Hei!
Oletteko missään vaiheessa saaneet roskapostia oikein "roppakaupalla"?
Jos olette niin minkälaisilta lähettäjiltä? Kuinka olette toimineet?
Olen saanut erilaisia mainos, kilpailu ja muita vähän oudompiakin viestejä noin
viikon. Menevät suoraan roskapostiin, mutta kuitenkin, outoa ja inhottavaa!
Kerrotko jos sinulla on vastaavia kokemuksia, olisin kiitollinen.
Oletteko missään vaiheessa saaneet roskapostia oikein "roppakaupalla"?
Jos olette niin minkälaisilta lähettäjiltä? Kuinka olette toimineet?
Olen saanut erilaisia mainos, kilpailu ja muita vähän oudompiakin viestejä noin
viikon. Menevät suoraan roskapostiin, mutta kuitenkin, outoa ja inhottavaa!
Kerrotko jos sinulla on vastaavia kokemuksia, olisin kiitollinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
En saa koskaan ainuttakaan roskapostia.
Onnekseni.
Nojoo.
Ei mulle yleensä kovin paljoa roskapostia tule, harvakseen. Riippuu, mine antaa osoitteensa ja millaiset suodatukset on.
Itellä roskapostina tämän suoli24 meili. Sitä aina laittelen osoksi, jos osallistun johonkin kilpailuun tms tarpeettomaan. Tärkeämpiä asioita varten muutama muu, nimellä oleva lodju. Joitten osoitteita ei jaella miten sattuu, eikä servereitä murreta päntiönään.
Mutta pakko kai kertoa. Mulla kai jonkinlainen ennätys roskapostien määrässä. Kaikki maapallon Viagra- kauppiaat ja huuhaa Nigerialaiskirjeitten lähettäjät löysivät kaiketi sen.
Se oli joskus kymmenkunta vuotta sitten, kun sen perustin. Mulla oli silloin oma domeini, siinä sitten sätit ja meilit jne. Ja kun en nyt niin erikoisen kokenut ollut, jäi jotenkin roskapostifiltterien asentaminen vähän niinkuin tekemättä.
Käytin sitä aikani, mutta sitten tuli muuta ja unohdin koko meilin, sekä tietenkin hallinnointiin tarvittavat salasanat muutamaksi vuodeksi.
Noh, löysin sitten salasana ja vilkaisin, onko tullut mitään kiinnostavaa.
Joopajoo yli 80 000 kummallista erektiolääkemainosta ja muuta kiintoisaa luettavaa. Lopetin sen domainin samoin tein.
=DW=
Kerran erehdyin osallistumaan johonkin kyselyyn/arvontaan ja sen jälkeen alkoi roskapostia tulvia. Pikalainatarjouksia, (melkein) voittanut jonkin palkinnon, Nokian (vanha) puhelin vain postikuluilla ym. Merkitsemällä ne roskapostiksi pysyi saapuneet kansio jonkin aikaa niistä puhtaana, mutta taas niitä tulee.
Oppia ikä kaikki.
Helppoa kuin heinänteko Hotmailissa. Hotmail heittää ne roskapostien joukkoon ja sitten vain klikkaan ruutua "valitse" ja se valitsee kaikki viestit poistettavaksi ja sitten vain klikkaan että poista ja sinne meni roskikseen.
En koskaan osallistu mihinkään mainokseen yms. tietäen että tulee helposti roskapostia. Olipa kuinkas välkkyviä tai videokatseluja uutisissa, kärsivällisyys palkitaan.
Ota käyttöön ilmainen MailWasher ohjelma.
Ohjelmalla ei voi lukea posteja mutta voit valita mitkä postit otat vastaan
ja mitkä menee suoraan bittitaivaaseen.
Ohjelman saa täältä: http://www.mailwasher.net/
Ohjeita kuvin ja sanoin: http://www.verkkopedagogi.net/index.php?option=com_content&view=article&id=22&Itemid=29&showall=1
Aloittaja kiittää vastauksistanne ja tuosta ohjeesta yllä. Kiitos!