Onko vesirengaspumppuja valmistanut Mako tehnyt myös mäntäpumppuja omakotikäyttöön? Lapsuudenkodissani oli vuonna 1986-hankittu mäntäpumppu, joka nosti veden kaivostamme. Isäni muistikuvien mukaan se olisi ollut mako-merkkinen. Pumppuun kuului vaakatasossa makaava sinkitty painesäiliö, jonka päällä itse pummpulaitos oli. Pumpusta on parhaiten jäänyt mieleen, sen käytiääni, joka kuului talon toiseen päähän. Melkoista louskutusta se oli, kyllä tiesi, milloin vettä lotrataan!
Pumppu oli kuulemma ns. karjatalouteen suunnattu eli se oli tarpeettoman suuri meidän tarpeisiimme. LVI-liikkeen omistava sukulaisemme oli vaan jostain syystä myynyt meille ko. pumpun.
Nykyään meillä on käytössä Grundfossin uppopumppu, kyllästyimme pumpun jatkuvaan mekkalaan. Kaiken kukkuraksi pumppu ei jaksanut vanhemmiten nostaa kunnolla vettä, joten sitä sai aina vahtia, ettei jää päälle.
Kysymys kuuluu, onko tämän kaltaisia pumppuja vielä käytössä yleisesti? Onko täällä palstalla henkilöitä, joilla on kokemuksia tästä pumpputyypistä? Millainen se oli teidän käytössä? Toimiko hyvin? Uskoisin näitä olevan vielä käytössä, mutta en ole kotitaloni lisäksi nähnyt vastaavanlaista kuin yhdessä ainoassa paikassa.
Makon vesirengaspumput ovat olleet tunnetusti kestäviä. Miten on näiden mäntäpumppujen laita? Meillä ei kestänyt kuin 13-15 vuotta!
Mako-Mäntäpumppu
6
1707
Vastaukset
- Keskustelun aloittaj
Ei tainnut olla Mako, vaan Loewe tuo meidän pumppu. Löysin netistä videon samanlaisesta pumpusta. meidän pumppu oli vaan vielä äänekkäämpi. Oletteko törmänneet vastaavanlaiseen kapistukseen?
http://www.youtube.com/watch?v=Qaa86Sqr-OM&feature=related- 11+1
Olihan jeesuksen aikanen vehje, toivottavasti ei enää löydy käyntikuntosta.
11+1 kirjoitti:
Olihan jeesuksen aikanen vehje, toivottavasti ei enää löydy käyntikuntosta.
Kyllä niitä valitettavasti löytyy. Saksalainen Loewe, joka kuuluu nykyisin Grundfossiin, valmistaa niitä edelleen. Mäntäpumppua käytetään suurten kulutuskohteiden pumppuna, kuten karjatiloilla ja pienissä vesilaitoksissa.
Suomessa ei taideta juuri myydä enää?
- Mäntäpumppu
Meidän pumppu ei kyllä ollut Loewe, vaan Speck Pumpmeister. Muistin pumppuosan ja logon perusteella:D!
Tämän kaltainen oli meidän pumppu:
http://www.google.fi/imgres?imgurl=http://www.hosp-flueckiger.com/media/847775/hauswasserwerk_pm.jpg&imgrefurl=http://www.hosp-flueckiger.com/de/produkte/pumpen/produkte-pumpen/hauswasserversorgungs--anlagen/pumpmeister.aspx&usg=__Zh7mAEzaUBLBZw4Qt4AZtRydQY4=&h=500&w=500&sz=113&hl=fi&start=0&zoom=1&tbnid=vfHMuZeNysktDM:&tbnh=153&tbnw=153&ei=MEbbTZykJsfPsgbWnvzbDg&prev=/search?q=pumpmeister&um=1&hl=fi&sa=N&biw=1659&bih=839&tbm=isch&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=172&sqi=2&page=1&ndsp=31&... - Mäntäpumppu
Meidän pumppu oli juuri tällainen:
http://www.willhaben.at/iad/viewimage?adId=24212823#2 - 18+6
Tuttuvani mökillä oli tuollainen pumppu WC-tiloissa! Arvatkaa onko mukavaa istua pöntöllä, kun yhtäkkiä pumppu pärähtää käyntiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683089
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)702970Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.672859On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle632554Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli391977- 601637
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181619- 351575
- 591536
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,181480