MInkä matkanjärjestäjän kautta voisin ruveta häämatkaa Venetsiaan varailemaan?Häämatka-ajankohta kevät 2005.Vinkkejä!!!
Venetsiaan...
1
576
Vastaukset
- tokall
Venetsia kuulostaa ihanalta häämatkakohteelta! Vietimme siellä juuri päivän poikaystäväni kanssa Italian matkamme aikana.
Matkan järjestäjistä en osaa tarkemmin sanoa - meillä oli "omatoimiloma": Lennot Milanoon, junalla ympäriinsä ja takaisin Suomeen Roomasta.
Jos ette ole aiemmin olleet Venetsiassa, niin tässä muutama vinkki:
Turistirysiä venetsiassa ei voi välttää, mutta seikkailkaan mahdollisimman paljon kahdestaan pikkukujilla ilman määränpäätä, ja bongatkaa sieltä jokin perinteinen perheravintola - älkää missään tapauksessa tyytykö pelkkään hotelliruokaan!
Älkää ottako gondolikyytiä rantabulevardilta meren rannasta, vaan etsikää kaunis gondoli rauhallisten pikkukanavien sokkelosta. Hinnat hipovat pilviä, mutta niissä on tinkimisen varaa. Samaan hintaan voi saada serenadin yms.
Kevät on varmasti paras mahdollinen matkustusajankohta - kuumuus ja turistipaljous eivät ole vielä sietämättömiä.
Vaikka oikeastaan koko kaupunki pyörii pelkän turismin ympärillä, ovat puitteet niin upeat, että romanttinen tunnelma on helppo saavuttaa eksymällä rakkaan kanssa koko päiväksi kujien ja kanavien sokkeloon.
Jos olette Venetsiassa pitkään, suosittelen käymistä (vaikkapa päiväretkeä) myös Veronassa, varkinkin jos kaupunki ei ole ennestään tuttu. Sinne on Venetsiasta n. 1,5 tunnin junamatka ja se on myöskin aivan ihana paikka: 200 000 asukkaan kaupungissa on rento, mutta samalla vilkas "pikkukaupungin" tunnelma, kukkuloilta on huikaisevat näköalat kaupungin ylle, nähtävyyksiä on Romeon ja Julian parvekkeesta Areenaan (Colosseumin kaltainen amfiteatteri)ja labyrinttipuutarhaan.
Venetsia on matkakohteena niin suosittu, että varmasti löydätte teille sopivan matkanjärjestäjän. Tietysti riippuu omista mieltymyksistä, mutta en suosittele kovin tiivistä ja valmiiksi organisoitua matkapakettia, koska Venetsia ei paikkana ole erityisen vaikea ja siellä on totuttu neuvomaan ulkomaalaisia. Häämatkalaisina ette varmaankaan halua kulkea patsaalta toiselle pitkän turistijonon perässä. Kaupunkikirjat-sarjan Venetsia-opas on voittamaton apu ainakin omatoimisemmalle matkalle.
Tässä nyt ei tullut lainkaan vastausta itse kysymykseen, mutta innostuin kovasti kuin luin matkasuunnistelmistamme.
Ikimuistoista häämatkaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku305053Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova671940HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1131817Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel291714- 1111690
Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p234972- 71911
Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.44887Leikitään tavuleikkiä
Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen54833- 53792