Moikka, olemme mieheni kanssa harkinneet jo kauan koiran ottamista ja kyseinen rotu on osoittautunut hyvin kiinnostavaksi. Vaikka olemmekin rodusta lukeneet mahdollisimman paljon, mielestäni henkilökohtaiset kokeumukset rodusta kertovat enemmän. Siksi haluaisinkin vastauksia muutamiin kysymyksiini.
1. Miten tulee toimeen muiden koirien kanssa?
2. Onko miellyttämisen haluinen?
3. Kuinka terve rotu on?
4. Todellinen koko? Säkä paino?
5. mitä harrastuksia olisi hyvä harrastaa?
6. Uros vai narttu ensimmäiseksi koiraksi?
rhodesiankoirasta
2
70
Vastaukset
- oiuytg
eipäs olla niin ahdasmielisiä..
jos koiraan on valmis panostamaan tarpeeksi aikaa ja vaivaa niin kyllä vaativankin koiran voi ottaa ensimmäiseksi, minun ensimmäinen koirani oli pyreneittenmastiffi ja kyllä, tein virheitä, ei, koirani ei silti ollut ketään koskaan tappamassa, virheet korjattiin ja elämää jatkettiin.
koirakouluun toki kannattaa mennä, siellä saa vinkkejä ja koira saa tärkeitä kohtaamiskokemuksia :) - rhodesianridgeback
En ole ollut rodun parissa kauaa, mutta näin ekan koiran omistaneena voin jotain sentään kertoa :)
1. Riippuu niin koirasta. Olen kuullut / nähnyt rhodesiankoirauroksia, jotka eivät tule esim. puistossa toimeen muiden kuin narttujen kanssa. Ja sitten olen nähnyt uroksia, jotka tulevat toimeen kaikkien kanssa.
2. Jos vertaa vaikka palveluskoirarotua ja rhodesiankoiraa, niin ei ole :D Tekee mitä lystää milloin haluaa. Saa keksiä keinot esim. tokoiluun - ei kestä pitkiä toistoja, vaan tykkää lyhyistä toistoista.
3. Rodussa esiintyy dermoid sinusta, josta löydät tarkempaa tietoa kuukkelista. Muuten olen kuullut esim. allergioista. Oma koirani on ollut onneksi terve.
4. Muistaakseni rotumääritelmässä uroksen säkäkorkeus ei saanut ylittää 70 cm. Nartuthan on oleellisesti pienempiä. Paino on n. 30-50 kg.
5. Verijälki, juoksuharrastukset ovat hyviä harrastuksia. Myös agility ja toko, mikäli riittää neuvokkuutta ja intressiä harjoituttaa joskus hyvin omapäistä koiraa. Me ollaan tokoiltu ja harjoiteltu verijälkeä.
6. Omalla kohdallani olisin halunnut ehkä nartun ekaksi koiraksi, mutta niiden saaminen on mielestäni vaikeampaa.
Käy katsomassa rhodesiankoirayhdistyksen kotisivuja ja sieltä mm. foorumia. Itse löysin noista paikoista paljon infoa ennen koiran hankkimista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h302861Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062651Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv282365Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.491904Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141493- 321473
- 1771183
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1021183En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.711015- 29989