      köyhälle kaikki on kallista!

    • asiaonasia

      Jos vaikka ihan kokeilisit pari kertaa kuusta lentää Suomesta Aasiaan ja takaisin, niin huomaisit varmaan että millä yhtiöllä se on helpointa. Finnairhan elää juuri näillä Aasian lennoilla joihin on syöttöliikennettä hyvinkin monesta Euroopan maasta.

    • paikastaA paikkaanB

      käytiin varsovassa äskettäin. lippu oli hieman kallis mutta ei oikein muuta ollut tarjolla. ei oo järkee ottaa vaihdollista lentoa alle 2h lennolle. sinänsä ihan mukavalla pienellä koneella lennettiin. tarjoilu on niukka mutta kai raavas mies pärjää1h40min kahvilla ja tuoremehulla.

    • 7+18

      Me lenneettiin viimeksi Finnairilla Air Francen lipuilla :p

    • kalios

      En mitenkään erityisesti suosi Finnairia tai mitään muutakaan yhtiötä, mutta omilla rahoilla matkustaessa minulla osuu valinta Finnairiin noin puolella matkoista. Tämä sen takia että hinnan lisäksi minulla ratkaisee myös aikataulut ja matkustusaika. Sen verran vähissä on vapaa-aika, että lomat pitää hyödyntää hyvin ja ylimääräisestä lentokentillä roikkumisesta ja pidemmistä lennoista pitää vähintään päästä tuntipalkoille halvempien lippujen muodossa.

      Yhtiön palvelu, pisteohjelmat ja muu sellainen ratkaisee sitten jos muut tekijät menevät tasan. Viimeksi esimerkiksi Müncheniin mennessäni muutaman kympin halvemmat Blue1 ja joku välilaskullinen vaihtoehto karsiutui huonompien aikataulujen takia. Finnair ja Lufthansa tarjosivat samaan hintaan lähes identtisillä aikatauluilla ja saksalaiset saivat sillä kertaa rahani ilmaisen oluen persuteella.

    • Hanski-Maija

      Lennän jonkun verran vapaa-ajalla että työkseni (n. 20 matkaa vuodessa) ja valitsen Finnairin noin puoliin matkoistani. Valintaani vaikuttavat aikataulut, yhteydet sekä hinta.

      Arvostan suoria yhteyksiä etenkin työmatkoilla, jolloin en halua kuluttaa 'tien päällä' aikaani turhaan. Vapaa-ajan matkoilla saatan jopa etsiä vaihdollisia reittejä, jotta pääsen tutustumaan useampaan paikaan. En kuitenkaan ole valmis maksamaan aikatauluista tai yhteyksistä kovin paljon enempää, hyväksyn harkiten 10-20 prosentin lisähinnan sopivammista aikatauluista tai reitistä.

      Noin puolessa matkoistani Finnair on aikatauluiltaan, reiteiltään ja hinnaltaan kriteereissäni paras vaihtoehto. Noin 1/3:ssa matkoistani Finnair on ollut yksinkertaisesti halvin vaihtoehto. Joskus olen valinnut lentoyhtiöksi mm. Blue1:n, vaikka se on ollut Finnairia kalliimpi, koska aikataulut ovat sopineet minulle paremmin. Tällöinkin olen soveltanut tuota mainitsemaani 10-20% sääntöä.

      Maailma on pullollaan lentoyhtiöitä ja Suomessakin tarjontaa on jo jonkin verran. Miksi ihmeessä itkette siitä, että jokin yhtiö on mielestänne kallis? Äänestäkää jaloillanne ja käyttäkää jotain muuta yhtiötä. Niin yksinkertaista se on.

    • Very simppeliä

      Finnair ei ole vuosiin mahtunut edullisimpien joukkoon, oli kyse lähi- tai kaukolennoista. Laaja vertailu tehty joka kerta. Eipä siis käytettykään (enää) vuosiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe