Työrangaistus

HAHAAAAAA

Idioottivarma ehdotus siihen miten saisi maksukyvyttömätkin maksamaan. Otetaan käyttöön työrangaistus: jos tuntuu siltä ettei mitään tule, ei muuta kun velalliset tekemään ilmaiseksi töitä perintätoimistoille. Istuu itse perimässä muiden velkoja että pääsisi omista eroon.

6

147

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asasasasasasasasasas

      Kun lukee tuon aloitusviestisi niin ei tarvitse yhtään ihmetellä miksi sinulta on rahat kusetettu, buahahahahhahaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!

    • ootkos aivan varma

      Ensimmäisenä työpäivänä, velalliset kaataisivat koko perintätoimiston atk- järjestelmän ja tuhoaisivat omat tietonsa. Tietenkin ennen tuota toimenpidettä joukko velallisia, muistaisi omia velkojiaan tukulla olemattomia laskuja.

      Kivaa hommaa varmaan. Sopis aika monelle.

    • Sydet ja sepät

      Rahoittaja on alansa ammattilainen. Rahoitettava ei yleenä ole rahoitusalan ammattilainen. Jos rahoituksessa on käynyt niin, että rahoitettava ei pysty maksamaan, niin enemmän on silloin pettänyt rahoitusammattilaisen ammattitaito. Miksi siis pitää vain velallista kyykyttää näissä tapauksissa. Valtio voisi hoitaa tätä asiaa vakuusvaatimuksia korottamalla. Ja sekin voisi olla sivistysvaltion merkki, että säädetään laki, jonka mukaan velalliselta ei saa velkoa enempää kuin tämän omaisuus. Omaisuuden saa ottaa pantiksi, mutta velkomisen maksimiraja olisi velallisen omaisuus. Oikeastihan tämän rajan ylittävä velkominen on kaikki rahoittajan ammattitaidon puutteen ja ahneuden seurausta. Voitaisiinko tehdä loppu rahoitusmaailmassa yhä edelleenkin vietettäville lieville hirttäjäisille, eli käytännön velkavankeudelle.

      • Tai sitten

        Vankilaan, sehän maksaa 300 euro päivässä valtiolle. Niin vuodessa olisi kuitattu 100000€.. Ja minunkin mielestä velkavankeus saisi kestää korkeintaan 5 vuotta.


    • Lakia väsäämään

      Mitä enemmän on itsellä rahaa, sitä vähemmän kiinnostavat köyhien asiat. Moraalisesti valtiota arvioidaan kuitenkin sen mukaan, mitä köyhille on tehty.

      Kun toiset poliitikot ovat yhteisten rahojemme suhteen suurpiirteisiä suurissakin summissa siten, että lähettelevät rahoja ulkomaille, tässä olisi toisille poliitikoille hyvä ja positiivista mainetta tuova savotta hoitaa koko velkalainsäädäntö kuntoon.

      Eikä sekään väärin ole, että joku pysäyttäisi sen rahojen lähettelemisen.

      • Jarrumiesten emoo

        Me siis hoidellaan Välimeren alueen velallisten asioita kuntoon. Niin iso lompakko meillä on. Mutta ei niin iso, että saataisiin omat velka-asiat kuntoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      257
      4147
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3387
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1765
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1623
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1403
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      906
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      850
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      806
    9. anna hänen mennä

      Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.
      Ikävä
      54
      769
    Aihe