Sisäsiisti tai ei

essayellow

Heippa. Meillä on tämä shefer-pitbull-coctail-koira. Noin 3 vuotias. Se on melkosen vapaana pihassa ja tulee parvekkeelle, joka kiertää talon toista kerrosta. Yöt se nukkuu omassa lämpimässä kopissa.
Välillä, jostain oudosta syystä, se alkaa kakkia parvekkeelle. Me olemme aina aidanneet parvekkeen, jottei se pääse sinne ja sitten se unohtaa pahat tapansa ainakin joksikin aikaa.
Pentuna sitä on kohdeltu kaltoin. Ja kun se tuotiin meille, se teki tarpeensa olohuoneen nurkkaan. Joten sillä on jotenkin tämä ongelma jossain muodossa koko ajan.
Emme ymmärrä mitä tehdä, kun emme edes tiedä syytä tähän. Sillä on runsaasti tilaa tehdä tarpeensa luvallisiin paikkoihin.
Joku viisas, kerro mikä tepsii.

3

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • canis.familiaris

      Koira ei tee huvikseen mitää -ei edes kiusallaan. Kun koira oireilee se oireilee jostain jommalla kummalla päällään. Nyt oireilee sillä toisella ja jossain vaiheessa kummallakin, jos syyhyn ei paneuduta.

      Meillä päin tuota kutsutaan protestipaskaksi. Herää kysymys siitä, että huomioidaanko koiraa sisällä. Saako koira viettää myös aikaa ihmisten seurassa? Jos niin on myös mahdollista, että koira pelkää jotain ulkona. Tämä pelko voi olla hetkettäistä/ajoittaista, mutta riittää aiheuttamaan koirassa levottomuutta... "Pentuna sitä on kohdeltu kaltoin"..

      Kannatta aina miettiä miksi. Läjä ei aina ole vain läjä ja korjausta vailla.
      Sijainti ja poikkeavuus voi kertoa koiran oireesta.

    • essayellow

      Hei ja kiitos. Oli hyvä saada lukea viestisi. Ja kun sitä tyttöä katselen niin arvelen, että se tosiaan pelkää jotain. Ja ei kerta-kaikkiaan uskalla lähteä parvekkeelta. Tai toisaalta tulla parvekkeelle. Niin, että se pelottava alue on jossain meidän yläpihan vaiheilla.
      Talomme on metsän keskellä ja jos se pelkää jotain petoa siellä metsässä, siihen emme voi vaikuttaa.
      Enkä oikein usko että joku asia sen pentu-ajoilta voisi siellä pelottaa. - - - Tutkitaan asiaa.
      Kutenkin se on levollinen kun me olemme paikalla, varsinkin kun isäntä on lähellä.
      Mutta kyllä minua keljutta katsella kuinka se on selvästi hämmentynyt.

    • canis.familiaris

      Eikö pelko perustu tuntemattomaan? Tuo voi hyvin olla vain sitä, että on liikkaa/ alaa ja eikä ole tottunut olemaan yksin noin isolla alueella. (aika ja totuttaminen)

      Minun entinen rotikka oli isokokoinen ja vahvaluontoinen, mutta pelkasi pimeää metsää iltaisin. Ei viihtynyt, jos soutui yksin olemaan ulkona. Ei edes seurassa.

      Ei kannata ressata turhaa koiraa yksin ulkonaololla jos ei ole pakko. Aika kyllä totuttaa koiran, jos se tehdään paloissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2513
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      98
      1020
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      774
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe