Tein testin puolentoista tunnin pidätteleyn jälkeen. Ruutuun tuli ei raskaana teksti.
Päätin avata puikon. Toisessa liuskassa on vahva viiva ja vähän ajan kuluttua siihen ilmestyi todella haalea viiva (liuska, jossa kiinnitysreiät ovat lähekkäin). Toiseen liukaan oli ilmestynyt puoliksi tumma ja puoliksi haalea viiva. Nyt ajan kuluessa tähän toiseen liuskaan on ilmestynyt todella todella haalea viiva. Olisikohan viivanpaikka?
Pitänee tehdä uusi testi. Kumma, kun testiajan jälkeen ilmestyy haamuviiva vissiinkin siihen kontrolliliuskaan ja toiseen myös.
Päätin avata puikon. Toisessa liuskassa on vahva viiva ja vähän ajan kuluttua siihen ilmestyi todella haalea viiva (liuska, jossa kiinnitysreiät ovat lähekkäin). Toiseen liukaan oli ilmestynyt puoliksi tumma ja puoliksi haalea viiva. Nyt ajan kuluessa tähän toiseen liuskaan on ilmestynyt todella todella haalea viiva. Olisikohan viivanpaikka?
Pitänee tehdä uusi testi. Kumma, kun testiajan jälkeen ilmestyy haamuviiva vissiinkin siihen kontrolliliuskaan ja toiseen myös.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Suosittelen tekemään uudestaan ja mieluummin jollain toisella merkillä. Itellä clear bluesta huonoja kokemuksia. Näyttivät plussaa vaikka raskaan en ollut!
Kiitos vastauksestasi! :)
Typeräähän se on mennä nuita testejä avamaan, mutta kun sitä niin toivoo olevansa raskaana, niin ei tahdo uskoa negatiivista tulosta, ellei itse niitä viivoja näe.
Ja sitten taas liuskatestien viivan paikkoja tiirailee, että onko tuo nyt plussa vai ei. Ainakin rfsun testit antavat sen 30min aikana minulle viivanpaikkaa kontrolliviivan lisäksi. Tulee esiin yleensä 15-20min odottelun jälkeen testiajan aloituksesta. Yrittääköhän firma sillä saada lisää myyntiä, että testiajan näkymisen aikana ilmestyy aina haamuviiva... Ja naiset ryntää vauvakuumeisina ostamaan uutta pakettia. Itse olen ainakin sortunut siihen.
Onko muilla kokemuksia näistä rfsun haamuviivoista testiajan sisällä?
Hei!!
Minäki oon ihan hillittömässä jännityksessä testin tuloksesta tällä hetkellä... Oon tehny First Signal testejä aiemmin 2 ja kummallakin kertaa ne oli ihan selkeen negatiivisia (mulla oli sitte menkat myöhässä) ja sillon kyllä vähä harmaisi...
Nyt oon koko alkuviikon miettiny, että vitsi jos nei alakkaa nyt ollenkaa, mulla on ollu joitaki oireentapasia viime viikkoina tai sellasii mitkä periaatteessa vois kuulua menkkoihinki tai ovulaatioon mutta mulla ei aiemmi oo ollu tällasta.. rinnat aristaa ja on ehkä hieman turvonnu. (ainaki mies kommentoi niitä :D ) Oon myöski ollu ihan hirveen pahantuulinen, kireä, sillee et ihan joka päivä pinna kireellä (ja sen on huomannu muutki ku oma mies) ja itkeny joka päivä ainaki kerran iliman syytä (ressiä maybe) ja sit oon ollu tosi tukkonen aamuöisin (voi johtua siitepölystä) plus ihan kaamee turvotus (ehkä ruokavalio...;))
No joka tapauksessa aattelin että maltan maltan ja ootan vaikka yhen päivän menkkojen jäämisestä, mutta tää oli ihan ehoton päivä mulle, en voinu oottaa huomisee vaan tein nyt menkkojen ekasta myöhästymisestä eli se on kp35 ja tää testi... On nii kihelmöivää yrittää tulkita sitä..!!! Ku se näytti alkuu että ei taaskaa mitää, mutta sitte tapahtu jotai ennennäkemätöntä parin minuutin sisää, siihen tuli ihan tosi, korostan TOSI haalee viiva..mutta silti sellanen että erotti helposti vaaleesta taustasta tiirailemattaki ja oli sellanen hennon hennon vaalee violetti. Mua piinaa!!! En tiä mitä siitä pitäis päätellä.. ei kait mun auta ku oottaa muutama päivä lisää ja tehä sit uuestaa? Mutta kun en haluais oottaa vaan saaha jo tietää ;) ja pelkään että jouvun pettymää.. Haluaisin nii kovasti uskoo tohon olemattoman hauraaseen viiruun mutta tietääkö joku onko tää First Signal kui luotettava haamun suhtee? Mulle tätä testiä on suositeltu apteekeissa joka kerta. En kestä... ku haluaisin jo illalla kertoo miehelle että meille tulee vauva jos kaikki hyvin menee... :)
Kerros ap miten sulle käy sit..... peukut ylös!
Heips! Vastailin aiemmin tohon clear blue hommeliin. Mulla ei siis ole mistään muusta ikinä tullu haamua jos en ole ollut raskaana ja luulin ettei se ole edes mahdollista. Clear bluen kanssa ainakin on. Parille kaverille käyny samanlailla.
Mulla on kaksi lasta ja en ole sellaista sorttia että tulen raskaaksi helposti joten voitte uskoo kuinka paljon testejä on tullut tehtyä :D Muista testeistä siis aina ollut selkeä nega jos ei raskaana ole ollut.. Minkälainen testi se First Signal on? Oliko se kasetti testi?
Mut tsemppiä kovasti teille. Kertokaa miten kävi :) Toivoisin ite olevani samassa tilanteessa mutta mies jarruttelee kolmannen suhteen..
Kiitos. :) Joo tuo first signal oli sellanen kasetti n.4€, mihin tuli violetihtavat viivat..tai siis viiva. aikasemmin mulle. Mutta nyt ku tosiaa kolmannen kerran kokeilin sitä ku menkat jäi pois niin tuli se haamu ja kävin silti apteekissa hakee uuden, oli pienempi apteekki ni siel ei mun harmikseni ollu näitä tuttuja mutta melkee samanlainen testi Apteekin raskaustesti. Sen voi kastaa suoraa pissasuihkuu. Ei tartte pipetoija niinku tolla FS:llä. Musta se vaan olis jännempää ku siinä tuloksessa menis pitempää ilmaantua.. ;) Näissä on kyse ihan muutamista minuuteista. Ja apteekissa kyllä se nainen sano mulle että oon todennäkösesti raskaana kun siinä haamussa oli väriäkin ja musta tuntu siinä paikassa että nyt rupes huimaa... :) Tuntuu nii ihanalta.. toivon vaa et kaikki menis loppuu... Mullakin on heikkoo saada lapsia ja aiemmin ku on menkat vaan alkanu oon ajatellu että niimpä tietenki mutta salaa toivonu että joskus elämässä ois oma lapsi. Ne kaks aiempaa negatiivista myöhästyneistä menkoista oli isoja pettymyksiä.. En vielä uskalla toivoa yhtään mitään....... ja silti oon niin ilonen ja onnellinen ollu nyt 3.tta päivää.
Kerroin illalla miehelle ku en voinu pitää sitä tietoo sisälläni vaikka kaikki tuntuuki vielä tosi epävarmalta... jännitti kamalasti miten se reagoi ja sit ku sanoin niin halattiin vaan pitkää ja vähä itkastiin. se oli niin onnellinen hetki.. Nyt me ootetaan viel ainaki huomen aamuun ku tehään uus testi et ollaa molemmat kotona sillon yhtä aikaa. Minusta vaan tuntuu että voiko se viiva olla yhtää sen tummempi muutaman päivän päähän? Haluaisin nähä selkeen viivan vaikka apteekissakin sanottii että ei niitä haamujakaan turhaan tule, jos on vähä väriä. Haluan tosissaan uskoa niin...!!
Kulus tää perjantaipäivä äkkiä.......ü
Kyllä mä uskon että raskaana olet! Mä taisin tehä toisessa raskaudessa ekan testin just sillä FS:llä ja sain tosi hailakan haamun. Seuraavana päivä oli jo selvästi tummempi. Tein varmaan viis testiä vielä sen haamun jälkeen :D
Mutta olis kiva kuulla miten sen toisen testin kanssa käy :)
Olen käyttänyt kyseistä raskaustestiä ja plussaa näytti 3 viikkoa ja olinkin raskaana, kunnes selvis että oli kohdun ulkoinen ja olen sitä jatkossakin käyttänyt. hyvä on
Aamulla vähän jänskätti mutta tuli sit ihan selkee viiva vaikkei niin tumma ku kontrolli mutta kuitenki ihan selkee ja tää on ihan tajuton tää fiilis..!! koko ajan mielessä kaikkee ja onnesta soikee.... ku menis nyt kaikki hyvin. Onnellisia ollaan niin hirviästi!! :) ihanaa..mieletöntä.........................
Hmm..
Mulle tuli kans eka kahteen eri liuskatestiin haamut, sit tein digin joka sanoi että ei raskaana. Avasin sen testin ja sisällä olevissa liuskoissa oli kaksi viivaa. Toinen viiva tosin haalee,mutta erotti sen paljaalla silmällä hyvin.
En tiedä sitten oliko testi susi, oliko hcg:tä vain vähän että se ei pystynyt laittamaan tekstiä "raskaana"..mutta fiilikset jäi, että sama ostella halvempia liuskoja ja tulkita itse....
Ei se tuo digitaalinenkaan sentään mikään jumala ole...
Kuullut tä'ssä melkosesti juttuja joissa se on sanonut "ei raskaana" mutta osottautunut sitten myöhemmin että raskaana ollaan.
^^ Onnea sinne kovasti :))
Itse toivon kanssa saavani pian "OIKEAN" plussan!!!!
Onnittelut plussasta ja mukavaa odotusta! :)
Kiitos teille! :) Pitäis päästä äkkiä neuvolaan että pääsis jonkunlaisee mielenrauhaa kuitenkin... Ihana elämä. Ja meille kävi muuten just niin että melkeen puoli vuotta kerettiin ootella plussaa ennen ku tärppäs ja just sillon kun me se "unohettiin" ja suunniteltiin tulevaisuuden varalle ihan kaikkea muuta...:) Ei haittais yhtää perua niitä muita suunnitelmia..tai oikeestaan ne vaan siirtyy jos tää odotus menee hyvin. Jos jos jos... ärsyttääkin välillä että eikö sitä vois enempi luottaa että kaikki MENEE hyvin ja meitä on ens vuoden alus 3. pitää opetella.. :)
Mutta kiitos ja toivottavasti kuulen pian teänki vauva-uutisia! Pitäkää ajantasalla.! Aurinkoa alkavaan viikkoon!