21.5. fingerpori

tiinuliinuleenukkk

Olen höpsö, enkä ymmärrä. auttakee :D

6

2455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muumi laaksossa

      http://www.hs.fi/fingerpori/1135266293886

      No Heimohan siinä tutkiskelee kirpputorilla myytävänä olevaa mukia, jossa on muumin kuva, siis kyseessä on muumimuki.

      Myyjinä on kaksi naista ja lapsikin on mukana. Voivat siis olla lesbopariskunta lapsineen.

      Ja lesbojen lasten hankinnan kohdalla on tunnettu hauska termi "muumimukimenetelmä", eli kotona itse tehty hedelmöitys. Pyydetään joku tuttu mies antamaan "panoksensa".

      http://www.vantaa.fi/i_perusdokumentti.asp?path=1;135;137;2620;218;58993;1858;66330;71853#muumimuki

    • faergverfvagsergfvae

      AAaa, kiiiiitos vastaajalle erittäin selkeästä vastauksesta! :)

    • salasso..

      aika kaukaahaettuja useimmiten noi fingerporit..parempia silti kuin se biller

      • Nelikymppinen.

        Eivät ne ole mitenkään kaukaa haettuja ihmisille, jotka ovat lukeneet muutakin kuin sarjakuvia, ja joiden sanavarasto koostuu muustakin kuin sanasta "vittu".

        Fingerpori on yksi parhaista sarjakuvista juuri siksi, että se perustuu niin vahvasti kielelliseen leikittelyyn ja sanaleikkeihin. Mutta eihän niitä ymmärrä teinit, joiden sanavarasto on todella köyhä.

        Jatkuvasti saa täälläkin lukea näitä Fingerpori - "täh"?? -kysymyksiä, joissa ei ole tajuttu aivan ilmiselviä viitteitä.

        Lukekaa te lapset vaan vaikka Aku Ankkaa, se on oikein hyvää kieltä ja ehkä teidänkin ymmärrystänne parantaa.


      • t,pisara
        Nelikymppinen. kirjoitti:

        Eivät ne ole mitenkään kaukaa haettuja ihmisille, jotka ovat lukeneet muutakin kuin sarjakuvia, ja joiden sanavarasto koostuu muustakin kuin sanasta "vittu".

        Fingerpori on yksi parhaista sarjakuvista juuri siksi, että se perustuu niin vahvasti kielelliseen leikittelyyn ja sanaleikkeihin. Mutta eihän niitä ymmärrä teinit, joiden sanavarasto on todella köyhä.

        Jatkuvasti saa täälläkin lukea näitä Fingerpori - "täh"?? -kysymyksiä, joissa ei ole tajuttu aivan ilmiselviä viitteitä.

        Lukekaa te lapset vaan vaikka Aku Ankkaa, se on oikein hyvää kieltä ja ehkä teidänkin ymmärrystänne parantaa.

        Huonosti piirretty ja huumorikin jotain pekko aikamiespoika tasoa
        Näitähän aina puolustellaan sanomalla että vain fiksut ymmärtää ja kultturellit jne..
        mutta aku ankasta ei todella voi edes puhua samana päivänä ,sehän oli ainakin Carl Barksin ja muiden hyvien piirtäjien luomaa oikeaa taidetta ja siinä oli jopa juonellista tarinaa
        Kukapa ei osais piirtää vaikka jotain epämääräisen näköistä möhkälettä joka kuvaisi muka eunukkia joka istuu ja röhisee kiven päällä janäyttää soremella olemattomia muniaan..kysymys:miksi tämä olis hauskaa? he he
        kaikki osaa piirtää neliöitä ja ympyröitä,vaatii vielä pikkasen lukutaitoa kattoo netistä tai tietosanakirjasta sille "teokselle" ns älykäs nimi
        jotta tyhmä rahvas sais arvuutella mitähän se esittää ja kukaan ei kehtaa snaoo ettei ymmärrä..
        mutta kuka tollasta edes haluaa ymmärtää paska on paskaa vaikka sitä sanois miksi
        sarjakuvataide suomessa on ikävä kyllä aika surkiaa ei voi muuta sanoa


    • Ketuikshansemeni

      Itse luulin, että tämä viittasi 2 girls 1 cup:iin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      188
      7804
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5345
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      140
      4287
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      3499
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      73
      2867
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2627
    7. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2553
    8. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2479
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      145
      2390
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      577
      2186
    Aihe