Kokemuksia haukkupannoista tms?

apuakipeästikaipaava

Koirani on 5 kk ja sekarotuinen (labbis, saksanpaimenkoira, karjalankarhukoira).
Otin koiran noin kuukausi sitten. Se annettiin pois pitovaikeuksien vuoksi( tuli reviirikiistoja yms toisen koiran kanssa).
Kysyin entisiltä omistajilta että haukkuuko se joutuessaan olemaan yksin. Sanoivat ettei hauku.
Nyt kuitenkin koira haukkuu ja raapii ovea poissa ollessani. Aluksi en tätä huomannut sillä se oli aina hiljaa ovella tullessani kotiin. Nyt vasta naapureilta olen saanut kuulla asiasta. Asun siis kerrostalossa ja haluaisin pitää naapurisovun yllä. Mikä siis avuksi? Olen lukenut sitruuna/pippuri pannoista yms haukkupannoista mutta haluaisin omakohtaisia kokemuksia siitä mikä oikeasti tehoaa ja mikä on auttanut omaa/tuttavan koiraa eroahdistuksessa?

4

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MM

      Erilaisilla pannoilla hoidetaan seurausta, ei syytä. Panosta siis syyn hoitoon, äläkä vain ehkäise seuraamuksia.

      Koirasi on vielä pieni pentu. Ei sen ikäisille, jos millekään, koiralle pidä käyttää mitään sitruuna- tms. pantoja. Ilmeisesti edellisessä kodissa ei ole opetettu sitä olemaan yksin, joten ei se sitä osaa. Panostapa sinä hommaan, ja opeta koirasi olemaan yksin. Se on vielä pentu ja oppii nopeasti, varsinkin kun sillä ei voi olla mistään huonosta käytöksestä pitkää historiaa.

      Aloita yksinolon opettelu lyhyistä jaksoista ja pidennä pikkuhiljaa. Lenkitä/ulkoiluta koira aina ennen yksin jäämistä (kuitenkin niin, että se ehtii rauhoittua ennen lähtöäsi). Kouluta/teetä sillä erilaisia juttuja, eli aktivoi sitä samoin ennen lähtöäsi. Näin kulutat siltä energiaa ja väsytät sitä, jolloin se todennäköisemmin nukkuu kun olet pois. Jätä sille esim. luu (siis oikea luu, jossa kunnolla tekemistä ja järsimistä) kun lähdet. Älä tee lähtemisestäsi suurta numeroa, älä höösää ja häslää koiran kanssa, kävele vain ovesta ulos. Sama kun tule takaisin, tervehdi koiraa vasta kun se rauhoittuu. Jätä koiralle vaikkapa radio hiljaiselle päälle, jollekin puhekanavalle. Laita ilmoitustaululle lappu, että sinulla on pieni pentu, joka opettelee vielä olemaan yksin ja muutenkin tavoille ja että sinä teet parhaasi sen kouluttamiseksi (ehkäpä tämä saa naapurit ymmärtäväisemmiksi).

      Lainaa jokin pentukirja (esim. Kaimion) ja lue sieltä pennun kasvatuksesta ja koulutuksesta muutenkin.

    • nohauhau
    • ei sitruuna pantoiXP

      no tuolla meiän pennulla kesti oppia n. 4-7 viikkoa ja on ollut meillä toukokuusta ja nykyään osaa olla yksin sisällä ja ulkona, koska me ei olla välitetty sen huudoista ynm.
      ja vieläki on niin että jos huutaa ja mesuaa ennen kuin pitää jäädä yksin käytän pitkällä lenkillä ja kyllä on nukkumassa aina kun tulen....
      mutta se meidän koira onkin maalla koko ajan irti kotieläinten kanssa ja muutenkin fiksuin koira minkä oon tavannut!:)

    • 2 koiran omistaja

      Kannattaa opettaa pennulle yksin oloon.Aloita pikkuhiljaa: menet toiseen huoneeseen (& sulje ovi)Pennun ollessa hiljaa sekunnin tai pari,palaat takas,kehut & palkkaat.Lisää pikkuhiljaa yksinolo aikaa.Tämä vaatii kärsivällisyyttä & aikaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1129
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1127
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1010
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      17
      858
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      44
      759
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      748
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      63
      681
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      11
      672
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      579
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      69
      577
    Aihe