Pika kysymys auttakaa :)

linjan vaihto.

Hain TTY:lle lukemaan tietotekniikkaa ja luulen että pääsen sinne paperivalinnassa. Jos pääsen niin ongelma on kun itse tietotekniikka ei minua kiinnosta vaan joku muu linja TTY:llä. Hain kuitenki tietotekniikkaan koska ajattelin että sinne on helppo päästä ja voin sitten vaihtaa linjaa ensimmäisen vuoden jälkeen. Onnistuuko? Olen ajatellut matikan opettajaa ja käsittääkseni sellainen onnistuu teknillisessä korkeakoulussakin. Mikä linja tällöin valitaan? Tai sitten tuta tai materiaalitekniikka.
Millainen tuo ensimmäinen vuosi koulussa on? Onko paljon samoja aineita kaikilla eikä niinkään erikoistuta vielä omaan linjaan. Olen nimittäin ihan käsi tietokonejutuissa. Voinko tehdä niin että valitsen pelkkää matikkaa, kemiaa, fysiikkaa enkä niitä tietsikka juttuja paljoakaan ja vaihan sitten linjaa vuoden päästä tai haen vaikka lukemaan sitä matikkaa. Haluisin niin kovasti matikan opettajaksi mutta tyhmä kun olin niin hain TTY:lle vain enkä lainkaan lukemaan matikkaa.
Työllistymisestä vielä. Miten diplomi-insinöörit työllistyy? Millä linjalla paras työnäkymä? Se vähän pelottaa jos lues 5 vuotta työttömäksi. Esim mitä materiaalitekniikan inssit tekee?
Kaikki ketkä tietää näistä jutuista, varsinkin linjan vaihdoista niin vastatkaa, olkaa kilttejä. Olen meinaa ihan hukassa :)

2

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • otateekkariii

      En tiedä onko mun vastauksesta mitään hyötyä, koska opiskelen TKK:lla, mutta ainakaan meillä ei suoraan vaihto onnistu, vaan normaaleihin pääsykokeisiin on mentävä sisäistenKIN siirtyjien. Eli kannattaa heti ekalla kerralla valita se kiinnostava linja ;)

    • tampereelta nääs

      Moi,

      TTY:llä vaihto ei suoraan onnistu kovin helposti(koulutusohjelmissa on kyllä eroja, mutta pääsääntöisesti pitää olla melko kova keskiarvo ja monta opintopistettä suoritettuna, että pystyy vaihtamaan ilman pääsykokeita) Kuitenkin, ensimmäinen vuosi on hyvin samanlainenn kaikissa koulutusohjelmissa TTY:llä, ja opinnot kyllä saa hyväksyttyä sitten toiseen koulutusohjelmaan, kunhan siirto on onnistunut. Pääsykokeetkin ovat monien mukaan huomttavasti helpommat kun on vuoden opiskellut TTY:llä, sillä ensimmäsenä vuotena yli puolet opinnoista on matikkaa, fysiikkaa ja kemiaa... TTY:llä tuo koulutusohjelma, johon haluat on Teknis-luonnontieteellinen, ja siellä matemaattisten aineiden opettajan linja (vai mikä se nyt oli...), eli juuri etsimäsi linja kyllä löytyy!

      Ja DI:t työllistyy hyvin, tällä hetkellä taitaa TTY:llä olla niin, että 95% valmistuneista työllistyy alle vuodessa valmistumisesta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2458
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      58
      2216
    3. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      42
      1946
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      210
      1728
    5. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1650
    6. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      20
      1570
    7. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      88
      1430
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      15
      1419
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      11
      1352
    10. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1344
    Aihe