Nordea Riika

Riikaan lähdössä

Voisiko joku ystävällisesti neuvoa tumpeloa, kiitos! Olen lähdössä kesäkuussa Riikaan. Otan lateja Suomesta mukaan, mutta tarvittaessa nostan käteistä myös mastercardilla. Ilmeisesti Nordean automaatteja on useampikin Riiassa? Miten niissä automaateissa vaihdetaan kieli englanniksi/ovatko helppokäyttöisiä? Saako automaateista pieniä seteleitä, siis esim.5 latia?
Kiitos jo etukäteen vastauksista!

5

741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wihtori Wee

      Miksi juuri Nordea automaatti? Juu, toki niitäkin löytyy, mutta suomalaisella Masterilla nostaessasi sinun ei ole mitään mieltä etsiä juuri Nordean/Danskebankin (yhteistyössä ovat Baltiassa) automaatteja.
      Kielen voi vaihtaa lontooksi nappia painamalla ja kyllä, viiden laten seteleitäkin sieltä saattaa tulla.

      Pankkiautomaatit Riiassa ovat täsmälleen yhtä helppo-/vaikeakäyttöisiä kuin Suomessakin.
      :)

      • Nordean asiakas

        Nordean automaateissa on ilona Nordean asiakkaalle se, että rahan nostaminen on ilmaista. Muutoin automaattien käyttäminen on yllättävän helppoa, ja kielen vaihtaminen mieluisaksi yhdellä painalluksella.


    • Riikaan lähtijä

      Wihtori Wee, kiitos vastauksesta, jospas tumpelokin pärjäis automaatilla ;-).

    • Se Riikaan lähtijä

      Kiitos sinullekin Nordean asiakas vastauksestasi. Juu, tuo on hyvä pointti, ettei rahan nostaminen maksa mitään.

    • Satunnainen matka

      Automaateista saa nostettua kätevästi, ainakin 10 latin seteleitä sai. Rahaa ei kannata vaihtaa lentokentällä, siellä kurssi on huono ja ainakin minun kohdallani vaihtaja jätti yhden 20 latin setelin pois, huomasin vasta hotellissa kun en ymmärtänyt laskea rahoja heti. Kaupungissa löytyy rahanvaihtopaikkoja paremmalla kurssilla ja luotettavamman tuntuisia. Toki kannattaa olla itse tarkkana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      44
      2634
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      125
      2020
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      90
      1705
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      162
      1309
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      68
      1260
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      51
      1147
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1092
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1066
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1029
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      32
      977
    Aihe