Nirso sakemanni

Toivoton!!!

Omistan n. 4-vuotiaan puhdasrotuisen uros saksanpaimenkoiran, jota nirsompaa koiraa saa oikeen etsimällä etsiä. Ostin koiran selvästi alipainoisena (n10kg) n. vuosi sitten perheestä, jossa oli liikaa eläimiä eikä aikaa ja rahaa niiden hoitamiseen löytynyt tarpeeksi (eli alipainoisuus ei alunperin johdu itsestäni). Alan olla jo toivoton kun poika on selvästi alipainoinen eikä ruoka vaan yksinkertaisesti tunnu maistuvan. Eläinlääkärissä käydään pojan kanssa säännöllisesti ja aina sama laulu, että "koiranne on liian laiha ja tehkää asialle jotain!". Mitä ihmettä muka voin asialle tehdä kun tuntuu että olen kaikkea jo kokeillut: eläinkaupan kalliita (monia hyvälaatuisia) aktiivisille koirile tarkoitettuja erilaisia kuivaruokia esim. Versele laga, Britti yms... ja nyt olen alkanut kokeilla ns. "oikeatakin" lihaa eli siis ostan teurastamoista luita, joissa vielä lihaa päällä ja siis ihan tuoreita juuri leikattuja luita ovat. Mutta kun annoin pojalle eteen luun ensimmäisen kerran niin tietysti hän vain nyrpisti nokkaansa ja jatkoi matkaa toiseen huoneeseen. Kokeilin joku aika sitten myös eläinkaupan ns. "HEAVY-" makkaraa, mutta se ei ollut koirasta edes haistamisen arvoista. Kuivaruokaakin olen kokeillut monella eri tavalla: Veteen sekoitettuna, märkäruoan-, makkaran-, piimän-, maustamattoman jogurtin- ja joskus jopa paistin ja keitettyjen kasvisten kera, mutta nekään eivät ole erityisemmin maistuneet. Kun eläinlääkärissäkin viimeksi käytiin niin kerroin tietysti heti että olen todella huolissani pojasta kun kerran ruoka ei maistu ja tekivät joitakin testejä yms., mutta mitään hälyyttävää eivät löytäneet ja kehuivat vaan että hyvinhän sen turkki kiiltää että terve koirahan teillä on. Olen ihan neuvoton!!! välillä en edes kehtaisi poikaa lenkille viedä (mutta tottakai vien kun pakkohan se on) kun kaikki ihmiset tuntuvat katsovan kun jotain eläinten rääkkääjää VAIKKA EN TODELLAKAAN SELLAINEN IHMINEN OLE!!! Tuntuu ettei pojalla ole edes ollenkaan omistamisen halua vaan on todellä "nöyrä" ja alistuvainen vaikka vaan katsoisi pahasti... Ruoka-aikojakin olen kokeillut , mutta poika oli syömättä niiden takia 2 kokonaista päivää niin en enään uskaltanut, ettei ihan olemattomiin haihdu! SIIS mikä neuvoksi? Auttakaa ihmiset, jotka olette esim. ollut samassa tilanteessa tai tiedätte jotain asiasta... KIITOS JO ETUKÄTEEN!

7

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J&J

      Mullakin on nirso koira, mutta hyvän neuvon mul kerrottiin: "koira ei kuole nälkään". Se syö sit kun on tarpeeks nälkä. Mä ihan kylmästi otan ruuan pois jos ei syö ja annan seuraavan kerran vasta kun on seuraava ruoka-aika. Jos alkaa tyrkyttää kaikenlaista uutta niin koira oppii nopeesti sen että tulee jotain muuta jos ei syö. Koira voi olla ihan pari päivääkin syömättä, mutta kyl se sit syö kun sil tarpeeks nälkä ja oppii sen ettei muuta tule, on turhaa yrittää :)
      Tsemppiä ja rapsutuksia =)

      • Toivoton!!!

        Kiitos paljon neuvosta. Taidan kokeilla jo heti tänään. Toivotaan että toimii. :>


      • eljak
        Toivoton!!! kirjoitti:

        Kiitos paljon neuvosta. Taidan kokeilla jo heti tänään. Toivotaan että toimii. :>

        heip! yhdyn edelliseen kirjoitukseen. "ei koira kupilleen kuole". toki koirasi on pitkään ollut laiha, ja ihmiselläkin nälän tunne katoaa ajanmyötä, kun on tarpeeksi syömättä/pienellä ruualla. en tiedä onko koirilla näin. pidä ruokaa 15min tarjolla, sen jälkeen pois. vaikka koirasi on jo aikuinen, voit aloittaa esim. 3-4 ruoka-ajalla päivässä. Back to basics, kaikki herkuttelut pois, terveellistä nappulaa eteen. voit liottaa, jos maistuu paremmin. vasta kun perusruoka alkaa maistua, tarjolle välillä muuta. tsemppiä!


    • Toivoton!!!

      Hei, olen itsekin ajatellut että onhan koiratkin eri kokoisia ja näköisiä niinkuin ihmisetkin. Jotenkin tuntuu että poika on muutenkin aika "hoikkarakenteinen" jo ihan luonnostaankin vaikka ei toki ihan noin hoikka mitä on tähänasti ollut. Pitää vaan sitkeästi yrittää laittaa poika syömään pelkkiä nappuloita. Arveluttaa vaan, että jos hänellä on vain pelkkiä nappuloita tarjolla ja kun ei niistä tykkää niin alkaakohan koskaan syömään kuitenkaan niitä pelkästään niin paljon kun päivässä tarvitsisi? Taidan olla pojan kanssa nyt vaan kotioloissa jonkin aikaa kun ylensä matkustellaan aika paljon että saataisiin ruoka maistumaan vihdoinkin sillälailla kun laadukkaitten nappuloiden pitäisi maistua. Kiitos taas vastauksesta.

    • eljak

      jos ei alakkaan niin paljon kuin olisi tarvis, kun edes vähän paremmin maistuvat, ala lisäämään joukkoon lihaa, porkkanaa, hapanmaitotuotteita ym. jos ei pöperö kelpaa, ota pois ja seuraavan kerran sama seos. kärsivällisellä menetelmällä! Kun koira hoksaa muutamassa viikossa että odottamalla ei saa vaihtoehtoja, yleensä alkaa ruokakin maistua. Kun sitä ei ole koko ajan tarjolla, nirsoinkin koira alkaa syömään sitä silloin kun on. Vielä yksi tärkeä juttu; ulostaako koirasi normaalisti? monastikko päivässä? jos ulostaa useammin kuin kerran, on syöminen kuitenkin sillä tasolla että suolisto toimii normaalisti ja ravinto kulkee läpi niin kuin pitääkin (=yksi huoli vähemmän). Tarkista myös että matokuurit ovat ajantasalla!

      • eljak

        niin ja kokeile myös ajoittaa ruoka-ajat esim. ulkoilun päälle, maistuu ruoka paremmalle liikunnan jälkeen!


    • Toivoton!!!

      Ollaan jo parissa päivässä päästy vähän eteenpäin kun poika on selvästi paljon kiinnostuneempi ruoasta vaikkei vieläkään ole suostunut maistamaan, mutta haistelee jo ja selvästi odottaa innolla ruokaa ruoka-aikoina kun ei ennen sitä ole tehnyt. Joo ja poika ulostaa ihan normaalisti ja just monta kertaa päivässä vaikkei nyt "dieetillä" paljoa syökään. Matokuuritkin on ajantasalla. Vaikka ei ruoka maistukaan halutulla tavalla niin matokuurit ja muut tarvittavat lääkkeet otetaan aina tosi hienosti mikä sinänsä tuntuu hassulta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3354
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      552
      2078
    3. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      84
      1976
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1960
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1588
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1528
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1307
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      48
      1230
    Aihe