Oireita seksin jälkeen

Emes

Hei!

Olen 18-vuotias nainen. Olen seurustellut poikaystäväni kanssa nyt vuoden ja muutaman kuukauden. Ehkä noin puoli vuotta sitten minulle alkoi tulla oireita seksin jälkeen: tihentynyt virtsaamisen tarve, kirvely virtsaamisen lopulla ja suunnattoman iso pissahätä heti virtsaamisen jälkeen, vaikka ei mitään enää tulisikin. Kirvely tuntuu virtsaputken suulla. Ensimmäisen kerran jälkeen oireiden ilmestymisen jälkeen ne menivät itsestään pois ehkä viikossa ja kaikki oli normaalisti taas. Nyt oireet on kestänyt jo pari viikkoa. Tuntuu, että ne helpottavat hiukan ja pari päivää seksin jälkeen oireet kiusaavat taas. :s En ole vielä käynyt lääkärillä/gynekologilla mutta kohta pitää varmaan mennä. Käytämme ehkäisykeinona kondomia. Kondomi on ollut joka kerta ehjä ja kunnolla paikallaan. Suuseksissä ei käytetä kumia. Minulle rakkaani on kolmas ja minä hänelle ensimmäinen, joten sukupuolitautia en usko kantavani? Poikaystäväni on oireeton. Onko kellään samoja oireita tai kokemuksia tai neuvoja asiaan liittyen?

15

14103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Honeymoon

      Hei,

      Mieleeni tuli sellainen vaiva kuin Honeymoon Kystiitti. Olen joskus lukenut sellaisesta. Koetapa googlettaa ja katsoa, vaikuttaisiko yhtään tutulta.

      • Anonyymi

        Google ei oikeastaan ole aina se paras tiedon antaja asioissa mihi; ta4vitaa tietoa ihmisen kehosta.
        Joten ei muuta kun gynekologille tarkastukseen.
        Se voi olla että olet allerginen ehkäisyvälineelle m sillä joillekin on kehittynyt kumiallergia juuri kondomeista tai sitten on virtsateissä tulehdusta . Sitten tuo anaaliseksikään ei aina ole terveellistä koska alapäässä on anaalista tulevia bakteereita siis päästät ilmaa ulos päivässä monet kerrat ja toinen sitten nuoleskelee niitä bakteereita .
        Joten joka asiaan on syynsä , siksi on paras kun et googleta vaan menet gynekologille tutkimuksiin ja kerrot tarkasti hänelle ongelmasi . Niin saat parhaan mahdollisen avun


    • Emes

      Kiitos vinkistä, tarkastan asian heti netistä. :) Tämä kun ei tunnu virtsatieinfektiolta (vaikka lapsena minulla usein olikin virtsatieinfektio), ei ole vatsakipuja eikä virtsaaminen satu, kirvelee ja tuntuu inhottavalta muuten vaan.

    • Itselläni..

      oli viime talvena hiivatulehdus, oireili siten, että sattui juuri virtsatessa ja virtsaputken ympäristö oli kipeä. Ulkoisesti käytettävä hiivalääke (voide) auttoi ja oireet hävisivät. Voisiko yhdyntä aiheuttaa pientä hiivaa? Gynellä käynnistä ei ainakaan haittaa ole.

    • Emes

      Tulin äsken lääkäristä ja virtsanäyte näytti virtsarakon tulehdusta. Nyt on viikon antibioottikuuri edessä. Toivottavasti vaivat poistuu. Kerroin kyllä lääkärille oireiden voimistumisesta yhdynnän jälkeen mutta ei vaikuttanut noteeravansa tätä seikkaa..

      • Hei!

        Mulle tulee samoja oireita yhdynnän jälkeen. Muutenkin tunnun saavan virtsaputken tulehdusoireita tosi herkästi. Itsehoitona noihin vaivoihin pyrin juomaan runsaasti vettä, tai kirvelyn iskiessä jo päälle, vaihdan veden karpalomehuun, joka ainakin mulla tuntuu tepsivän siinä, missä lääkekuurikin.
        Mulle terkkarissa muistutettiin myös, et vaivaan auttaa, kun käy pissalla ja alapesulla, niin ennen, kuin myös heti seksin jälkeen.
        Rakasteluasennotkin voi ärsyttää eritavalla. Niissä on eroja, joita sun kannattais myös kokeilla. Vanha kunnon lähetyssaarnaaja on tosi huono, jos sulla on kerran tuota Honeymoon taipumusta. Itsellä tuntuis lusikka olevan se, joka ärsyttää vähiten.


    • Lääkäriopiskelija

      Hyvä, että kävit lääkärissä! Yhdyntä voi aiheuttaa virtsateiden tulehduksen, sillä siinä tapahtuu mekaanista hankausta virtsaputken suulla ja lisäksi alapään luonnolliset bakteerit pääsevät väärään paikkaan virtsaputkeen peniksen mukana, vaikka käyttäisikin kondomia. Tähän on joillakin naisilla "luonnollinen" taipumus. Vaivaa hoidetaan ottamalla yksi antibioottitabletti heti jokaisen yhdynnän jälkeen (esim. trimetopriimi 100 - 300 mg tai nitrofurantoiini 50 - 75 mg kerta-annoksena). Tämä ehkäisee virtsatieinfektion syntyä tehokkaasti.

      Jos tilanne kohdallasi jatkuu kuurin jälkeen aiemman kaltaisena, mielestäni sinun tulisi hakeutua uudelleen lääkäriin tällaisen lääkityksen aloittamista varten.

      terv. lääkäriopiskelija =)

      • Anonyymi

        Lääkäriopiskelijalle. Totta tuo, mutta on muitakin syitä aloittajan tilanteeseen. Hyvin neuvottu lääkekuuri kyllä. Omasta kokemuksesta voin kertoa, että täyteyden tunne rakossa, kirvely virtsaputken suulla ynnä muu, mm. Munajohtimen tulehdus, joka täten aiheuttaa kirvelyä. Otit nyt huomioon yhden tärkeän kohdan kyllä. Virtsaputken tulehdus, mutta kokonaisuutta ajatellen, tulee kullä mieleen muitakin juurisyiyä. Onnea opintoihin.


      • Anonyymi

        Sisäsynnytintulehdukset ovat aloittajan tilanteessa myös mahdollisia.


    • Anonyymi

      Ukki kerto mulle kun hän oli ennen sotia panohommissa naisen kanssa, ukkia rupesi kusettaa ja paskattaa kesken panon, akka ei antanut kusta vittuun niin ukin piti tehdä lreppuun ja vääntää paskakakkara taskuun, sitte ukki matkusti onnikalla takas savotalla ja heitti paska makkaran metsään

    • Anonyymi

      Peltikatolta loikkaaminen tuo tauon moneen oireeseen. Enempää ei tee mieli ottaa sitten.

    • Anonyymi

      Mullakin oli nuorena tuollaisia oireita ja vaikka minkälaisia seksin jälkeen. Luulin sukupuolitaudiksi ja vaikka miksi, vaikka käytettiin kondomia. Klamydia ja tippuri, jotka on yleisimpiä ja helppoja hoitaa, on myös helpoimpia tarttumaan ja voi tarttua vaikka sen suuseksin ja säsillä koskettelun kautta. Mutta multakaan ei koskaan noita löytynyt. En tiedä oppiko seksiä sitten myöhemmin harrastamaan jotenkin hellemmin vai muuttuiko paikat jotenkin, koska se oireilu loppui.

    • Anonyymi

      aloittajalle. tulehduksiin voit käyttäöä esim trikozolia, metronidatsolia. tehoaa sopivasti kyllä.

    • Anonyymi

      Virtsateiden tulehdus

    • Anonyymi

      Mulla on ollu panohommissa ja tullu monenlaista haaraperä tauteja, kun vetelee paljaalla tahtoo tulla kaikenlaista ulkomailla pannessa. Kerran tuli joku mulukku meinasi märäntyä j
      Pelotti että kusella tippuu paska huusin reikään

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe