MP:n kulut?

Maantielle matka.

Moi.
Ajattelin ostaa itselleni moottoripyörän, mutta kulut huolettavat.
Kysynkin siis mitä kaikkia kuluja tulee vastaan?
Vakuutukset, verot jne. Paljonko ne ovat suurin piirtein?
Harkitsin itse esim Kawasaki KLX250.
Tai jos täytyy tyytyä kevariin niin Derbi senda baja 125.
Tietääkö kukaan kuinka suuri kulutus ero noissa on?
Tai ero vakuutuksissa ja veroissa? (250cc&125cc)
Kaikki tieto auttaa.
Kiitoksia etukäteen.

9

8821

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TimoEv

      Myyntihinta, uusi tai käytetty, pitää sisällään verot, joten niistä ei tarvitse huolestua.
      - Rekisteröinti uudelle omistajalle 12€.
      - Vakuutukset. Tämä riippuu monesta eri tekijästä:Pyörästä, omistajasta/haltijasta ja mitä vakuuttaa. Käy vakuutusyhtiöiden laskurisivuilla!
      - Huollot. Riippuu täysin siitä, mitä voit itse tehdä ja mikä pyörä on kyseessä. Lisäksi vuotuinen ajokmmäärä vaikuttaa. Siis montako huoltoa tarvii kaudessa tehdä.
      Huoltojen hintaan vaikuttaa mm. paljonko pyörää pitää purkaa, jotta työt saadaan tehdyksi. Täytyykö tabnkki irroittaa tulppien vaihtamiseksi jne.
      - Renkaat. Riippuu täysin pyörästä, ajotavasta ( mitä haluaa ) ja renkaista. Jotku renkaat kestävät ¨5000km, toiset jopa 15´000 km.
      Renkaiden vaihtohinta taas riippuu esim. pyörän rakenteesta, vrt. Goldwing vs. crossipyörä.
      - Bensiini. Kulutus on välillä 4,5 - 9,0 l /100km. Miten sitten tupesta väännät ja paljonko ajat.

      Sellainen hyvä asia on, että - ainakaan minulla - ei rahat riitä enää juopotteluun, kun kaikki menee pyörään...

    • minä vaan

      Saakohan klx:ää rekisteriin ensinkään... Voin olla väärässä, mutta mielestäni ei. Jos ostat enduropyörää, niin älä osta punakilpipyörää vaikka myyjä sanoisikin että sen saa rekisteröityä. Olisi todennäköisesti rekisteröinyt jo, jos saisi. Pyörän pitää rekisteröitäessä täyttää sen hetkiset päästö- ja muut määräykset (eli vaikka sen joskus olisi voinutkin saada rekisteriin, eipä saa välttämättä enää), ja lisäksi siinä on muuta paperisotaa. Sen sijaan etsi valkokilpi-sanahaulla (eli pyörä on normaalisti rekisteröity ja siitä on verot maksettu). En muista mitä vakuutukset on, mutta soittelin halvimmat pohjantähdestä eikä ne hirveitä ole. Jos ajelet tiellä, niin etsi mieluummin supermoto. Enduropyörä ei ole mikään nautinnon helmi körötellä asvaltilla (eikä ole smotokaan). Ei tainnut olla paljoa iloa tästä, mutta ehkä jotain.

    • Maantielle matka.

      Kiitoksia vastauksistanne.
      TimoEv:n vastauksesta oli paljon hyötyä. Etenkin tuo veroasia on suuri helpotus.
      Tein arvion pohjolan sivuilla 250cc=670.85€ & 125cc=526.06€.
      Se on ainakin suuntaa antava, kun kerran esimerkiksi if:in laskuri on liian utelias.
      KLX:n kulutus on ilmeisesti minimaallinen. (Luvataan 3.36l / 100 km).

      Kiitoksia myös nimimerkille: minä vaan.
      KLX on tarkoitettu kaupunki, maantie,maasto ja jopa talvikäyttöön. (Ainakin niin luvataan). Derbin 125 on selvä enduro, mutta Kawasakin KLX:n väitetään olevan supermoto. Makuasia varmaan miksi kutsuu.

      Jos en ostaisi ns enduroa, ostaisin luultavasti Kawasakin ninja 250:n. Valitettavasti kulutus oli suurempi. Olen sen tyyppinen ihminen että enduro/supermoto sopii minulle.
      Täytyy katsoa tuo pohjantähti sitten myöhemmin.
      Nyt sitten annan pankkitilin täyttyä ja ostan sitten myöhemmin varmaan tuon KLX:n. Luultavasti parempi 125:a, kun pyörä tulee myös maantiekäyttöön.
      Ninja olisi siihen varmaan parempi, mutta maastoajo onkin eri asia.
      Jos joku tietää millaista on ajaa enduroa/supermotoa maantiellä niin kertokaa ihmeessä.

      • minä vaan

        no enpä paljoa tiennyt klx:stä ;) Itselläni on harrastuspyöränä enduro, ja kyllähän sillä pikkuajoja suhaisi jos laittaisi vähän pienempää takaratasta, mutta ei kyllä huvittaisi yhtään pidempää lenkkiä tehdä (varsinkaan kun pitäis ottaa sekotusastia kakstahtia varten mukaan).


    • Maantielle matka.
      • osta kunnollinen

        toihan on ihan tavallisen mopon näköinen, derbin tms. kiinalaisen 50cc,n


      • juupaseipäs-
        osta kunnollinen kirjoitti:

        toihan on ihan tavallisen mopon näköinen, derbin tms. kiinalaisen 50cc,n

        mun mielestä se näyttää ihan endurolta


    • turhan säätäjä

      Ajovarusteet ovat aluksi se suurin kustannus. Helposti saa menemään 700
      euroa tai enemmän. Jos tyytyy halvimpaan ämpärimuovikypärään voi päästä
      alle viidensadan.
      Moottoripyörän kulutukseen ei kannata tuijottaa, varsinkaan valmistajan
      ilmoittamiin kulutuslukemiin. Bensakulut ovat olemattomat huolto- ja
      vakuutusmaksuihin verrattuna.

      • mk

        Kypärän saa 150€ ja varusteet 200-1000€ ja itsellä' -70 luvun 750 honda niin vakuutus alle 250€ vuodessa niin ei hirveästi kuluja mutta ainoa huono puoli on että määrättyjä osia on jo tuonikäiseen pyörään vaikea saada mutta onneksi on tietokone ja netti keksitty niin löytyy vaikka jenkeistä osia aika hyvin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      81
      2765
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      183
      2708
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      93
      1960
    4. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      111
      1542
    5. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      28
      1475
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      191
      1230
    7. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      62
      935
    8. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      12
      930
    9. Ei rakennuslupaa

      Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?
      Pyhäjärvi
      83
      861
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      106
      813
    Aihe