Eli meille on tulossa kultaisennoutajan narttupentu 1.6 ja rippijuhlani on 19.6 ja paikalle tulee 40 ihmistä, onko liian aikaista pennulle että ihmisiä tulee yhtäkkiä niin paljon, mitä luulette? Kiitos jo etukäteen.
onko liian aikaista?
5
235
Vastaukset
- sipen
Varsinaisesti ei, mutta pitäkää huoli että pennulla on oma rauhallinen paikka. Kaikkien vieraiden ei tarvitse käydä lellimässä pentua...Pentu voi olla hetken aikaa katsomassa hälinää ja tutustumassa ihmisiin, mutta ei koko aikaa.Onnea tulevalle omistajalle!
- ohjeita vaan.
Kannattaa miettiä miten pennun kanssa toimitte kun on paljon juhlavieraita.
Kaikki eivät tykkää, että pentu on jaloissa pyörimässä, repimässä ja puremassa vieraiden nilkoista yms.
Suosittelen, että pidätte koiraa sen aikaa esim. makuuhuoneessa. Siellä se saisi olla omassa rauhassaan.
Oletteko miettineet, miten koiran ulkoilutus, eihän noin pieni ole edes sisäsiisti vielä ;((.
Voisitteko sopia kasvattajan kanssa, että haette pennun teille kotiin vasta ripari-juhlien jälkeen.
Tai viette sen juhlapäiväksi kasvattajalle hoitoon . - otappamallia
Se on varmasti vain koiranpennun osalta täyttä plussaa :) Eli siis ei haittaa. Pidätte pentua vaikka makuuhuoneessa ja laitatte sinne paljon leluja ja juomista. Käytte sitten aina välillä ulkoiluttamassa pentua ja leikkimässä sen kanssa. Sitten välillä voi halukkaat vieraat luvan kanssa käydä katsomassa pentua kanssasi, mutta ei montaa vierasta kerrallaan!
Koiranpentua tulee muutenkin heti alkaa totuttamaan yksinoloon ja muihin ihmisiin, joten tuossa on vain hyvä harjoitus! :) Pentu on tuossa vaiheessa ollut teillä jo kaksi viikkoa, joten uskon sen pärjäävän aivan hyvin. Ulkoilutus on erittäin tärkeää, ettei satu vahinkoja. Ikkuna / ilmastointi kannattaa pitää päällä, sillä kyseessähän on kesäkuu. - stellaolaf
No ei kyllä pentu tuommoisilla ohjeilla pärjää. Pentu tulee uuteen kotiinsa, ei sitä silloin saa hyljätä huoneeseen yksin. Pennun kanssa on oltava ja seurusteltava ensipäivinä, sillä se on kaikista paras alku kaikelle.
Vieraita en päästäisi ollenkaan katsomaan pentua, sillä koiralla ei ole rokotuksia kunnossa. Saa ties minkä taudin. - jamen
Ei pentua nyt sentään tarvi eristämään ryhtyä, vaikka rokotukset eivät vielä olekaan kunnossa. Lähinnähän kyse on siitä, ettei pentu rasitu liikaa tai säikähdä ihmismäärää. Meillä viime kesänä kulki pentu mukana jopa Kuopion torilla eikä saanu mitään tauteja, pidettiin toki erossa muista koirista ja niiden jätöksistä. Sosiaalistamista se pentu kaipaa ja meilläkin koira nykyään tykkää ihan kaikista ja nauttii oikein kun kulkee paikoilla, jossa näkee ihmisiä. Otappamallia antoikin oikein hyviä neuvoja tuossa aiemmin. Onnea uudelle koiranomistajalle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32215641Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16210778Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369211Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla848456Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!307213Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2396811Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463