norovirus

vain kotimaiseen alkutuotantoon voi luottaa!!!!!!

http://www.iltalehti.fi/ruoka/2011052013753736_ru.shtml
456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"herkkuihin" ei pidä kodkea pitkällä kepilläkään

Äänestä

ruokamyrkytyksen vuosittain. Perinteiset ruokamyrkytysten aiheuttajat, kuten stafylokokit, eivät ole lisänneet epidemioita. Sen sijaan uudet kulutustottumukset, kuten simpukoiden, papujen ja ULKOMAISTEN pakastemarjojen käytön lisääminen, johtivat suuriin epidemioihin.
Näitä olivat pakastemarjojen välityksellä levinneet neljä kalikivirusepidemiaa, 11 papumyrkytysepidemiaa ja neljä simpukkamyrkytystä.
– On esitetty, että yksi syy sairastumisiin olisi ruuan VAPAA LIIKKUVUUS. Myös sairastumisten luonne on muuttunut. Aiemmin tapaukset olivat yksittäisiä. Viimeaikaiset epidemiat ovat olleet laajahkoja eli samasta ruuasta sairastunut lukuisia ihmisiä, Marjatta Rahkio Elintarvikevirastosta vahvistaa KUOLEMAAN johtaneita tapauksia on vuosittain muutama.
Viranomaisten tietoon ruokamyrkytyksistä päätyy vain murto-osa. Tavallisin tarina on se, että ihminen kärsii muutaman päivän ripulin käymättä lääkärissä ja ilmoittamatta siitä kenellekään. Arvioidaankin, että eriasteisia ruokamyrkytyksiä tapahtuu Suomessa vuosittain yli puoli miljoonaa.

Äänestä

ARSKALLA on jatkuva ruokamyrkytys joka jäytää jo syvällä aivonystyröissä.......

Äänestä

juu selvää ölvökkimuonaa jees kylläpä on noloo

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lakkiaisissa läsnä kirjoitti:

vain kotimaiseen alkutuotantoon voi luottaa!!!!!!

http://www.iltalehti.fi/ruoka/2011052013753736_ru.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu