Saako hamsterille antaa pahvia?

talvikko-smith

Niin siis saako tulevalle talvikolleni antaa pahvia? Esim jos rakentaisin sille pahvista pesämökin, onko mahdollista että sille voi tulla jotain jos se syö sitä?
Auttakaa!

6

3083

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      Tottakai saa, ja pitääkin, jotta saa purtua hampaansa lyhyeksi :) Pesiä on helpoin tehdä niin että laikkaa vaan valmiiseen laatikkoon reikiä. Teipillä tai liimalla kiinnittäminen on huono, koska ne ovat myrkyllisiä. Nitojan niittien pureminen ei liene hyväksi.

      • talvikko-smith

        Kiitos tosi paljon! *Rupeaa väsäämään mökkiä* XD


    • Anonyymi

      Hamsteri saa syödä pahvia se tekee niiden hampaista hyvät. minua kiinnostaa että saako hamsterit syödä kartonkia?😫🐹

      • Anonyymi

        Tein talvikko kääpiöhamsterilleni vanhasta vessapaperirullasta herkku kepin. Laitoin siis vesijauho sekoitusta ensin pahvin päälle ja sitten ripotteli siihen siemenseosta. Ongelmaksi tuli että noin 10min sen jälkeen kun olin laittanut tämän hamsterini terraarion huomasin että hän on syönyt pelkkää kosteaa pahvia noin parin cm verran. Onko tämä vaarallista😅?


    • Anonyymi

      Siis onko se Ok jos ottaa niinku metsästä jotain puhtaita keppejä ja laittaa niitä hamsterin terraarioon?

    • Anonyymi

      Netissä lukee että saa mutta miten ne pitää puhdistaa niin että eituu pöpöjä (Tien vierestä ei kai saanut ottaa ei ole varmss toetoa mikään😅)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      103
      6532
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      524
      4515
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3013
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      133
      1256
    5. 43
      1181
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      103
      886
    7. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      49
      862
    8. Mitä olisitte sanonut hänelle?

      Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään
      Ikävä
      50
      834
    9. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      26
      811
    10. Oletko antanut kaivatullesi jonkin lahjan?

      Jos olet, niin minkä? Ja minkä vuoksi?
      Ikävä
      43
      758
    Aihe