Ehdollinen ajokielto, alkolukko

Tarkoittaako ehdollinen ajokielto valvottua ajo-oikeutta eli sitä että saa ajaa vain alkolukolla varustettua autoa? Vai onko kaksi eri asiaa ehdollinen ajokielto ja alkolukolla valvottu ajo-oikeus?
3273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Joo, kyllä ne ovat kaksi ihan eri asiaa.
Ehdollinen ajokielto tuli lakiin 3.8.1990 Erityisestä syystä, esim. ammatin vuoksi tuomioistuin voi määrätä rattijuopon ehdolliseen ajokieltoon. Tällöin korttia ei oteta pois, mutta rattijuopolle määrätään koetusaika, jonka pituus on vähintään vuosi ja enintään kolme vuotta. Koetusaikana ei luonnollisesta saa paljoa törmäillä, ettei menetä korttiaan, sillä kahta ehdollista ajokieltoa ei voi peräkkäin määrätä.

Alkolukolla valvottu ajo-oikeus taas tarkoittaa sitä, että siinäkin ajokielto on ehdollinen, mutta ehtona on, että rattijuoppo käyttää tällöin vain sellaista ajoneuvoa, missä tuo alkolukko on.
Ajoneuvoja saa olla tietysti miten monta tahansa. Rattijuopolle annetaan myös uusi ajokortti, missä on merkintä alkolukon käyttämisestä ns. alkolukkoajokortti. Tällöin poliisi voi heti esim. ratsiassa todeta, että asia on niin kuin pitääkin.
Tällainen systeemi tuli lakiin 26.6.2008 Myös siinä on tiukat ehdot ja alkolukkoajokortti lähtee hyvin helposti.

Äänestä
  • Pitääkö ehdollista ajokieltoa hakea jotenkin? Se taitaa olla aika hankala saada, mutta kuitenkin.

    Kuulustelussa käydessäni tarjottin alkolukkovaihtoehtoa, koska työ vaatii auton käyttöä. Ei puhuttu kuitenkaan ehdollisesta ajokiellosta mitään. Alkolukko maksaa nimittäin niin paljon, että siksi tuo ehdollinen ajokielto olisi parempi.

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    Pitääkö ehdollista ajokieltoa hakea jotenkin? Se taitaa olla aika hankala saada, mutta kuitenkin.

    Kuulustelussa käydessäni tarjottin alkolukkovaihtoehtoa, koska työ vaatii auton käyttöä. Ei puhuttu kuitenkaan ehdollisesta ajokiellosta mitään. Alkolukko maksaa nimittäin niin paljon, että siksi tuo ehdollinen ajokielto olisi parempi.

    Joo, pitää tietysti.
    Nykyään rattijuoppojutut käsitellään lähes poikkeuksetta kirjallisena menettelynä, sillä harvoin rattijuoppo kiistää, etenkin jos on jäänyt rysän päältä kiinni. Tällöin pitää toimittaa syyttäjän kautta kirjalliseen menettelyyn mustaa valkoisella, eli laatia kirjallinen selonteko, mihin seikkaan vetoaa.
    Jos taas juttu menee saliin, niin siellä voi toki suullisestikin pyytää ehdollista ajokieltoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elikkä siis.. kirjoitti:

Tarkoittaako ehdollinen ajokielto valvottua ajo-oikeutta eli sitä että saa ajaa vain alkolukolla varustettua autoa? Vai onko kaksi eri asiaa ehdollinen ajokielto ja alkolukolla valvottu ajo-oikeus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu