Ihmettelen kun exmiehen mielestä hänen ei tarvi osallistua lapsensa hoitoon ollenkaan.. ja kun kysyn missä on minun hengähdystako lapsista niin hän kyseenalaistaa ja sanoo että on häpeä lapselle äiti joka laskee tunteja kuinka pajon on lapsen kanssa ja mitä kaikkea äiti on uhrannut lapsen eteen. Äidin ei kuulu kyseenalaistaa vaan hoitaa lapsi mukisematta vuositolkulla samaan aikaan kun isä itse asuu lähellä nuorikkonsa kanssa eikä ole valmis tekemään mitään oman lapsensa eteen.. Ja kun lapselle pitää hankkia jotain,, niin yleensä teen sen yksin, koska en halua riitaa. Joskus olen pyytänyt isää osallistumaan niin hän on ollut centin tarkka ettei varmasti maksa lapsen saamasta asiasta senttiäkään enempää kuin puolet. Jopa 5 senttisestä on joskus ollut asia kiinni. Silloin ei enää kysytäkään että missä on isän loppumaton halu huolehtia lapsesta vaan erittäin tarkasti seurataan että ei tosiaan maksa yli.
Miksi minusta tuntuu että minua hyväksikäytetään!!??? Ja vielä syyllistetään sen sijaan että kiittäisi edes että hoidan hänenkin lastaan ilman palkkaa 24t/vrk .. ja tottakai tätä on jatkunut jo vuosia..
miksi näin?
8
98
Vastaukset
- #####
Olisit onnellinen siitä että edes maksaa puolet lapsen hankinnoista, tiedän ison määrän isukkeja jotka maksavat tasan vaaditun (usein minimi) elatusmaksun eikä centtiäkään sen enempää.
Ei kaikkia kiinnosta viettää aikaa lastensa kanssa. En todellakaan yleistä, sillä on mulla myös toisenlaisia kokemuksia.
Taidat olla nyt melkoisen väsynyt purkauksestasi päätellen. Tiedän tunteen. Itse aikoinani päätin etten välitä exästäni tai sen tempauksista, itse rakastan lapsiani ja saan kokea sen kaiken raskaan lisäksi myös kaikki hyvät hetket ja onnelliset asiat. - mietinpohdin
En ole onnellinen siitä että hän maksaa puolet.. nykyään maksankin kaiken pääasiassa itse. Olen alkanut ymmärtää äitejä, jotka eristävät lapsen isästä.. olen alkanut ajatella samaa tässä tilanteessa.. ennen en ole viitsinyt koska olen halunnut että lapsella olisi sekä isä että äiti.. mutta nykyään olen alkanut kyseenalaistaa asiaa.. Lapsella ei oikeasti ole kuin minut.. miksi leikin ja kuvittelen muuta.. olisiko sittenkin parempi katkaista välit kokonaan niin saisin sielulle rauhan ja asialle jonkinlaisen päätöksen. Nyt tämä on sellaista kissa hiiri leikkiä.. jossa minä ja lapsi olemme aina ne hiiret.. Kannattaako tätä leikkiä enää jatkaa.. vai laittaa pelille piste,, ja aloittaa uusi elämä.. kokonaan ilman isää kun ei kerran muutenkaan jaksa olla lapsensa kanssa.. muutaman tunnin vuodessa.. ja tämän perusteella hän on mielestään niin hyvä isä että olen suorastaan sika kun kyseenalaistan. Entäpä jos en enää kyseenalaista. Vaan lopetamme suhteen isään. Lopullisesti. Niin säilyy mielenrauha sekä minulla, lapsella ja varmasti sitten isälläkin kun emme kiusaa enää vaatimuksinemme ym.
- kaksin jo vuosia
Minä yritin hyvällä ja lopulla pahallakin saada lapsen isän tajuamaan miten tärkeää lapselle on viettää aikaa isänsäkin kanssa. Koskaan hän ei taloudellisesti ole mihinkään osallistunut,ei centilläkään. Elatusmaksuakaan ei maksa itse. Ei soittele lapselle tai muutakaan. Tapaamissopimukset tehty monta kertaa mutta se on vain mustetta paperilla.
Onneksi tajusin luovuttaa jo vuosia sitten. Isä soittaa lapselleen kun soittaa,jos lasta ei ole kuukausiin tavannut. Joskus käy poika siellä jos haluaa ja isälle sopii. Harvemmin kylläkin.
Älä turhaan ala erottaa itse lasta isästään oma-aloitteisesti. Lapsesi kasvaessa hän kyllä tajuaa missä mennään ja päättää itse millaisen suhteen haluaa isäänsä säilyvän.
Jos jonakin päivänä lapseni haluaa katkaista välinsä täysin isäänsä niin oma on valintansa.
- #####
"Olen alkanut ymmärtää äitejä, jotka eristävät lapsen isästä.." Mä en ymmärrä. Lapset eivät saa olla pelinappuloita aikuisten sodissa.
Me teimme aikoinaan asianajajan kanssa tapaamissopimuksen 3kk koeajalla (käräjäoikeus vahvisti sen). Isä ei kertaakaan sinä aikana tavannut lapsiaan. Ei halunnut. Ei ole halunnut sen jälkeenkään. Mutta kertaakaan en kieltänyt häntä lapsiaan tapaamasta. Voin elää levollisin mielin sen suhteen etteivät lapset ikinä isompanakaan voi syyttää mua siitä ettei isäsuhdetta ole koskaan syntynyt. Nyt isä ei ole nähnyt lapsiaan vuosiin.
Kaksin jo vuosia: Olen samaa mieltä kanssasi. - oma-aloitteisuutta
Meillä exä on satsannut lapsiin taloudellisesti. Ihan hyvien elareiden lisäksi, ostanut lapsille , mitä lapset ovat tarvinneet tai jopa osan osan niistä, mitä ovat halunneet ilman sen suurempaa tarvetta. Mutta se on vaan jatkoa sille, miten jo enen eroa hoiteli perhesuhteet lahjoilla. Huono omatunto tullee kalliiksi. Erotessa totesi sitten mielestään hyvin viisaasti, että nyt pitää kyllä ruveta tiutustumaan lapsiin (lähes murrosikäisiin). Olemme tässä nyt sitten odotelleet, milloin se tutustuminen alkaa.
Jos isä ei ole paha siis ryyppää/rällää ja kiusaa/vahingoita lapsia, ei lapsia saa isästä erotttaa, mutta saa sen yhteydenpidon jättää aikuisen miehen murheeksi. Tottakai omalta puolelta, lasten kanssa, syntymäpäivä-ja isänpäiväkortit -lahjat tehdään ja lähetetään, enkä ole hankala tapaamisen sopimisessa, lähes kaikki käy, mutta muuten annan exän ihan itse oma-aloitteisesti säheltää aikatauluunsa lasten tapaamisen, eikä niitä todellakaan ole rasitteeksi asti ollut. - mies on lapsi itseki
Ei miehet välitä, kun tietää että äiti hoitaa ilmaiseksi lapset yötä päivää, on heille ilmainen lastenhoitaja.
Miehille on trkeempää nukkua illat kun tulee töistä, vapailla nukkua pitkään ja rillua yö myöhään vapailla kapakassa.
Sitten otta kerran vuodesa lapset 1 tunniksi luokseen, ja sitten onkin heidän
osuus tehty.- elä pauha jaskaa
Höpöhöpö mitä yleistämistä.
"Ei miehet välitä" alkaa olla jo puhki kulunut klisee eikä pidä paikkaansa kuin täällä valitusvirsien kyllästämällä palstalla.
Olen etäisä ja välitän sekä tunnen lauman muita samanlaisia plus pari yh-isää jotka myös välittää.
- On niitä
Muta mäpä tunnen muutaman etäisän, jotka eivät ainakaan osoita välittävänsä . Se ei kyllä ole mikään meriitti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455000Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121570Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481129- 131063
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome17987Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy75950Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella8947Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v2852Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah56751Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27713