Uusavuttomuus

Kokemusia sinänsä

Kuinka moni on kokenut, että aivan itsellinen pärjäävä ihminen muuttuu uusavuttomaksi matkalla.

Se, että ei osaa kieltä yhtä hyvin kun toinen oikeuttaa siihen, että ei tarvitse lukea karttoja, ei tarvitse tehdä päätöksiä, vaikeaa jopa päättää mitä joisi kun suuren harkinnan jälkeen saadaan päätettyä se paikka johon istuttaisiin hetkeksi.

Kurjinta mielestäni tässä on se että "holhoojan" asemaan joutunut ihminen saa syytteen myös huonosta ilmasta ja siitä että valitsi pitemmän kävelyreitin kohdasta, jossa ei ole itsekkään koskaan ollut.

Tästä olen oppinut, että valitsen nykyään matkaseurani todella tarkkaan.

Kertokaa muut kokemuksistanne.

3

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En ole

      havainnut. Vaan minäpä reissaankin ominpäin, ihan itsekseni :)

      • Kimpassa ja yksin

        Joo oma seura paras matkakumppani.

        Toisaalta on kiva matkustaa myös jonkun muun seurassa. Minä olen tehnyt monta ns. ensimmäista ja viimeistä matkaa. Vain muutama on jäänyt joiden kanssa matkustan edelleen.


    • Hauskaa matkalla

      Olen huomannut. Minun käsketään sanoa ja kysyä 'siltä' asioita, joita kukaan ei itse sanoisi tai kysyisi, mutta sensuuri katoaa. Sitten kielitaidoton voi aloittaa vitsin, jota ei voi kääntää, muttaa antaa jatkamisen minun tehtäväkseni kun hän jo nauraa itsekseen ja ulkomaalaiset odottaa minulta räväkkää tulkkausta.

      Olen kyllä oppinut panemaan järjestykseen nämä kielipuolet ja onneksi kaikki kielitaidottomatkaan ei tuollaisia ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      79
      1954
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1683
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      148
      1250
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      225
      697
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      656
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      56
      590
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      193
      557
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      472
    Aihe