Onko Roomassa minkäänlaista turistikorttia, millä voi matkustella edullisesti kaupungin alueella? Mistä voi ostaa ja paljonko maksaa? Onko taksikyyti kallista? tulemme myöhällä Ryanairin lennolta ja pitäisi löytää myös järkevällä sijainnilla oleva majapaikka. Ei luksusta, mutta paikka nukkumiseen ja peseytymiseen. Kerrotko kokemuksiasi.
Rooma passi
8
3881
Vastaukset
- lentokentältä
Viimeinen Atral bussi lähtee Ciampinosta Terminille kello 23.45 joten ehditte jos Ryan Air on ajoissa ja Ryan Air on aina ajoissa, se tiedetään.
Yks suunta 3,9 ja edestakainen lippu 6.90. Ciampinon lentokenttä on pieni ja lentokoneet rullaa melkein lentoaseman seinään ja siitä on muutama askel lentoaseman läpi. Siinä heti sitten onkin bussit. Siinä menee korkeintaan 5-10 minuutia siirtyä lentokoneesta bussiin. Lipun voi ostaa joko lentoasemalta tai bussista. Isommista matkalaukuista otetaan maksu.
Taksi maksaa kiinteän 30 e kaupunginmuurin sisäpuolelle.
Yleiset kulkuvälineet kapungilla ottaa 1 euro kertamatkasta, 4 euroa vuorokausilippu, 11 euroa kolmen vuorokauden lippu ja 16 euroa viikonlippu.
Keskikaupungilla on parasta liikkua kävellen.
Täältä löytyy erilaisia liippuvaihoehtoja:
http://www.atral-lazio.com/index.php?lang=en - saavu jälleen Roomaa
Kerrtotko jonkin bussireitin varrella olevan edullisen hotellin, missä voi nukkua pari yötä ja peseytyä. Luksusta emme tavoittele. Kolme yötä halvemmissa hotelleissa näyttää maksavan alle 200 e, mutta ei tiedä, miten sinne pääsee busseilla.
- diocleziano
Ei se bussi pysähdy matkalla, vasta päätepysäkillä Via Marsalla, Terminin edustalla. Siinä on heti vaikka millä mitalla halpoja hotelleja ja B&B paikkoja. Oma ehdotukseni on kuitenkin Diocleziano B&B, Via Gaeta 79. Huom! Via Gaeta 71 sijaitsee samanniminen hotelli. B&B sijaitsee mukavasti hieman sivukadulla ja kuitenkin siitä on helppo lähteä kaupungille ja siitä ympäristöstä löytyy kaikki mitä tarvitsette. Erittäin hyvä supermarketti Spar, Piazza Indipendenzalta pääsee sisään ja ulos via Gaetan puolelle. Halpoja mukavia ravintoloita ja kahviloita löytyy mielin määrin ja bankomaatteja joka kadun kulmassa. Ja mikä parasta, B&B sijaitsee entisen Dioclezinanon kulpylän raunioissa, ihan kansallismuseon kyljessä johon kuuluu myös iso entinen luostari ja sen ihana sisäpihakin. Käykää ihmeessä katsomassa ja nauttikaa.
http://www.google.se/search?hl=sv&client=firefox-a&hs=yp&rls=org.mozilla:sv-SE:official&q=Diocleziano B&B&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&biw=899&bih=405&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=iw#q=Diocleziano B&B&hl=sv&client=firefox-a&hs=BZV&rls=org.mozilla:sv-SE:official&prmd=ivns&ei=IfzdTY_VJInz-gbusOTxCQ&start=0&sa=N&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=fc3c8a78d91c6466&biw=899&bih=405
Alappas tutkia kartaa jo ennen matkaa, se kannattaa. - diocleziano
Sitten tämä jo aikaisemmin mainostettu:
Casa per ferie Santa Lucia Filippini i Roma
Via delle Botteghe Oscure 42
ITA-00186 Roma
Tel.: 39 066 79 16 12
Huom! Erittäin hyvällä paikalla, hyvät kahdenhengen huoneet, halvimmasta päästä Roomassa mutta tämä on hospitsi ja sen omistaa ja huoltaa nunnat joten tiloissa ei saa käyttää alkoholia eikä tupakoida. Muuten aivan loistava vaihtoehto hotellille. Eikun soittamaan!
Täältä löytyy halpoja yöpymisiä:
http://www.hotel-ami.de/suche.php?radius=10&ap=r_12.4776363373_41.8905215801_Roma&sprache=SWE&typ=C&fuehrer=h
- Scipione
Löytyy turistikortti Roma Pass, joka maksaa 25 euroa. Sillä saa liikkua kolme päivää vapaasti julkisilla ja sillä pääsee kahteen museoon tai arkeologiseen paikkaan ilmaiseksi ja muihin saattaa saada alennuksia. Vatikaanin museo ei sisälly tosin tarjontaan, mutta Colosseum ja Forum Romanum lasketaan yhdeksi ja Colosseumille pääsee omaa lyhyempää jonoa pitkin sisään. Normaalihintaiset pääsyliput passin kattamiin paikkoihin ovat tyypillisesti hieman yli kymmenen euroa, joten jos molemmat museokohteet käyttää, sillä saa kolmen päivän matkalipun kaupan päälle. Jos muut kuin Colosseum ja Vatikaanin museo (jos nekään) eivät kiinnosta, niin turha hankinta.
- Guran
Roma Pass maksoi 30 euroa keväällä 2012. Kortti on voimassa museoihin 3 kalenteripäivää (aktivoitiin Colosseumilla su-iltapäivällä, ei enää voimassa ke-aamupäivästä, kuten ohjevihko kertookin) mutta metrossa vielä toimi ke-aamupäivästä, eli alle 72 tuntia aktivoinnista.
Kannattaa hankkia, Museot, myös linnoitus Vatikaanin lähellä ilmaiseksi (2) tai alennuksella. Voi hypätä metroon, bussiin tai ratikkaan, jos ei halua kävellä. - sipi
Onko Roomassa 7 vrk:n Roma Pass´ia?
- googlella tietoa!!
www.romapass.it/?l=en - EI
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko821609- 401259
En malta odottaa mies että tulet minuun
Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu87956Siltojen varjoissa
Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja200917- 53845
- 61842
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon20830- 37779
Vanhemmalle naiselle
Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.54774- 33759