hirsitalo - kannattaako enää korjauttaa, vai pannakko pannunpesään ???
Onks kellään kokemusta ??
120 vuotta vanha
12
224
Vastaukset
- Kyllä kannattaa
korjata. Ei ole edes vaikeeta ja hyvä tulee.
- ei kannata
pistä pesään.
- noin tekisin
tutki toki kunto ,ennenko panet polttopuiksi... hirret voi olla aivan käyttokelpoiset
tai osa ainakin.....entisen puun laatu voi olla ihan eri luokkaa,kun nykyiset hirsimateriaalit.. - Hyvässä kunnossa!
Ikäisekseen hyväkuntoinen talo tuo 120vuotias. Lakaiset vaan vähän lattioita ja muuta sisään. Älä aloita heti turhia remontteja.
- epätietoinen yhä.
Ikäisekseen hyvä kuntoinen ??? - vuori laudoitus on --oisko alimmat hirsikerrat saaneet maakosteutta ja menettäneet lämmöneristyskyvyn -- kuka voisi suorittaa kairaporaus tutkimuksen ??? --itekkö ??
- Jos pilkkikaira
epätietoinen yhä. kirjoitti:
Ikäisekseen hyvä kuntoinen ??? - vuori laudoitus on --oisko alimmat hirsikerrat saaneet maakosteutta ja menettäneet lämmöneristyskyvyn -- kuka voisi suorittaa kairaporaus tutkimuksen ??? --itekkö ??
uppoo alahirteen ilman suurempaa vastusta, niin on vähän laho, ehkä?
- 1rane
Jos pilkkikaira kirjoitti:
uppoo alahirteen ilman suurempaa vastusta, niin on vähän laho, ehkä?
Lähtötiedot ovat hieman niukat. Oletko itse asunut talossa, saanut perinnöksi, ostanut summamutikassa? Kuinka iso talo on jne? Hirren kunnon voi tarkistaa lyömällä vasarala tai pikkumoskalla hirren kylkeen. Terveestä hirrestä kuuluu kunnon kumaus/kopsaus kun taas lahoon hirteen vasara vain "tumpsahtaa" pehmeästi. Hirren täytyy tietenkin olla paljaana esillä kun sitä tutkitaan.
Jos lahoa on vähän, niin ilman muuta kannattaa korjata. Jos korjaus ei tunnu mielekkäältä kannattaa siltä säilyttää terveet hirret (ja lahot myös alkuvaiheessa malliksi) ja tehdä niistä vaikka talousrakennus tai kesämökki. Jos omaa tarvetta ei ole niin varmasti joku kaltaiseni hirsirakentamisesta innostunut hakee hirret parempaan käyttöön.
- Älä tuhoa!
Älä hitossa vaan tuhoa purkamalla tai pinnoittamalla! Tuohan on vasta sisäänajettu!
Jos remontoit niin lue tuolta lisää:
Muunmuassa; ""..................Hengittävä hirsitalo:
2.1. Onko rakenteiden hengittävyys katkaistu maali-, muovi-, lastulevy-, kipsilevy-, yms-pinnoitteella?
- Jos on: Niin poista hengittävyyden katkaiseva pinnoite kokonaan sekä ulkopuolelta, että sisäpuolelta. Anna hirsien kuivaa kunnolla. Poista kaikki kv-hometoksiinin tummuttama materiaali ja toteuta seinä "Rakenna hengittävä hirsitalo"-ohjeen mukaan.
Huomioi tämä: Rakenna hirsitaloon mahdollisimman raskas katto jolla varmistetaan hirsien riittävä painuminen.
Huomioi tämä: Rakenna hirsitaloon pystykoolattu(50mmx50mm) ulkopintaverhous joka toimii tuulensuojana!........""
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Kosteusvauriohome_rakennuksen_korjaus.html - uhoa
tämä se jaksaa korostaa ettei kaikki pöllön poikaset ole kotona?
Ei ole häpeä olla tyhmä mutta miksi sitä pitää erikseen korostaa? - 1rane
Älä tuhoa tarkoittanee hyvää mutta sotkee hieman asioita. Esim. mitään raskasta kattoa ei tarvita. Hirret kutistuvat ja painuvat omalla painollaan. Itse kattorakenne painaa jo sinänsä ja lumikuorma kyllä varmistaa ettei ylimmät hirret keiku itonaisina. Muutenkin kannattaa tarkistaa seinärakenteet joltakulta muulta.
- rakrestart
Setällä ei hissi nouse ylös asti. Saanut päähänsä että maapallo ei ole pyöreä eikä pannukakku vaan kuutio. Sen jälkeen vaeltanut vuosia palstoilla toistellen omaa mantraansa siitä huolimatta ettei kukaan kuuntele.
100:n vuoden ikä viestittää jo laadukkaasta asumuksesta. Jos perustukset on kunnossa, kate ei vuoda eikä rakennusta ole vuosien saatossa peruskorjausten yhteydessä peruspilattu mikä estää käyttämästä asuntoa jatkossakin?
Ota yhteys perinnerakentamisen hallitsevaan henkilöön (ei missään nimessä ns. tavistimpuria) joka tekee kuntoarvion ja neuvoo sen perusteella kuinka menetellä.
HUOM!
Jos itseä ei vanhat rakennukset viehätä tai miellytä millään tavalla tai tasolla, halkopinon sijasta laita rakennus kierrätykseen jos siitä eroon haluat (peruspilaamaton yksilö alkuperäisillä rakenneosilla). - Paras korjaus:.!1%#+
.
on poistaa kaikki 60-70-80-90 luvuilla tehdyt "korjaukset"
.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574151Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643391Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541768Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251625Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961406Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?131907Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235850en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115806anna hänen mennä
Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.54769