Olen ajatellut lähteä loppuvuodessa USA:han kahdeksi viikoksi Disneylandiaan ja muihin kohteisiin, eli mikä majoituksen suosittelette? Orlandossa vaiko naapurivaltiossa? Itse toivoisin vuokra-asuntoa kun olen ruoka-allergikko ja tekisin omat ateriat. Ystäväni ehdotti että majoittuisimme aluksi Nykissä mut minua vähän arveluttaa.. Kokemuksia? Ehdotuksia jne?..
Suosituksia?
2
146
Vastaukset
- matkaan käy
Orlando on kaupunki, Florida osavaltio.
Mikäli aiotte käydä Orlandon huvipuistoissa useampanakin päivänä, kannattaa majittua lähimailla; orlando, Kissimmee jne., jottei matkoihin mene liian kauan. Auron vuokraus on käytännössä pakollinen, jos aikoo muutakin tehdä kun käydä huvipuistoista (niihin on keskeisimmiltä alueilta bussikuljetuksia, netistä esim. hotellien sivuilta kannattaa katsoa lisätietoja).
Reissuun voi toki yhdistää New Yorkin-visiitin. Kaupunki on iso ja mielenkiintoinen (ja turvallinen, jos se arveluttaa), kannattaa varata useampi päivä tai vaikka puolet matkasta. - Tommi-----
Orlandossa on useita edullisia ja hyvätasoisia motelleja, jotka vuokraavat keittiöllistä huonetta todella budjettihintaan. Ei tarvitse edes varata etukäteen. Hinnat on luokkaa 260e/vk.
Orlando on muutenkin hieno kaupunki, tekemistä riittää. Disney, Universal Studios, jne. Vuokra-auto alle ja kohti Kennedyn avaruuskeskusta, sitten kohti Miami Beachia ja eteläkärkeä... Tai Nyciin: reitti Atlantan ja Washingtonin kautta. Ajaminen USA:ssa on helppoa kunhan välttää ruuhka-aikoja. Interstatet (moottoritiet) ovat nopeita ja navigaattorit pitävät kutinsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 371629
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510