Persujen alamäki alkoi eilen.
Eduskunnassa Soini persuineen oli täyttä persettä.
Soinilistit pääsevät kyllä lööppeihin, mutta sillä ei suomalaisten asioita saada eteenpäin.
Tukipaketit ym. mitä tilalle?
EU hajoaa, mitä tilalle?
Mitä tilalle, jos asiat annetaan mennä päin persusta.
Miksi persukset eivät käytä vaalivoittoaan esimerkiksi kyseenalaistamalla edellisen hallituksen aikana kasvatettuja tuloeroja, sekä köyhyyden lisääntymistä.
Soini kadehtii Arhinmäkeä, kun hänellä on selkärankaa lähteä lähteä puolustamaan köyhiä porvarien hallitukseen, soinimalla ei mitään saada paremmaksi.
Persujen sivustahuutelijoiden rooleihin sopii takki kuin takki.
Medialle soinilistit oppositiossa on voitto, saadaan hyviä lööppejä kuten tähänkin saakka, ei tarvitse oikeesti kirjoittaa asiaa ja kansa saa huvinsa, sekä media tuloja.
Soinilisti
9
<50
Vastaukset
- lööppilän ilo
Soinista ei tullut Audi miestä.
Kaikki persukset sopii turistibussiin (o_o)
Soini ei ole laihduttanut tarpeeksi, örinä ja kumina lähtee syvältä vatsan perukoilta, tarvitaan rintavaa ryhtiä ja sitä löytyy esimerkiksi Arhinmäeltä;))
Jos persustaa niin tänne vaan ei haittaa vaikka vit-----a - norskit euroon heti
Norjalla menee tosi huonosti kun se ei ole eussa eikä eurossa Tyhmiä kun eivät tue kreikkaa tai muita rahansa pelanneita valtioita. Norjaa pitää rankaista jos vain pystyisi....
- Typerille tietoa
Norjalla on Öljy rahaa millä voi mällätä omaan tahtiin, Suomi joutuu tanssimaan muitten tahtiin.
Kyllä Norjakin maksaa, mutta paljonko hae itse koska näytät olevan niin etevä. - Hohhoijakkaa
Perussuomalaisilla on vain ylämäkeä!
- kake maalta
10 ja ministerin paikka Herra Hakkaraiselle.Ainut kansanedustaja ,joka uskaltaa aidosti omalla tavalla ottaa kantaa maahanmuuttoasioihin.Politiikka on taitolaji,mutta Hakkarainen pesee mennentullen kabinettien liituraita pölyypäät.Hakkarainen on aito metsienmies,ei kumartele turhia.
- hoijakkaa
Hakkarainen hoitaa siis vain maahanmuuttoasioita?
Aito metsämies pitäisi keskittyä siihen mitä osaa eli sahan pyörittämiseen. 10
Politiikka on taitolaji millä ensisijaisesti pitäisi panna ahneet kuriin ja ohjata rahat kansalaisten parhaaksi, eikä harvojen kuten herrojen herkutteluun.
En ole kuulutkaan, että persuksilla voi laskea ylämäkeä zzzz tai tietysti jos happoja tulee peräpäästä niin runsaasti että työntövoimaa riittää. - Soinilismi
Soinilismi taitaa olla harhaoppia joka purkautuu pahaolon tunteen kautta.
- vasen isku
Arhinmäki vastusti portugali pakettia, asia on hänen osaltaan loppuunkäsitelty.
Mahtaa soinilisteja vituttaa, jos vassut menevät hallitukseen.
Hakkarainen sai huomautuksen, sillä lailla suomalaisten asioita hoidetaan. - oppositiossa
Persus-soinistit äänestivät Arhinmäen ehdotusta, mahtaa vituttaa ja olla samaa mieltä Vasemmistoliittolaisten kanssa.
........................................
Portugalin lainatakauksien puolesta äänestivät kokoomus, SDP, RKP, Kristillisdemokraatit, vihreät ja valtaosin keskustan kansanedustajat. Keskustan kansanedustajista kolme, Lasse Hautala, Antti Pirttilahti ja Antti Rantakangas äänestivät tyhjää.
Vasemmistoliitto ja perussuomalaiset äänestivät lainatakausta vastaan, mutta neljä perussuomalaisten kansanedustajaa äänesti tyhjää. He olivat Kimmo Kivelä, Jari Lindström, Anne Louhelainen ja Kaj Turunen.
Paketin esitteli tiistaina eduskunnalle toimitusministeristön valtiovarainministeri Jyrki Katainen (kok.). Eduskuntapuolueista vasemmistoliitto ja perussuomalaiset asettuivat tukea vastaan.
Portugalin tukipaketti koostuu luotoista, joiden yhteissumma on noin 78 miljardia euroa. Paketin ovat koonneet Kansainvälinen valuuttarahasto IMF ja EU.
Suomen osuus lainatakauksista ja järjestelmään kuuluvasta ylitakauksesta on noin miljardi euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614192Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653423Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541785Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251640Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961417Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132923Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235855en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115822Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17785