Eilen koirat söi luita tuossa minun valvonnan alaisena, ovat semmosia hotkijoita että menoa täytyy välillä hidastaa.
Nooh, valvomisesta huolimatta spanieli tyttöni vetäsi luun kurkkuun ja kakoi siinä aikansa. En tiennyt yhtään mitä tehdä, katsoin vain vierestä äimän käkenä.
Elikkäs, olen kuullut suola pallosta, mikä tungetaan koiran kurkkuun >> koira oksentaa MUTTA mitä sitä suolaa enää tunkemaan sinne, kun koira tukehtuu ja kakoo esimerkiksi sitä luuta ulos?
ELI mitä tehdä kun koira on tukehtumaisillaan?
Koira tukehtuu, mitä tehdä?
4
5044
Vastaukset
- typerä provo
Siis eilen söi ja tänään kysyt netistä huuhaa-palstalta.
HEI, älä viitsi PROVOILLA, vakavilla asioilla ei kannata leikkiä.
Osaatko hävetä. - SAP1112 u wanna fuck
no osaan itseasiassa. Ja joo, tosiaan eilen söivät ja melkein tukehtuivat, mutta haluaisin tosiaan tietää, mitä tehdä. olin eilen todella paniikissa ja siksi haluan neuvoa. KOSKA EN HALUA ETTÄ ENSIKERRALLA KÄY PAHASTI.
HALUAN OSATA AUTTAA!!
tukehu pullaas vitu sorsa saatana=D=D=DDDD YOU WANNA FUCK WITH ME??:dd:d:d i dont think so. so shut the fuck up ei täs moi
kyrsii vaa tommoset vitu pellet - Pelottavaa
Tilanne on tosi kauheata katseltavaa, etenkin jos sattuu olemaan yksin koiran kanssa kotona. Itselleni on näin käynyt jopa kaksikertaa saman koiran kanssa. Muuta en keksinyt kuin työntää sormet koiran suuhun ja vetää luu kurkusta. Onneksi luun ympärillä oli lihaa ja jänteitä josta sain otteen kiinni.Toisella kertaa koira sai oksennettua irrottelun jälkeen luun ulos.
Enää en halua samaa tilannetta, mieluimmin ei luita. Samalla kun on pystyttävä varomaan, ettei työnnä tukosta syvemmälle kiinni kurkkuun. Oma koira on pienirotuinen,niin sitä on yksinkin helpompi käsitellä sellaisessa tilanteessa, kuin isompaa koiraa.
Tiedän myös eläinlääkäreitä jotka vastustavat koirille luitten syöttämistä, näitten aiheuttamien vahinkojen takia.
Kukin tekee omalla tyylillään.
Kaikki neuvot on tosi tarpeen tälläisiä tilanteita varten. .Asiattomat voi nakata samantein romukoppaan. - veeeeeera
Joo sormet vaan kurkkuun ja luu pois käsipelillä. Suolan syöttäminen koiralle täytyy tehdä mielestäni vain sillon, kun koiran mahassa on jotain ei toivottua vaikkapa myrkkyä. Ensiapuna siis ja koirahan täytyy aina toimittaa e-lääkärille, jos epäilee myrkytystä! Jos koira on tukehtumaisillaan luuhun uskoisin, et suolaa on aika hankala saada "syötettyä" koiralla... Ja toiseksi en usko, että oksennattaminen kanttaa, jos koiralla on tukos kurkussa, tukehtuu vaan sitten siihen oksennukseensa...... Vai mitä? Minä syötän koirilleni vain ydinlumpioita raakoina. Ne menee pieneksi muruksi koiran jyystäessä, eikä niistä irtoa siruja toisin kuin keitetyissä luissa. Nahkaluut ovat huonoimpia, koska nahka pehmenee ja näin ollen luu on helppo nielaista.. Solmuluita en syötä ollenkaan, koska solmun saa revittyä irti ja kokonaisena kurkkuun joutuessa se on hengenvaarallinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee622099Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51765Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2311242En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71930Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20832Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.57826Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?104731Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38688Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679- 19676