Poliisin päivittäistiedotteessa osoitteessa http://poliisi.fi/poliisi/helsinki/home.nsf/PFBD/0713B05BCAEA1BBCC22578990028DCFC?opendocument kerrotaan seuraavasti:
"Maanantaina 23.5.2011 klo 07.30 aikaan ulkomaalaistaustaisen miehen kuljettama henkilöauto törmäsi suojatietä ylittämässä olleeseen jalankulkijaan Pitäjänmäentiellä Sulkapolun risteyksessä. Kuljettaja pakeni paikalta, mutta hänet tavoitettin pian tapahtuman jälkeen kotiosoitteestaan Espoosta. Jalankulkija loukkasi törmäyksessä vakavasti päänsä ja hänet kuljetettiin ambulanssilla Töölön sairaalaan."
Henkilöauto törmäsi jalankulkijaan
4
71
Vastaukset
- 15443HG776511
Vähän faktaa
Paikallislehtien mukaan jalankulkija meni punaista vasten, että ei mikään yksinkertainen juttu.- KillerDriller
Vihreällä valollahan saa ajaa päälle, eikö?
- 12
KillerDriller kirjoitti:
Vihreällä valollahan saa ajaa päälle, eikö?
Periaatteessa.
Tieliikennelaki lähtee siitä, että jokainen noudattaa liikennesääntöjä. Jos jalankulkija menee punaista päin ja jää auton alle, niin hän tietysti kantaa seuraukset ja tuomitaan oikeudessa.
Tahallaan päälle ajaminen on tietysti jo toinen juttu. - h54trfg
KillerDriller kirjoitti:
Vihreällä valollahan saa ajaa päälle, eikö?
Vihreällä valolla saa itse ajaa eteenpäin ja risteävän liikenteen tulee väistää tiettyjä poikkeuksia lukuunottamatta (esim. hälytysajo). Mitä ilmeisimmin tällaista poikkeusta ei tullut, joten kuljettaja ajoi eteenpäin niinkuin 100% ajotaitoisista ihmisistä olisi tehnyt. On täysin jonkun jalankulkijan oma moka, jos kävelee päin omia punaisiaan eteen niin, ettei kuljettaja ehdi jarruttaa.
Siis: Tapauksessa, jossa lain mukaan kuljettajalla oli oikeus edetä risteykseen, ja jalankulkijalla velvollisuus pysähtyä, ja jalankulkija tuli auton eteen niin äkisti ettei kuljettaja ehtinyt törmäystä estää, kuljettajalla oli "oikeus ajaa päälle". Hänellä kun oli täysi oikeus ja syy olettaa, että jalankulkija pysyttelee jalkakäytävällä/keskikorokkeella ja odottaa omia vihreitään.
Harvinaisen helppoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614178Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643408Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541777Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251634Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961413Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132919Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115817Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17780