G astran jarrukenkien vaihto

Eli tuollainen -03 1.6 8-tappi astra kakkosautona ja nyt inssi sanoi että on takapäässä liiaksi heittoa jarruissa.Tässä kun loma alkoi juuri meinasin että jos itse tuolle jotain tekisi.
Tyhmä kysymys kuuluukin että onkohan tuo ihan kenkien vaihdolla hoidettavissa oleva vai pitäisikö jotain jarruventtiiliäkin katsoa tykö? Ja onnistuukohan tuo ilman mitään spesiaalityökaluja?

Niin ja kyllä , köyhä duunari kulkee vaan vanhalla astralla tai uudella farkku kialla. Isileasingkuskit voivat aukoa päätään keskenään sitten shellin pihassa sadekeleillä kun saa auton oikein sutaisemaankin paremmin.
32946
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"onkohan tuo ihan kenkien vaihdolla hoidettavissa oleva vai pitäisikö jotain jarruventtiiliäkin katsoa tykö? Ja onnistuukohan tuo ilman mitään spesiaalityökaluja?"


Koska haluan mahdollisimman harvoin joutua samoja paikkoja aukomaan niin yksi syksy kun minulle kävi samoin kuin "atraalimatkaaja" , ostin ja asensin kaikki jarrukilpiä, kenkiä, jousia ja muita tarvikkeita myöten uusiksi. Ventiileihin ei tarvitse,,, enkä tiedä voiko niille edes mitää säätöjä tehdä ja erikois työkalujakaan en tarvinnut.

Luultavasti se automaattisesti jarruja säätävä vipstaagi on useimmiten vain kaiken epätasaisesti ottavan takana - se pitää sitten hyvin herkäksi sitten pyöritellä ja rasvailla.

Jos jarrurumpu ei naputtelemallakaan lähde irti niin irroita jarrukilvessä oleva kumitulppa ja työnnä ruuvimeisseli reijästä, yritä vääntää seisontajarrunvipua jarrukengästä poispäin. Toivottavasti kaikki käy hyvin.

Äänestä

Tuo saattaisi tosiaan mennä rummun avaamalla ja herkistämällä se autom.säädin vipu, mutta vaihda kuitenkin jarrukengät ja uudet rummut kummallekin puolelle, niin saat huolettumia kilsoja pitkäksi aikaa, mitään ihmeellisiä työkaluja ei tarvita, laita puoli kerrallaan, niin voit katsoa mallia toiselta puolelta jos tulee ongelmaa kasauksen kanssa, ainiin, jos haluat "hifistellä" laita myös jarrusylinteritkin, tietty sitteen tarviit kaverin kun ilmaat jarrut, no samalla voi vaihtaa jarrunesteetkin, koska kannattaa ilmata myös etupää.

Äänestä

F-Astra joskus hylkyyn takajarrujen liian suuren heiton takia. Kyse ei ollu siitä että että toisen puolen jarruvoima olis ollu liian heikko vaan siitä että toinen puoli jarrutti LIIKAA. Silloin jouduin piteleen jarrupaine venttileitä, joita sinäkin kai tarkoitit. Vai tarkoititko "venttiileillä" jarrusylintereitä, jotka Astrassa vuotaa aika usein.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


atraalimatkaaja kirjoitti:

Eli tuollainen -03 1.6 8-tappi astra kakkosautona ja nyt inssi sanoi että on takapäässä liiaksi heittoa jarruissa.Tässä kun loma alkoi juuri meinasin että jos itse tuolle jotain tekisi.
Tyhmä kysymys kuuluukin että onkohan tuo ihan kenkien vaihdolla hoidettavissa oleva vai pitäisikö jotain jarruventtiiliäkin katsoa tykö? Ja onnistuukohan tuo ilman mitään spesiaalityökaluja?

Niin ja kyllä , köyhä duunari kulkee vaan vanhalla astralla tai uudella farkku kialla. Isileasingkuskit voivat aukoa päätään keskenään sitten shellin pihassa sadekeleillä kun saa auton oikein sutaisemaankin paremmin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu