HDMI- kytkentäongelmia

HDMI-plugit hukassa

Tervehdys!

Osaako kukaan taitaja neuvoa mua HDMI-liitäntä ongelmissa.

Ensinnäkin päänvaivaa tuottava laittesto:

Tykki: ViewSonic Pro8200
Vahvistin: Sony STR-DG510
Kaiuttimet: Audio Pron Wigo -kaiutimet (120, 2 x130 ja 2 x 150) ja Audio Pro B1.36 subi.
Digiboksi: Topfield TF500PVRt
Blu-ray -soitin: Sony BDP-S470

Mulla on FullHD-videotykki katossa, siitä lähtee 15 metrin HDMI-piuha olkkarin toiseen päähän, missä on laitteistot. Tän piuhan kun iskee kiinni digiboksiin, niin jo vain toimii. Äänet oon vetäny sitten vahvariin erillisellä RCA-kaapelilla. MUTTA, kun isken samaisen HDMI-piuhan kiinni Blu-ray -soittimeen, niin ei sitten pelitä millään.. Kuva vilkkuu tykin "aloitusnäkymän (no signal)" ja hirveän värikaaoksen välillä. Sitten koitin vetää tän Blu-rayn tykkiin kiinni toisella HDMI-piuhalla noin metrin päästä, niin jo toimii. Onko noissa HDMI-piuhoissa sitten jotain eroja, kun toiset laitteet keskustelevat ongelmitta tykille tällä 15 metrin johdolla, mutta tämä Bluray ei sitte millään?

Vahvistimessa on kolme HDMI-paikkaa - yksi OUT ja kaksi IN.

Digiboksissa on yksi HDMI OUT, ja Blurayssa yksi HDMI OUT.

Miten ihmeessä saan kaiken pelittämään siten, että projektorille menis vaan yksi HDMI-piuha? Ostin myös Vivancon 2-paikkaisen HDMI-jakajan, mutta siihen kun isken digiboksin piuhalla kiinni, niin kuvaan tulee kummallisia ääriviivahäiriöitä; ja Bluray ei taaskaan ottanut signaalia.

Onko jollain antaa liitäntäneuvoja, että osaisko toi vahvari vaikka jakaa jotenkin kuvan sit OUT-liitännästä tykille yhtä johtoa pitkin, jos niihin IN-paikkoihin puskis boksin ja blurayn kii.. Kertaalleen olen yrittänyt tätä, mutta huonolla menestyksellä.. Ja nyt mulla loppu osaaminen meinaa tähän. :/

Alkaa niin ottaa aivoon tää jumittaminen, että jos joku velho jaksaa kertomaansa korvausta vastaan tulla Vantaalle paikanpäälle, niin onnistuneesta työstä voin maksaa.. :)

Suurkiitokset auttavista kommenteista jo etukäteen!

1

764

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • manuaalia + kokeilua

      Koitapa näin kuten jo teitkin:

      BluRay-soittimelta HDMI vahvistimen IN:iin.
      Digiboksilta niin ikään HDMI vahvistimen IN:iin.
      Vahvistimen OUT:sta HDMI sinne tykille.

      Jos vahvistimesi osaa poimia äänen HDMIltä niin muita johtoja et tarttekaan, ääni kuuluu ja kuva näkyy.
      Jos ei, sitten vetelet vielä optiset kuidut tai RCA:t Bluraylta ja digiboksilta vahvistimeen, saatavilla olevista liitänöistä riippuen.

      Ja HDMI-johdoissa voi olla eroja, parempilaatuiset (= yleensä kalliimmat) jaksavat kuljettaa kuvaa pidemmälle kuin ihan kaikkein halvimmat.

      Seuraavaksi manuaalit käteen ja tutkimaan että mitä valintoja vahvistimella (ja ehkä muillakin laitteilla) pitää tehdä että kaikki toimii kuten pitää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      42
      2116
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1893
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1310
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      935
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      889
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      839
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe